Майдан / Статті  

додано: 26-12-2003
: Служили два “товариша”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1072472990.html

22 грудня 1999 року Верховна Рада обрала Віктора Ющенка прем’єр-міністром України. Це призначення викликало у суспільстві помітний резонанс. Звичайні люди вірили, що молодий енергійний урядовець, врешті решт, зсуне з місця корумпованого воза вітчизняної економіки. Представники олігархічних кіл, які побоювалися конкуренції з боку голови Нацбанку, віддали за його призначення голоси своїх фракцій, сподіваючись невдовзі “спалити” його. Ющенко виправдав сподівання народу, але не зміг порадувати своїх недругів з кримінально-політичних кіл. Перші отримали бюджетну заборгованість, накопичену попередниками Ющенка, а другі втратили колосальні тіньові надходження. Взагалі діяльності цього уряду найбільше відповідає прислівник “вперше”. Вперше за 10 років української незалежності прем’єр-міністр пообіцяв повернути громадянам борги з пенсій, зарплат і стипендій і дотримав своє слово. Вперше уряд збільшив реальні доходи мільйонів громадян. Вперше чи не за 80 останніх років українські селяни отримали доступні кредити, а відтак – можливість виростити рекордний врожай і отримати за нього гідну ціну. Вперше уряд відсунув бандитів від вітчизняної енергетики. Також уперше уряд і особисто прем’єр стали об’єктом для телекілерів з державних ЗМІ.

<b>2000-го року Україна уникла дефолту</b>

Диригував антиурядовою війною сам гарант, безсилий приховати ненависть до успіхів свого “підлеглого”. Сценарій неоголошеної війни передбачав арешт віце-прем’єра з питань енергетики Юлії Тимошенко, вибивання реформаторів з уряду та призначення туди президентськими указами представників криміналітету та олігархії, врешті решт, цькування дружини та малолітніх доньок Ющенка. Результатом цієї кампанії стала відставка Віктора Андрійовича, задля якої у єдиному “екстазі” у Верховній Раді злилися комуністи та представники олігархії. Втім, вони здобули тактичну перемогу, але програли стратегічно. Сьогодні “Наша Україна” має найбільшу парламентську фракцію у Верховній Раді, а сам Ющенко протягом чотирьох років лишається найпопулярнішим політиком України і є найреальнішим переможцем президентських виборів-2004.

Спробуємо згадати основні кроки уряду, який мав рекордний для України рівень народної довіри.

Розпочинати урядову кар’єру Ющенку довелося у надзвичайно важких умовах. Країна перебувала на межі дефолту. Гривня хиталася через розхлябану фінансову систему, тягарем якої були державні злодії та мільярдні борги по пенсіях, зарплатах і стипендіях. В енергетиці хазяйнував Ігор Бакай та йому подібні “хижаки”, внаслідок чого енергосистема у будь-який момент могла розвалитися. Село лежало у руїнах.

У цих умовах уряд Ющенка наважився розпочати системні перетворення податкових та бюджетних відносин, сільського господарства та енергетики. Він не обмежувався звичайним впорядкуванням ситуації, а готував умови для подальшого соціально-економічного зростання України.

Загалом уряд Ющенка не зробив чогось надзвичайного. Він просто зруйнував кримінальні схеми, які дозволяли двом-трьом кланам контролювати енергетику, отримувати шалені прибутки від пільгового оподаткування, наварювати мільярди на експорті зерна та нафтопродуктів. Ющенко вивів на світло мільярдні фінансові потоки, які раніше перебували в тіні. Зокрема своїм першим рішенням прем’єр скасував 256 постанов, які надавали кільком наближеним до влади структурам пільги з оподаткування . Цими кроками новий уряд прищепив українській економіці класичні ринкові закони.

Ющенкові багато що вдалося завдяки сильній урядовій команді. Мстивий президент не дав йому можливості сформувати її самостійно, однак ключових міністрів призначив саме Ющенко. Багато хто з тих урядовців і сьогодні поряд зі своїм прем’єром, зокрема Юрій Єхануров, Сергій Соболєв, Євген Червоненко, Олег Рибачук. “Перше, що ми зробили, згадує колишній голова Держрезерву, а нині народний депутат Євген Червоненко, це звернулися в РНБОУ, піднявши питання про переміщення всього державного зерна в систему Держрезерву. Одразу уклали 100% договорів про збереження зерна, що дало можливість у разі його несанкціонованого використання подавати позови і захищати державні інтереси. Ми вперше за багато років провели облік зерна в Держрезерві, зупинили масове його розкрадання”.

<b>Уряд розрахувався з пенсійними боргами попередників</b>

Завдяки аукціонам на ринку сформувалася реальна ціна на зерно і банки добровільно почали кредитувати сільгоспвиробників. Вже у 2000-му селяни отримали 1,6 мільярда гривень кредитів – нечувана цифра, майже у п’ятеро вища за торішні показники. Цю суму показник не вдалося перевершити жодному з наступників Ющенка.

Кабінет міністрів за рік перетворив сільське господарство з хронічно збиткової галузі на сектор, привабливий для інвестицій. Після лібералізації цін на основні продукти і відмови від бартеру селяни отримали додаткових сім мільярдів обігових коштів.

У 2000-му вперше в історії України Верховна Рада прийняла урядовий варіант бездефіцитного бюджету, який було успішно виконано.

Результатом принципової бюджетної політики уряду стало вивільнення з державного споживання (читай розкрадання. - Авт.) майже восьми мільярдів гривень, які у вигляді кредитів було інвестовано в українську економіку. Вперше в новітній історії України відбулося зростання валового внутрішнього продукту практично в усіх галузях економіки, скоротився державний борг, зросла зайнятість.

Основним пріоритетом Кабінету стало повернення громадянам державних боргів. Тільки пенсійна заборгованість на той час сягнула 1 мільярда 300 мільйонів гривень. Протягом 2000 року уряд повністю погасив її. Поточні виплати він здійснював вчасно і повністю. При цьому загальні видатки на соціальну та гуманітарну сфери зросли майже на 30 відсотків.

Додаткові надходження дозволили збільшити середній розмір пенсій на 42 відсотка з січня 2000 до квітня 2001. Реальні доходи пенсіонерів збільшилися на 10 відсотків, і це стало першою відчутною перемогою Кабміну.

В урядовому проекті держбюджету на 2001 рік з ініціативи уряду заклали на 176 мільйонів гривень більше для допомоги родинам з дітьми. Для допомоги малозабезпеченим сім'ям у бюджеті передбачили 280 мільйонів, проти семи мільйонів торік.

Урядовцям вдалося домовитися з приватними інвесторами про реструктуризацію зовнішнього боргу України, який сягнув у 2000 році 2,5 мільярда доларів. Протягом одного фінансового року зовнішній борг держави зменшили на 17 відсотків. Усі попередні роки ця сума лише зростала.

<b>Ющенко збільшив товарообіг з Росією на 20 відсотків</b>

У 2000 – 2001 роках уперше за десять років в Україні не страйкували шахтарі, їм вчасно виплачували зарплати і уряд розробив програму „Вугілля України”, яка розглядала зокрема таке болюче питання, як закриття шахт.

Уряду вдалося суттєво зміцнити експортний потенціал України. Вже за рік експорт переважав імпорт на 779 мільйонів доларів США, проти від'ємного показника у 244 мільйони 1999 року. Товарообіг між Україною і Росією за цей час зріс на 20 відсотків.

Підвищеними темпами зростали національні доходи від розвитку внутрішнього ринку. Внутрішнє споживання вперше в історії незалежної України зросло на сім відсотків, а обсяг капітальних вкладень - на 12 відсотків. Номінальний обмінний курс гривні до долара США за 2000 рік зменшився лише на 4,2 відсотка. Стабільність національної валюти стимулювала зростання вкладів у банках на 2,3 мільярда гривень за рік. Протягом року спостерігалося стабільне зростання попиту на гривню. Без зовнішньої підтримки було збільшено на 36 відсотків обсяги внутрішніх резервів Нацбанку. Уряд не покривав дефіцит бюджету банківськими ресурсами, що зумовило збільшення кредитування національної економіки на 62 відсотки.

Найвідчутнішої перемогою уряду стала реформа паливно-енергетичного комплексу. Цю важку і відповідальну ділянку Віктор Ющенко свідомо доручив Юлії Тимошенко, якою вважав і вважає фахівцем дуже високого рівня. Він, до речі, так і не підписав указ Кучми про звільнення її з посади. Попри шалений спротив олігархів, контрольованих Кучмою, і на цій ділянці уряду вдалося досягти серйозних успіхів. Насамперед Віктор Андрійович призупинив дію 25 рішень, які дозволяли бартерні схеми та взаємозаліки в енергетиці, забороняли відключати неплатників. Було запроваджено систему аукціонів з продажу вітчизняної нафти та газу, врегульовано боргові проблеми з Росією. Як наслідок, посилився контроль за рухом грошових потоків. Платежі живими грошима від енергетики зросли з 110 мільйонів щомісяця у 1999-му до 1,2 мільярда гривень у березні 2000-го року. Кількість вимкнень споживачів зменшилася вчетверо. Нормалізація ситуації в електроенергетиці дозволила розпочати структурну реформу в усьому паливному секторі.

<b>Епілог. Все накрилося “порожняком” Януковича</b>

Уряду Ющенка не дозволили здійснити все, що він задумав. Але за відведені йому 16 місяців ця команда зробила те, на що президент та всі його висуванці не спромоглися за 10 років. Марна справа порівнювати досягнення Ющенка з “успіхами” Пустовойтенка, Лазаренка, Кінаха чи Януковича. Останні двоє отримавши від Ющенка економіку, сформовану для подальшого зростання, примудрилися довести її до кризи. Нині у розрахунках знову панує бартер, а енергетику контролюють бандитські клани. Уряд Януковича зменшив мінімальну зарплатню, спричинив хлібну кризу, внаслідок чого подорожчав хліб. На черзі дорожчання ліків після запровадження на них урядом ПДВ та збільшення акцизного збору на медичний спирт. Цікаво, що прем’єр не вважає своє урядування провальним. Він нескромно розмірковує про свої уявні успіхи, смачно оперуючи блатним сленгом...

Чотири роки тому “локомотив” уряду Ющенка витягнув Україну з тунелю на світло. Сьогодні, на жаль, “порожняк” Януковича несе її у зворотному напрямку.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1072472990.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua