Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 10-03-2004
Микола Томенко: Необхідно зупинити наступ "хамства" (виступ на мітингу 9 березня 2004 р.)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1078933105.html

Тарас Шевченко завжди об’єднував нас, як правило, у недобру і лиху годину. І Шевченка завжди боялась влада – чи це було за царських часів, чи за радянських, чи за українських.

У цьому році цинізм влади дійшов крайньої межі. Президент України Леонід Кучма вирішив із Брунею відзначити 190 років Тараса Шевченка спільно з найбагатшим керівником держави світу – султаном Брунею. Ви знаєте, Леонід Кучма ніколи не пропускає ювілеї Яна Табачника та Йосипа Кобзона. Я не знаю жодного випадку, щоб він їх не поздоровив вчасно. Але не прийти на 190 річчя Шевченка – це межа, за якою ганьба і безслав'я такому керівнику держави і такому політичному режиму.

Тарас Шевченко є знаковою фігурою, через яку дуже легко проявляється ставлення політичних діячів до України. Якщо за часів Леоніда Кравчука це було своєрідне провінційство, коли ходили до Шевченка, коли кланялись йому, але боялись діяти так, як він заповідав. Якщо за часів Леоніда Кучми це було своєрідне малоросіянство, коли і сам президент, і його оточення ще досі не знають, чи вони українці, чи росіяни, так само як не знають, що вони будують в цій країні. Але останнім часом ситуація стала ще страшнішою. Ми напередодні владної доктрини, яка називається "хамство". Хамство – не тому, що Віктора Януковича в зоні називали "хамом", а хамство тому, що ця влада плює в очі всім, розуміючи, що вона безкарна. Хамство тому, що раніше влада хоча б виправдовувалась, коли закривали засоби масової інформації, і ховала очі після чергової загибелі журналіста. Сьогодні вона нагло і цинічно говорить нам, що нічого страшного не відбувається. Коли гинуть журналісти, нищаться чергові медіа, говорять, що це так і треба. Коли парламентсько-урядова більшість заявляє, що ніколи не проголосує за мораторій на перевірки ЗМІ. І що через це будуть закривати все нові і нові медіа, ми бачимо, що попередні методи протидії цьому себе вичерпали. Я переконаний, що ті журналісти, які сьогодні себе вільно почувають і мріють, що до них не прийдуть – помиляються. Прийдуть до всіх, хто пише хоча би частину правди і хто намагається донести інформацію про те, що відбувається в країні. Якщо сьогодні закрили радіо “Континент” і “Свободу”, намагаються закрити "5 канал", нищать газету "Сільські вісті", то список наступних медіа буде більше. І якщо сьогодні на захист кожного з цих медіа не об'єднаються усі, то влада буде більш агресивною і наглою у цинічному нищенні засобів масової інформації.

Тому я переконаний, що влада боїться лише одного – вона боїться спротиву свого народу. Вона боїться жорсткої і непримиренної позиції політиків та чесності журналістів. Якщо ми будемо разом у боротьбі за свободу, за волю слова, якщо ми будемо захищати кожного журналіста так, як би захищали себе – влада відступить. Якщо ж вона не відступить, ми повинні готувати журналістський страйк, бо у журналістів відбирають найголовніше – право на свою професію, право на власну гідність. І через цей страйк ми мусимо довести, що можемо говорити людям правду.

І тоді влада змушена буде голосувати за мораторій, і відновлювати радіо "Рокс", "Свободу", "BBC", "Громадське радіо" та інші медіа, які є незалежними і об'єктивними.

Я переконаний, що ближчим часом ми будемо жити і працювати на нашій і своїй землі. І тільки тоді ми зможемо сповна і з гордістю сказати – слава Україні!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1078933105.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua