Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 17-02-2004
Павло Солодько: Сміхом і солідарністю
БЦ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1077033955.html

Минулого тижня знайшов у старому рюкзаку цікавий компакт-диск – там записано фільм «Обличчя протесту» і демонстрації в різних країнах світу.

Мінськ, 2000 рік. Ось змопівці луплять кийками літню жінку, ось юнак з національним прапором намагається її захистити, ось його збивають з ніг, ось сержант ЗМОПу з перекошеним обличчям рве прапор, а ось цей сержант уже змушений тікати.

Коротка пауза – і починається новий кліп, і лише по зміні обдертих мінських кварталів на класичний європейський даунтаун можна зрозуміти, що це Захід. Точніше, Греція: з асфальту стирчать поодинокі кипариси. А так картина та сама – сірі шеренги охоронців правопорядку в шоломах і з величезними щитами, яскравий натовп молоді з транспарантами й гаслами. Тільки якщо в Білорусі сутички були рукопашні, то тут поліція застосовує балони із сльозогінним газом, а студенти прикриваються хустками й іноді кидають у стражів порядку пляшки із займистою сумішшю.

Акції антиглобалістів у Генуї, Сієтлі й Празі – знову саморобні барикади, прапори, закривавлені пики, поліцейські машини, представники влади в однакових костюмах. Музичним супроводом до побоїщ слугує генуезький концерт французького лівака Ману Чао (цей запис нині продається в більшості музичних магазинів України) – запальні мелодії із жорсткими гітарами і хвацькими духовими викликають у непідготованого глядача враження диких веселощів.

Але варто вимкнути звук, як на обличчях учасників помічаєш не веселощі, а 1) ненависть і 2) звичайний кайф від бійки поруч із товаришами. Дивишся «Обличчя протесту» і згадуєш подібні відчуття від наших демонстрацій – якщо спершу було весело й важливо, то на початку весни в повітрі вже запахло ненавистю.

І раптом наприкінці диску – як ковток свіжого повітря – демонстрації і ролики сербського руху опору «Отпор». Куди там тій соціальній рекламі! Ролик – парочка («крутий» бізнесмен і його подруга) смішно свариться через те, що не знає, як боротися з податківцями. Демонстрація – студенти розважають спецназівців театральною виставою про бійки між студентами й поліцією. Поліціянти сміються. Інша акція протесту – у вечірній час, коли по телевізору йде аналог нашого «Проте», мешканці Белграда відкривають вікна, свистять у свистки і б’ють у барабани, щоб заглушити пропаганду. І роблять це масово і з надзвичайно задоволеними обличчями.

Громадяни не подолають авторитаризм силою і ненавистю – система завжди має сили і ненависті ще більше. Сила громадян полягає в іншому – в солідарності (а їх, громадян, як мінімум у сто разів більше, ніж поліцейських і чиновників) і в почутті гумору.

Серби, до речі, свого кучму перемогли.http://gazeta.razom.org.ua/?nId=307

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1077033955.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua