Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-04-2004
Віктор ЯКУБОВИЧ: Мільярди Віктора ЯнуковичаІ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1080917651.html

Останнім часом уряд, здається, звик до критики опозиції на свою адресу і навіть виробив певний імунітет. Всі звинувачення він звично заговорює цифрами “небувалого” економічного зростання. Втім, опонентів влади аж ніяк не влаштовує нинішня економічна ситуація в державі і вони не збираються відступати.

Цими днями “Наша Україна” реєструвала у Верховній Раді законопроект “Про термінові заходи з розподілу прихованих доходів державного бюджету України 2004 року” під акомпанемент акції протесту «Досить обдирати людей», спрямованої проти антинародної політики уряду Януковича.

Економічні розрахунки, проведені експертами та економістами „Нашої України”, свідчать, що уряд занизив дохідну частину бюджету щонайменше на 10 мільярдів гривень. Тому народні депутати вимагають спрямувати ці гроші на нагальні соціальні потреби. Автори законопроекту, а це Віктор Ющенко, Сергій Терьохін та Віктор Пинзеник, наполягають на внесенні змін в понад 15 статей шести законів. Насамперед вони вимагають вже з 1 квітня підвищити мінімальну зарплату до 240 гривень.

Ющенко звертає увагу, що сьогодні в Україні одна з найнижчих заробітних плат в СНД, пенсія нижча в півтора рази, ніж в Білорусі. “Причиною цих проблем є нереальне планування бюджету,” – переконаний лідер “Нашої України”. Він наводить приклад формування бюджету 2003 року, коли уряд розробив проект основного фінансового документа держави з дохідною частиною на рівні 47 мільярдів. Натомість парламентський бюджетний комітет пропонував встановити доходи на рівні 55 мільярдів.

Наприкінці року до бюджету надійшло саме 55 мільярдів гривень. Щоправда, уряд “скромно” промовчав, куди він подів кошти, отримані від перевиконання.

“Якби планування бюджету відбувалося професійно і відкрито – проблема підвищення мінімальної заробітної плати до 237 гривень із відшкодуванням міжпосадових співвідношень давно була б вирішена,” – зазначив лідер “Нашої України”, додавши, що у чинному бюджеті допущені ті ж помилки.

Наразі, на думку Ющенка, існує можливість відновити в повному обсязі дію статті 57 закону “Про освіту”, а накопичений борг реструктурувати та розпочати його щомісячне погашення.
Ющенко та члени його команди пропонують зміни до закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Якщо ця ініціатива буде підтримана у сесійній залі, уряд буде змушений збільшити пенсії приблизно на 70 гривень. Як відомо, саме некваліфіковані дії Кабміну призвели до штучного заниження розміру пенсій.

Мінімальний розмір пенсій за пропозицією “Нашої України” має становити 55 відсотків від середньої зарплати за рік, що передує виходу на пенсію. Автори проекту продумали і про джерела компенсації підприємцям витрат, пов'язаних зі сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду. Їм пропонується знизити ставки єдиного та фіксованого податків. Проект Ющенка-Пинзеника-Терьохіна запроваджує прив’язку стипендії до рівня прожиткового мінімуму. Відтак вона має становити на менше 50 відсотків.

Також, згідно цього документу, з 1 липня 2004 року банківсько-кредитні установи повинні отримувати бюджетну субсидію у розмірі процентів, нарахованих за кредитами молодим сім’ям. Відтак молоді сім’ї отримають можливість отримувати безвідсоткові кредити для вирішення житлових проблем.

“Наша Україна” у своєму проекті вимагає скасування запровадженого Януковичем та Азаровим ПДВ на книги і ЗМІ. Також вона наполягає на відновленні закону “Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні”, дію якого призупинено законом про бюджет на 2004 рік. На думку Ющенка, пільгами мають користуватися всі книговидавці в Україні, незалежно від того, якою мовою вони друкують продукцію.

Вже нині очевидно, що уряд та пропрезидентська більшість у парламенті знову будуть звинувачувати опозицію в популізмі. Однак навряд чи уряд буде спроможний видати серйозніші аргументи. Адже законопроект “Про термінові заходи з розподілу прихованих доходів державного бюджету України 2004 року” розробляли серйозні економісти. Кожна цифра прихованих доходів бюджету, знайдених “Нашою Україною”, ґрунтується на економічних розрахунках. Їх точність опозиція готова довести у відкритій дискусії з представниками уряду у прямому теле- чи радіо- ефірі. Щоправда, сумнівно, що більшовики на це погодяться.

“Урядовці наголошують, що ВВП зростає на 9,5 відсотків, але не враховують ці надходження у бюджеті. В такий спосіб приховуються резерви для збільшення мінімальної зарплати і пенсії. І за це доведеться відповідати ”, - переконаний Віктор Ющенко. Він вважає, що “Наша Україна” змусить Кабмін повернути приховані кошти до бюджету.

Першим кроком, який має змусити уряд визнати існування заначки, стала 12-тисячна маніфестація у столиці. Після цього вуличні акції будуть поширюватися всією Україною.
Верхи не можуть, а низи не хочуть. В Україні спостерігається класична революційна ситуація. Якщо влада виявить розум і визнає помилки, вона ризикуватиме програти на виборах, однак зберегти в Україні громадський спокій. В іншому випадку вона все одно програє, але до виборів справа може не дійти, оскільки долю країни будуть вирішувати на вулиці громадяни. Часу на роздуми у влади вже не лишилося...


P.S.
У 2003 році впливовий польський журнал “Впрост” визначав найбагатших людей Східної Європи. Почесне шосте місце у цьому списку тоді посів президент футбольного клубу "Шахтар" Рінат Ахметовз з 1,7 млрд. доларів. На другому місці серед українців, та на десятому в рейтингу журналу, опинився Віктор Пінчук, зять президента, з 1,3 млрд. Доларів. Третім серед українців став глава АП Віктор Медведчук із 800 мільйонами доларів. Якщо перевести приховані урядом 10 мільярдів, то прем’єр може посісти почесне перше місце серед найбільших вітчизняних глитаїв.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1080917651.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua