Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 22-03-2004
Майдан-Інформ: Як влада готується до силового протистояння з опозицією

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1079945609.html

За інформацією курсантів вузів, підпорядкованих МВС, СБУ, Міноборони, МНС, у всіх вузах, підпорядкованих цим силовим структурам, з 2001 року відпрацьовуються заходи протидії масовим акціям — зокрема, розгону масових демонстрацій. Подаємо сценарій одного з тренувань, які вже відбувалися.

Навчання відбуваються на полігоні. Лава курсантів в повній екіпіровці (щит, камуфляж, шолом і дрючок-"демократизатор") в три шеренги утворює "черепаху" — це коли один щит стоїть на землі, другий поверх нього, і до п"яти щитів, які утворюють броньований бар"єр (таке було 9 березня). Натовп "мітингуючих" в цьому тренуванні складають, як правило, студенти юридичних вузів, підпорядкованих Мін"юсту, МВС, Генпрокуратурі, Міноборони і т.д. (конкретніше, за словами джерел, проти курсантів Харківського Інституту Внутрішніх Справ (колишнього Інституту Національної гвардії України) і Академії Служби Безпеки України виступали "мітингуючі" Харківської Юридичної Академії МВС України та Харківського Авіаційного Інституту). Ці студенти мають з собою плакати, пляшки, дрючки і починають наступ. Приблизно за 50 метрів до "бар"єру" з щитів перед натовп мітингуючих зупиняються 2 КАМАЗи і висипають щебінь. Натовп починає закидувати "правоохоронців" камінням та іншими предметами. В цей час, по команді, бар"єр починає рухатися назустріч "мітингуючим", зберігаючи "черепаху". Наступ іде так: робиться крок лівою, права підтягується, і т.д. Під крок лівою, всі разом в такт б"ють по щитах "демократизаторами", що створює загальний наростаючий гул і діє на психіку. Коли опоненти зближуються, спеціальні "спостерігачі" повідомляють, де слід робити "вікно" в черепасі. "Вікно" — це коли лава "відкривається", утворюється проміжок шириною півтора — два метри, в які вибігають з лави накачані СБУшники (мінімум 2 метри росту, їх називають "бульдогами"), які виривають з натовпу найбільш активних "порушників" і ховаються назад за "черепаху", яка моментально змикається знову. Це триває до п"яти секунд (відтреновується швидкість). "Вікна" відкриваються постійно в різних місцях. Захоплених "правопорушників" одразу вкидають в "воронки" і повертаються до бою. Всі деталі "захоплення" і підготовки до несподіваного відкриття "вікна" приховуються "черепахою".

Після того, як усунуто найактивніших учасників, починається "загальна фаза" розгону демонстрації. По гучномовцю лунають постійні заклики розійтися і робляться "коридори" для введення в бій спецзагонів ("Беркут", "Сокіл" etc). Відкриваються "вікна" і бійці розсікають натовп на частини. Якщо натовп після цього не розбігається, застосовують газ, димові шашки і водомети.

Після подій 9 березня Україною була централізовано закуплена техніка, яка дозволяє використовувати фарбу замість води. Подача цієї фарби йде під тиском кількох атмосфер, що дозволяє збити людину з ніг. Фарба використовується, по-перше, для того, щоб шокувати демонстрантів, деморалізувати їх. Першу "хвилю" струменю дають по перших рядах, а потім, коли натовп починає розбігатися, починають оприскування мітингуючих для того, щоб потім вулицями міста влаштувати "облаву" на позначених фарбою демонстрантів.

Тоді ж, після 9 березня, були задуми використовувати кінологічні служби при силових відомствах (митна служба, прикордонні війська, міліція) для розгону демонстрації і пошуку вцілілих активістів за допомогою собак.

Розповімо також про один з можливих сценаріїв влади введення надзвичайного стану. Демонстрація виходить на площу, після чого її блокується спецпідрозділами з усіх боків — всі вулиці, що примикають до цієї площі. Людей пропускають всередину, але нікого не випускають. Після цього всередину запускають багато шашок із сльозоточивим газом в натовп. Люди починають втікати від газу, проте наштовхуються на кордони міліції. Оскільки виходу немає, а сльозоточивий газ робить свою справу, починаються масові сутички з міліцією. Все це фіксується на камери центрального телебачення і підконтрольних ЗМІ, показується по телебаченню як масові некеровані заворушення проти правоохоронних органів, і Президент виступає із закликом ввести надзвичайний стан (або показують "простих смертних", які закликають владу навести порядок). Після цього вводиться надзвичайний стан.
Ми закликаємо організаторів майбутніх акцій протесту враховувати цю потенційну агресивність влади і хочемо ще раз наголосити на важливості організованості, повного контролю над натовпом і провокаторами.

А також зайвий раз нагадати про безперспективність НАСИЛЬНИЦЬКИХ акцій спротиву. Масові акції непокори - абсолютно необхідна річ, але потрібно бути тисячу разів певним, що перші ряди демонстрантів НЕ СТАНУТЬ жбурляти щебінь у міліцію - це безперспективно. Абсолютно зрозуміло, що щебінь - це провокація, а люди, що жбурляють каміння - це той елемент, який відрізняє ненасильницьку акцію спротиву від насильницької.

Про переваги ненасильницького спротиву, приклади ненасильницької дії - в захоплюючій книзі Джіна Шарпа "Від диктатури до демократії", яку ви можете прочитати в бібліотеці Майдану тут:

http://maidan.org.ua/n/lib/1023230477.html - передмова
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231047.html - частина 1
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231346.html - частина 2
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231776.html - частина 3
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231926.html - частина 4
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232271.html - частина 5
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232456.html - частина 6
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232645.html - частина 7
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232787.html - частина 8
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232914.html - частина 9
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233055.html - частина 10
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233605.html - додатки
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233814.html - посилання на літературу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1079945609.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua