Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 29-01-2004
Віктор Гальчинський, Богдан Мазур: Надзвичайний план
Львівська Газета

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1075366534.html

Упродовж останнього місяця в Україні різко зросла кількість державних документів, позначених грифами “Не для друку” і “Таємно”. Насторожує, що доступу до цих документів не мають навіть депутати парламенту. З’явилися навіть припущення, що таємні розпорядження й укази мають на меті підготувати країну до запровадження надзвичайного стану.

– Кількість засекречених нормативних актів органів державної влади значно збільшилася, причому попереду йдуть укази та розпорядження президента, засекречений текст яких супроводжують строгим “Не для друку, – розповідає депутат Верховної Ради Євген Жовтяк, який представляє опозиційну “Нашу Україну”. – Чим ближче до президентських виборів, тим старанніше всі інститути державної влади готуються до запровадження надзвичайного стану – не виключено, що знадобиться.

Конкретних доказів того, що влада готується до запровадження надзвичайного стану, у Євгена Жовтяка немає. Це лише версія, підкреслює він. На користь цієї версії свідчить, зокрема, ухвалена наприкінці минулого тижня постанова правління Нацбанку “Про затвердження Положення про міжбанківський переказ грошей в Україні в національній валюті в особливий період” (“Газета” коротко повідомляла про цей документ).

Прикметно, що цю постанову НБУ не позначено жодними грифами, хоча вона регламентує порядок організації міжбанківських розрахунків у період воєнних дій або надзвичайного стану. Там, зокрема, йдеться про те, що працювати в “особливий період” зможуть лише ті банки, які обере НБУ. Ці банки повинні мати власні мобілізаційні плани та регламент роботи в системі електронних платежів у воєнний час.

Попри те, що постанова не містить якихось ознак можливості настання “особливого періоду” саме нині, на думку Євгена Жовтяка насторожує інший факт – згадане положення НБУ розробили на підставі Концепції функціонування банківської системи України в особливий період, схваленої постановою правління НБУ від 18 червня 2003 року, проте всі спроби ознайомитися з текстом концепції в офіційних правових базах даних не мали успіху. Концепція є засекреченою.

Депутат переконаний, що аналогічну роботу з підготовки до діяльності під час надзвичайного стану проводить і МВС, а також Центрвиборчком.

“Готується нелегітимна ЦВК, кандидатури нових членів якої президент “забув” представити парламенту, оскільки він, у свою чергу, розмірковує над тим, чи варто запроваджувати у країні надзвичайний стан, щоб не допустити Ющенка до влади”, – цитувала депутата прес-служба УНП, яка оприлюднила з цього приводу спеціальне повідомлення.

А втім, у розмові з кореспондентом “Газети” Євген Жовтяк зауважив, що твердження є його припущенням.

– У заяві прес-служби партії викладено лише мої думки з цього приводу, додаткових даних у мене немає, – зазначив він.

Депутат Тарас Чорновіл не поділяє впевненості свого колеги у тому, що у країні готують запровадження надзвичайного стану. Він також зауважив різке збільшення таємних указів і розпоряджень, але вважає, що вони мають на меті зберегти у таємниці “кримінально-політичні оборудки”.

– Думаю, що близько половини засекречених документів стосуються реальних речей, які не можна розголошувати, як от: державна торгівля зброєю, – вважає Тарас Чорновіл. – А от інша половина приховує кримінально-політичні оборудки, якими оточення президента набиває кишені напередодні виборів. Не думаю, що йдеться про цілеспрямовану підготовку до запровадження надзвичайного стану.

Однією з ознак того, що в Україні справді щось готують, могла б стати інформація з військових комісаріатів. Відомо, що в січні-лютому 2001 року, у розпал “касетного скандалу”, багатьох офіцерів запасу, зокрема у Львові, несподівано викликали на перепідготовку, проте причин цього їм не повідомили – “так треба”.

Учора у львівських військкоматах кореспондента “Газети” запевнили, що жодних “перепідготовок” не проводять.

– Я особисто нічого не чув про плановане запровадження в Україні надзвичайного стану і можу запевнити, що нині всіх офіцерів запасу на збори не призивають, – заявив “Газеті” начальник відділення кадрів і офіцерів запасу Франківського райвійськкомату Львова майор Сергій Бучик. За його словами, причина цього проста – відсутність коштів на збори.

– Щоправда, двічі на рік ми проводимо триденні командирські заняття для офіцерів запасу, які є військовими командирами та служили в Збройних силах. Там вони вдосконалюють свої фахові навички, – продовжує він. – Нині в армії відбувається постійний процес скорочення кадрів, особливо тих, які не мають достатнього військового стажу.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1075366534.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua