Майдан / Статті  

додано: 02-12-2003
Ніна Носова: Самоврядування - не самоуправство

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070370703.html

7 грудня - День місцевого самоврядування. Вітаючи всіх з одним з найбільш патріотичних свят нашої держави - Днем місцевого самоврядування, приємно відзначити зростання активності громади у вирішенні місцевих проблем та прагненні вчитися самоврядуванню. За період із серпня цього року в рамках проекту „Вчимося самоврядування” за фінансової підтримки уряду США ми провели 16 семінарів, на яких самоврядування навчалися як представники діючих органів місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення, так і приватні підприємці та активісти громадських організацій - майбутні депутати та посадові особи місцевих рад. На жаль, як показало опитування та анкетування громадян, більшість посадовців у нашій державі не зацікавлені в просвіті населення.

Ви ніколи не замислювалися, чому такі черстві та бездушні наші владні чиновники до наших із вами проблем? Ті самі посадовці, яких ми обирали і які клялися вірою і правдою служити громаді, насправді самоврядування відстоюють лише для себе, для своєї родини та вигідних знайомих (як зараз модно говорити "команди"). І це вже не самоврядування, а самоуправство.

Спілкування з мешканцями населених пунктів Полтавщини дали досить невтішну статистику забезпечення життєздатності територіальних громад області. Так, із 420 опитаних 25% назвали найголовнішою проблемою демографічну ситуацію, особливо на селі, де залишилися одні пенсіонери. (До речі, за останні 10 років в Україні кількість населення зменшилася майже на 2,5 млн. чол., смертність у 2 рази перевищує народжуваність, а із тих 100 дітей, що народилися, 80 - хворих. Скоротилась і тривалість життя населення.)
20% опитаних вважають надзвичайно гострою проблемою криміналізацію влади й розквіт корупції. То й не дивно, адже тільки офіційна статистика засвідчує 60% тіньової економіки в Україні.

Глибоко стурбовані громадяни і двовладдям на місцях, непрозорістю дій влади, відсутністю звітів посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад (18% опитаних). А непоінформованість населення призводить до відсторонення його від участі у вирішенні основних проблем громади, від участі у формуванні місцевих бюджетів, обговоренні соціально-економічних програм тощо.

Критичне становище на Полтавщині і з засобами масової інформації. Відмова місцевих видавництв друкувати опозиційні газети, судові позови владних чиновників на журналістів, які відстоюють принципи демократії, відмова друкувати статті опозиційних до влади депутатів місцевих рад, зумисне перекручення фактів у провладних ЗМІ - ось далеко не повний перелік усіх порушень законодавства про ЗМІ, про які повідомили нам мешканці Полтавщини.

Багато нарікань і на якість комунальних послуг та необґрунтоване їх подорожчання, занепад підприємств, розкрадання власності, нищення малого і середнього бізнесу, низький рівень пенсій і зарплат. Спектр цих проблем є спільним для всієї України. Тож і вирішувати їх треба спільно. А для цього потрібні не лише знання, уміння і навички, а й бажання та тверде переконання правильності обраного шляху. Адже бути службовцем місцевого самоврядування - означає бути слугою громади, а не навпаки.

Це усвідомлюють посадові особи місцевого самоврядування у Лохвиці, Чорнухах, Кобеляках, Пирятині, які постійно навчаються самі і сприяють навчанню членів своїх громад, а відтак лобіюють інтереси громадян, захищають їх права. Так, Лохвицький міський голова Надія Солонець ініціювала створення в місцевій газеті "Зоря" рубрики "Депутатський всеобуч", а найважливіші рішення, в тому числі і з питань формування бюджету, обговорюються на громадських слуханнях. Група шишацьких депутатів утворила фракцію в місцевій раді й домоглася усунення з посади злодійкуватого директора ринку. На захист прав громадян виступають громадсько-політичні об'єднання, координаційні ради чи коаліції. Так, незалежні журналісти привернули увагу громадськості всієї України до проблеми тиску на ЗМІ й отримали гарантію свободи слова на Полтавщині (поки що на словах) від нового голови облдержадміністрації. Досвід миргородських громадсько-політичних організацій у відстоюванні прав приватних підприємців спонукав законодавців унормувати плату за землю, аби уникнути подальших зловживань з боку посадовців на місцях.

Можна просто чекати нової редакції Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" із узгодженими та виписаними нормами розмежування владних повноважень, а можна (і треба!) усією громадою випробовувати законотворчу діяльність наших народних обранців на практиці, вчитися на чужих і своїх помилках і тим самим удосконалювати самоврядування - найбільше і найцінніше благо справжнього народовладдя.

Цими днями ми завершуємо семінари проекту і з січня наступного року розпочинаємо практичні заняття - тренінги з представниками громад Полтавщини. Це й обговорення та прийняття Статутів громад населених пунктів, і формування бюджетів органів самоорганізації населення, ведення ділової документації тощо. Головне, щоб громадяни не лише знали Закони, а й уміли ними користуватися, активізували свою участь у процесах місцевого самоврядування, і таким чином навчилися захищати себе та інших від беззаконня. Тому завданням нашого проекту є залучення до навчання самоврядування не тільки і не стільки тих, хто вже працює там, а й тих, хто хоче і може працювати на користь громади.

Ніна НОСОВА,
директор проекту.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070370703.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua