Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 21-01-2004
Юрій ПРОЦЕНКО: Бардак в Мукачевому.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1074715208.html

У Комітеті Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування: Указ Президента України “Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян та нормалізації життєдіяльності м. Мукачевого Закарпатської області” №1486/2003 від 25.12.2003 р. порушує мінімум вісім пунктів п’яти статей Конституції України”.

Ці дані було оприлюднено на засіданні Комітету, що пройшло 14 січня 2004 р. під головуванням його керівника – народного депутата України Анатолія Матвієнка.

Комітет всебічно проаналізував перипетії розвитку непростої ситуації в м. Мукачевому навколо позачергових виборів міського голови, які відбулися 29 червня 2003 року. Новообраний мер Василь Петьовка, очоливши виконком Мукачівської міськради, приступив до виконання визначених законодавством повноважень. Життєдіяльність міста нормалізувалася, набувши звичного трудового ритму.

Проте виданий напередодні Нового року Указ Президента, а за тим і дії облдержадміністрації та спецзагонів міліції різко загострили ситуацію. Указом було відсторонено від влади законно обраного міського голову, хоча такого права щодо посадових осіб місцевого самоврядування Президент не має. Фактично в Мукачевому самочинно введено пряме президентське правління, не передбачене жодним законодавчим актом, чим грубо порушено гарантоване громадянам право на місцеве самоврядування. Здійснено також протизаконне втручання в діяльність міської виборчої комісії. Порушеними виявилися не лише норми чинного внутрішнього законодавства, але й положення Європейської Хартії місцевого самоврядування. При цьому гарант Конституції країни, повсюдно декларуючи повагу до прав людини, свою прихильність демократичним цінностям, вчинив протизаконні дії, більш сумісні зі статусом диктатора, а не вищої посадової особи правової європейської держави.

Характерно, що поява указу Л.Кучми відбулася на тлі розгортання парламентської кризи. Вона була пов’язана з початком впровадження виконавчою владою, разом з парламентською “більшістю” та комуністами, так званої конституційної реформи. Завдяки глибині правового нігілізму, брутальності втілення Указу, він став серйозним чинником зростання суспільно-політичної напруги в країні.

Фаховий рівень працівників, які готують і подають на підпис главі держави документи, що містять такі чисельні порушення чинного законодавства, виключає можливість допущення випадкової помилки. Отже, мова може вестися про добре сплановане, свідоме нехтування, яке має на меті різновекторні цілі. Попри переконливість найбільш поширених думок щодо демонстрації виконавчою владою своєї сили і безкарності та розвитку плану системної дестабілізації ситуації в країні, досить ймовірними видаються й наміри оточення дискредитувати самого Леоніда Кучму, “підставити” його.

Свавільне, сповнене цинізму – бо це зробив гарант, покликаний захищати закон – порушення конституційних прав багатотисячної міської громади найвищою посадовою особою держави викликало гостру реакцію громадськості, народних депутатів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. За відповідними поданнями справу має розглядати Конституційний Суд України.

Комітет з державного будівництва та місцевого самоврядування, діючи в межах своїх повноважень, визнав Указ Президента України №1486/2003 від 25.12.2003 р. таким, що грубо порушує Конституцію, закони України, позбавляє права на місцеве самоврядування територіальну громаду м. Мукачевого Закарпатської області. І тому його треба відмінити. За рішенням Комітету пропонується провести розгляд питання про цей Указ та наслідки, які склалися після його прийняття, на пленарному засіданні Верховної Ради України із забезпеченням прямої радіо- та телетрансляції. Комітет визначив своїх представників при розгляді зазначеної справи у Конституційному Суді України. Рішення Комітету з пропозиціями скасувати Указ направлено Президентові України Кучмі Л. Д.

Протистояння права і безцеремонної, грубої сили триває.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1074715208.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua