Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 01-03-2004
Матвій Крапля: Одеським комсомольцям загрожує довічне ув’язнення?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1078166099.html

Звинувачувані у тероризмі, замахові на державну владу та низці кримінальних злочинів, одеські комсомольці ведуть кругову оборону: одночасно намагаються спростувати обвинувачення та таки довести, що зазнали під час слідства зазнали знущань з боку правоохоронців. Ось фрагмент виступу на суді одеського комсомольця Богдана Зінченка, який вперто заперечує усі інкриміновані йому епізоди:

Суддя: - Свідчення Алєксєєва та Герасимова (також одеські комсомольці, що частково визнали свою вину під час слідства – прим. авт.) ви чули? Чому вони дають не такі свідчення як ви?
Зінченко: - Алексєєв намовляє, тому що його “пресували”.
Cуддя: Хто вам це сказав?
Зінченко: - Це навіть з матеріалів справи видно. Недарма він (Алексєєв – прим авт) намагався покінчити з собою (такий епізод справді мав місце у грудні 2002 у Миколаєвському СІЗО). А до того ж йому обіцяли не довічне, а років 14, якщо він “втопить” Яковенка (одесит, лівий активіст, також підсудний, за версією слідства – лідер “боївки”) та інших товаришів. I мені те саме пропонували.
Адвокат: - Навіщо ви тоді потрібні працівникам СБУ, щоб Вас затримувати?
Зінченко: - Це треба запитати в СБУ... Не зважаючи ні на що, я зберіг свої політичні переконання, можливо тому.
Суддя: Навіщо СБУ Миколаєва потрібні одеські епізоди, як по-вашому?
Зінченко: Очевидно, вони планували масштабну провокацію проти КПУ та комсомола...

Інший підсудний - Герасимов, який під час слідства почав давати “потрібні” свідчення, зараз від них відмовляється. Де в чому зізнаються російські “поплічники” одеситів: Ігор Данилов визнає факт зберігання вогнепальної зброї і збройний опір бійцям “Титана ”, але при цьому бере всю відповідальність на себе і жодною мірою не “тягне” з собою українських товаришів: для нього, ветерана Придністров’я та “чорного жовтня” 1993 року у Москві – перестрілка з українськими міліціонерами є нібито черговою пригодою. Навіть за версією слідства витікає, що досвічені російські бойовики не встигли б навчити українських комсомольців “мистецтву” експропріацій – надто мало вони задля цього бачилися: на київській акції “Повстань, Україно!” у вересні 2001-го та безпосередньо у Миколаєві за місяць до арешту.

Що ж до власне одеських епзодів, які українські комсомольці чинили начебто самостійно: “найбрудніший” момент у справі – напад на продовольчий магазин і вбивство продавщиці так і залишається найсумнівнішим. Виявляється, за цим фактом свого часу порушувала справу Іллічівська прокуратура й навіть було заарештовано двох громадян (які не належали до жодної політичної партії) – втім, згодом цю справу закрили і “повісили” на “групу Яковенка”. І закрили при загадкових обставинах: адвокати досі не можуть дізнатися, які докази на попередніх підозрюваних мали правоохоронці і в чому ці підозрювані встигли дізнатися.

Проінформовані джерела в ЛКСМУ повідомляють, що вирок комсомольцям таки буде суворим, і захист зможе хіба що трохи пом’якшити: тільки за ст.258 ч.4 (створення терористичної групи) Андрій Яковенко може дістати від 8 до 15 років позбавлення волі, а за участь у цій “групі” його товаришам також загрожує не менше 5 років та плюс ще статті “за зберігання зброї” і “розбійницькі напади” на ювелірні магагазини – в цьому дехто з комсомольців зізнався під час тортур у Миколаєвському та Херсонському СІЗО.

Проти правохоронців, які знущалися з комсомольців і вибивали потрібні свідчення, не порушено жодної кримінальної справи. Якби катів притягнули до відповідальності, то вони отримали б такі терміни ув’знення:
- ст.127 Катування (про це свідчили майже всі підсудні) – від 5 до 10 років;
- ст.120 Доведення до самогубства (під час допитів слідчі погрожували Олегу Алексеєву згвалтувати в нього на очах його кохану – Ніну Польську, після чого Олег зробив спробу самогубства ) – 3 роки;
- Стаття 365 Перевищення влади або службових повноважень – від 7 до 10 років (якщо зважити на те, що це перевищення мало тяжкі наслідки – від хвороби легень і травм, отриманих внаслідок “пристрасних” допитів, 1 листопада минулого року помер одеський комсомолець Сергій Бердюгін).

На суді комсомольці назвали прізвища “правоохоронців”, які вдавалися до тортур і погроз: росіянин Анатолій Плево згадує заступника начальника Херсонського УБОЗу Артура Альбертовича, який дозволяв собі такі “експерименти”: відправив Плево до камери, де в нього на очах двоє “зеків” згвалтували третього і пообіцяли Плево таку саму долю – в результаті чого Плево погодився “зізнатися” і під диктовку Артура Альбертовича написати доповідну про свою начебто участь у пограбуванні ювелірного.

Називає Плево також прізвища двох каховських міліціянтів – Алієва і Немерця, які били його безпосередньо в кабінеті слідчого. Письмові свідчення про побиття та погрози згвалтувати з боку міліціонерів давала і неповнолітня Ніна Польска, яка була звільнена під підписку про невиїзд ще у січні 2003 року.

Порушити кримінальну справу проти ментовських інквізиторів закликали депутати-комуністи, відповідний запит до ГПУ направив Олександр Турчинов. До справи підключилися російські правозахисники, зокрема Московська Гельсинська група. Очевидним є факт, що в разі, коли процес над кровожерною слідчою групою не почнеться раніше, ніж засудять “Яковенка та інших”, то він навряд чи почнеться взагалі – якщо суд нехтує свідченнями підсудних, то свідчення “зеків” він узагалі не почує.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1078166099.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua