Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 24-03-2004
Зоряна ШКІЛЬ: Дещо про політв'язнів, допомогу та опозицію
Форум Майндану

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1080129034.html

Цей постинг з Вільного Форуму Майдану - відповідь на публікацію Радіо Свобода "Жоден народний депутат від опозиції після їхнього звільнення не допоміг їм: ані з роботою, ані не поцікавився життям цих молодих людей". Обговорення теми йде на Вільному Форумі. - Майдан-Інформ

Це дещо буде стосуватись організованої допомоги від БЮТ, бо пишу про те, що знаю, а про подібного характеру допомогу від інших політичних сил мені, на жаль, нічого не відомо. Боюсь, що моє повідомлення загубиться десь на загумінках і не буде прочитане тими, ким має бути прочитане, тому розміщую це окремою темою. Шкодую, що так пізно дізналась про це обговорення. Це поклало би край деяким інсинуаціям. Я знайома із усіма цими проблемами не з чужих слів, тому дозволю собі якщо не всі, то деякі крапки над і таки розставити.

По-перше, я сьогодні мала розмову з Галиною Терещук, вона визнала помилку, сказала, що не так сформулювала думку, і пообіцяла, що матеріал, який дещо ширше освітить цю проблему, з’явиться на наступному тижні. Побачимо. Я ж зі своєї сторони пообіцяла, що надам їй матеріали стосовно допомоги, бо вона виявилась зовсім поза темою, зрештою як і майже всі, хто тут обговорював проблему. Бо, наприклад, не існує такого поняття, як безкоштовна депутатська путівка. А система виділення депутатові коштів і самих путівок така складна і забюрократизована, що це навіть не варто обговорювати (згідно закону, депутат не має права взяти путівку навіть на рідну маму). І, зрештою, Трускавець справді не зовсім те, що потрібно, а допомогти можна іншим чином, що, зрештою і робиться, бо Микола Ляхович справді вже проходить лікування у профільному санаторії в Карпатах, у Ворохті. Питання стосовно оздоровлення Тополі буде вирішуватись після його виходу, а наразі передаються гроші та ліки матері Ігора. За ліками для Ляховича свого часу моя свекруха особисто бігала по львівських аптеках, а щоби дістати однин із препаратів, рідкісних на нашому ринку, Шкіль мусів відновлювати свої знайомства із юності.

Наступне. На прикладі окремо взятого політв’язня, наприклад Гальчика, хочу пояснити ситуацію з коштами і опікою. На адвокатський захист, якщо відняти перших кілька місяців, поки все розхитувалось, останній період, коли робота і, відповідно, оплата не є регулярна, і додати апеляційні та касаційні послуги, виходить приблизно $ 6 000. Як на київські ціни, адвокати брали недорого, розуміли ситуацію. Але чи осилили би батьки Сергія цього недорогого київського адвоката? Питання риторичне. Більше того, вони, як і решта батьків, поняття не мають, на яких деревах ростуть тоті адвокати.

Без образи, але цілому Майданові довелось би, сильно напружившись, збирати кошти одному умовному Гальчику на адвоката. Я чудово розумію, що можливості неспівмірні, але і ви, шановні, злегка притиште гонор, коли порівнюєте свою доброчинність, із добрими справами решти. Насправді, окрім вас є ще люди, котрі такими займаються. Хоча я, особисто тішуся, що є група таких небайдужих, і щиро вдячна за вашу допомогу. Бо без моральної підтримки багатьох майданівців мені свого часу довелось би скрутно.

Але повернемось до теми. На передачі за час перебування у київських сізо – понад 8 000 грн. На час перебування на зоні передачами займались вже батьки(така специфіка), а допомагала їм у цьому Львівська організація, тому достеменно цифр не знаю, але, приблизно, це – 2 500 грн. Отже, близько 11 000 грн. Крім того, на операцію та лікування Гальчиковій мамі було надано $ 350. Думаю, всі володіють азами математики, тому можуть це все додати і перемножити на кількість політв’язнів, бо якщо усереднити дані, то приблизно так і вийде, хоча стосовно кожної людини є свої нюанси: у когось є діти, а хтось ще сам недалеко від дитинства, хтось був годувальником у сім’ї, а хтось винятково споживальником, у когось якесь серйозне захворювання, а когось Господь милував.

До цього всього ще додайте речі, які мали спорадичний характер (із різних причин): обіди на судові засідання, гроші на рахунки, доїзд членів організації з областей на пікетування, допомога на дітей, ліки потребуючим і ще багато іншого. Взагалі, таке препарування проблеми мені не дуже подобається, не зовсім смачно якось, але ви мене до цього змусили. А в кого виникнуть якісь запитання, сумніви ets. – телефонуйте за ном. 229-05-11, або 8050 3706263, я готова дати на них відповіді.

Тепер я б хотіла коротко зупинитись на допомозі нематеріальній. Якщо би не клопотання, організоване Андрієм і підписане групою опозиційних депутатів (в основному – з БЮТ), і не інтенсивний тиск на держдепартамент із виконання покарань(про це може розповісти адвокат Ніколенко), то навряд би той самий Гальчик опинився у Дрогобичі під Львовом, а не на якійсь “червоній” зоні на Сході, чи Півдні. До речі, Тополя не повинен був опинитись там, де опинився – на харківській тубзоні. За документами, його мали відправити у містечко(забула назву) за сто км від його рідного Хмельницька. Але ці падлюки, всупереч усім домовленостям, потайки, в неділю (це грубе порушення правил) етапували Тополю на Харків. Ми дізнались про це через день, і вже було запізно, щоби вплинути на ситуацію. Зрештою, це було зроблено ними з певних причин, але то окрема історія.

На судових засіданнях також можна було побачити тільки депутатів від БЮТ(якщо не рахувати Луценка), хто там бував – зможе потвердити. Активістами у цій справі були Хмара, Турчинов, покійний Павловський (Шкіль – невсчот). І не кажіть мені, що це не мало жодного ефекту, бо я глибоко переконана у протилежному.

Зараз, після вироку ВС, настав час звертатись до міжнародних інстанцій. І знову ж, ані політв’язні (Шкіль – невсчот), ані їхні родичі не беруть у цьому процесі жодної участі. Займається цим Шкіль разом із адвокатами. А фінансове забезпечення справи, як і все вищеописане, знову ж бере на себе БЮТ. Бо коштує це задоволення (підготовка документів, пересилка) також недешево.

Я, звичайно, дуже далека від ідеалізації опозиції. Я спалила мільярд нервових клітин на засіданнях пріснопам’ятного ФНП через те, що там робилося (або, радше, чого не робилося). Я вже не кажу про відмежування від самого початку всіляких стецьківих. Мені болить дуже багато речей. Але те зауваження про причісування одним гребінцем насправді є актуальним. І писати, що родини політв’язнів залишили наодинці із їхніми проблемами не можна, бо то, м’яко кажучи, неправда.

Я ще раз закликаю вас телефонувати мені і все з’ясовувати, бо це набагато краще, ніж домислювати чи губитися у здогадах, і через елементарне незнання паплюжити чиїсь імена.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1080129034.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua