Майдан / Статті  

додано: 25-12-2003
Віктор Уколов: Спроба зрадити Конституцію чи піррова перемога?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1072363460.html

Українська Конституція буде змінена і президента обиратимуть депутати, - про це розповідають телевізійні новини і кричать шпальти офіційних центральних газет. Про це розважливо розмірковує представник президента в парламенті і цьому несамовито заперечує опозиціонер. Незважаючи на думку 80% громадян, попри 3 мільйони 168 тисяч підписів за всенародне обрання глави держави, зібраних активістами „Нашої України”, більшість народних депутатів, які не ризикують сперечатися з вказівками влади, підняттям рук думають, що вирішили політичну долю України - забрали право обирати президента у її громадян. Однак, вони так багато і з таким патетичним захватом розповідають про це, що закрадається підозра – а чи все ж там гаразд?

Вже другого дня після „вікопомного” голосування Віктор Ющенко назвав його „фарсом”, адже в сесійному залі не було тієї кількості депутатів, яка заявлена в його результатах. Юлія Тимошенко стверджує, що її колеги нарахували не більше 100 чоловік і записали на відеоплівку, як „більшовики” піднімали одразу по дві руки. За даними лідера „Нашої України” з 226 підписів за те, щоб голосувати підняттям рук, не менше 5 нахабно фальсифіковані. Такі процедурні проблеми дають підстави опозиції подати на оскарження результатів голосування у Конституційний Суд.

Фарс і легковажність з якою прихильники уряду підійшли до надсерйозного питання зміни Конституції, викликали протест навіть у заступника Голови Верховної Ради Олександра Зінченка, який одразу після голосування заявив про вихід з проурядової більшості. На думку Віктора Ющенка події у Верховній Раді в цей день заслуговують на оцінку не лише в Україні, але й закордоном. „Це лише “розігрів”, який наочно демонструє, за яким сценарієм відбуватимуться вибори президента у наступному році, - заявив він на прес-конференції 24 грудня, - Левова частина більшості взагалі не знає суті проголосованих документів, і не усвідомлює, чим загрожують процеси, які відбуваються”.

Окрім іншого голосування засвідчило справжню роль депутатів-комуністів, які підтримали проурядову більшість і, як пізніше пояснив Петро Симоненко, „відкрито проголосували” за цей законопроект. Втім, у кулуарах парламенту не секрет, що неофіційна ціна одного голосу опозиціонера на підтримку конституційних змін сягнула нечуваної раніше суми – мільйону доларів. Зрозуміло, що подібні торги мали б відбуватися далеко не у присутності журналістів, тобто правду громадськість можливо дізнається пізніше – по ціні та кількості нових іномарок біля офісу ЦК КПУ.

Але найголовнішим наслідком спроби зрадити Конституцію і власних виборців став фактичний параліч Верховної Ради, де більшість продовжує ігнорувати Регламент і позицію меншості. Відтак „Наша Україна”, Б”ЮТ та СПУ остаточно втрачають вплив і механізми захисту інтересів людей, які проголосували за них на виборах. А понад три мільйони зібраних підписів громадян, які вимагають всенародного обрання президента, не залишають для опозиції вибору – Верховна Рада України у її сучасному складі втратила зв”язок з власним народом, а тому немає права на існування. І хоч жоден з лідерів опозиції поки-що відкрито не заявляв про бажання членів його фракції скласти депутатський мандат, цього кроку від них можуть вимагати самі виборці. Згідно діючого законодавства це означатиме дострокову відставку парламенту і призначення нових позачергових виборів.

Цікаво, що у 1994 році Україна вже мала прецедент, коли Верховна Рада першого українського скликання змушена була достроково піти у відставку. Зрозуміло, що у такому випадку, зміни до Конституції остаточно затверджені бути не можуть, аж до обрання нового депутатського корпусу. А один з основних мотивів, які спонукали проурядову більшість до конституційних змін, а саме продовження повноважень цієї Верховної Ради на цілий рік, - взагалі зводиться нанівець.

У Давньому Римі був полководець Пірр, який настільки прагнув перемогти, що здобувши гору не помітив, як всі його легіонери загинули. Відтоді безглуздий виграш називають – Піррова перемога. Проурядова більшість подібно до давньоримського полководця в запалі не помітила, що разом з правом громадян обирати президента може ліквідувати і власний депутатський мандат.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1072363460.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua