Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-04-2004
Анна Огняник: Хто тримає на кінчиках пальців світ мас-медіа?
Інститут масової інформації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081260257.html

Журнал “Форбс” підбив підсумки, хто володіє світом мас-медіа в Штатах. Їх не так вже й багато, близько 15 осіб. Більшість – “зробили себе самі”, та невеличкий відсоток тих, кому пощастило успадкувати бізнес від батьків.

Один з них – містер Кледж, 27 місце в переліку найбагатших осіб світу за 2004 рік, як повідомляє журнал “Форбс”. Джон Вернер Кледж, 89-річний медіа-магнат, на його рахунку 10 з половиною мільярдів доларів. З тих, хто “зробив себе сам”. Німецький іммігрант, а нині один з найбагатших людей в Америці, він входить до переліку перших 25 найзаможніших осіб США. Він починав з декількох телестанцій, накопичив деяке майно, купуючи та продаючи канали та сотові телефони. Потім його компанія “Metromedia Fiber Network” зазнала банкрутства. Але Кледж витримав та відновив бізнес. І тепер, як і раніше віддає шалені суми на благодійні проекти. Наприклад, нещодавно передав 60 мільйонів доларів бібліотеці Конгресу США.

Друге місце посідає Самнер Редстоун, власник корпорації “Viacom”, - вартість майна – 9,7 мільярдів доларів. Нещодавно, правда, він зазнав прикрої невдачі: не зміг випередити інших конкурентів та придбати групу “Vivendi Universal”. Редстоуну залишається втішатись, що володіє всесвітньою мережою CBS, каналом MTV, та на додаток – групами “Infinity Broadcasting”, “Paramount”, “Blockbuster”, “Nickelodeon”. Пан Редстоун також розпочав свій бізнес з нулю. Син власника театру під відкритим небом, у 1954-му перебрав на себе бізнес батька, та згодом зрозумів, що майбутнє - це кіно. Самнер створив мережу кінотеатрів з 1 400 залів. Має диплом Гарварду, доктор права, мешкає в Беверлі-хілз.

Третя особа за обсягами приватної власності - 73-річний Доналд Едвард Ньюхауз – 7,7 мільярдів доларів. Володіє “Vogue”, “Vanity fair”, “New Yorker”, “Women’s Wear Daily”. Приклад Ньюхауса доводить, що мільйони зовсім не обов’язково означають блискучий розум: Ньюхаус не зміг здобути вищу освіту. Після декількох місяців був змушений кинути навчання в Сіракузькому університеті. Бізнес в зачатковому вигляді успадкував від батька, в 1979 році.

Наступна фігура в переліку - супер-колоритний Руперт Мердок. Це він сказав одного разу: “Чи можемо ми змінити світ? Ні, але бісова дідька, ми можемо хоча б спробувати!”. На рахунках Мердока – 7,2 мільярди доларів. Він розпочинав строїти свою медіа-імперію з маленької газетки в містечку Аделаїда, в Австралії, яку отримав у спадок від тата наприкінці 50-х років. Нині, як констатує “Форбс”, велетню світу мас-медіа належить 35 телеканалів, в тому числі відома телемережа “Фокс”, один з головних конкурентів солідного ньюсмейкера CNN. Серед часописів Мердока такі гіганти, як “Нью Йорк Пост” та британська жовта газета “Сан”. Водночас Мердок прикупляв потроху кіно, йому належать “20 сторіччя Фокс”. Тільки цього року він отримав чистими 25% прибутку від свого капіталу. Пан Мердок, як і Кледж, приїхав завойовувати Нью-Йорк здалеку. Але на відміну від Кледжу, Мердок зробив довший шлях до міста-яблука, бо діставався до Америки з далекої Австралії. Спочатку він з нудної газетки зробив найпопулярнішу в місті, далі він на зроблені в такий спосіб кошти подався до Америки. В 60-х Мердок придбав сіднеєвьску газету “Мірор”, а згодом – лондонську пресу: “News of the World” та найвідомішу бульварну газету “Sun”. В 70-ті Мердок продовжував комерційну експансію, зокрема, придбав найкращу перлину своєї колекції - газету “Нью-Йорк Пост”. На час продажу “Нью-Йорк Пост” була консервативною газетою. Вона не дуже добре розпродавалася, але Мердок перетворив часопис на провокаційне популярне видання.

До 80-х років Мердоку були закриті двері телевізійного бізнесу. Як негромадянин США, він не міг купити жодного американського телеканалу. Але в 80-ті ситуація змінилася, отримавши американський паспорт, Мердок став власником “Фокс Телебачення”. Пізніше він придбав гордість британських ЗМІ – “Таймс”. Потім, у 90-ті роки, імперія Мердока ледве не розвалилася на крихти, але в самий останню хвилину банкіри таки перекрили борги Мердока. Останні десять років Мердок дещо втратив інтерес до США і зацікавився азійськими ринками: 1998 року він одружився з китаянкою Венді Денг, з Сянгану, яка на 40 років молодша за нього.

Наступним у переліку “Форбс” є ще одна яскрава особа – мер Нью-Йорку Майкл Блумберг. “Форбс” оцінує майно барона преси в 4.9 мільярдів. Блумберг також “зробив себе сам”. Свій перший пост він отримав після Гарварду, на Уолт-стріт. Потім працював на компанію “Саломон Бразерс”, але після перепродажу компанії опинився на вулиці. З невеличкої суми розпочав свій бізнес, зараз “маленька конторка” за його прізвищем стала потужною медіа –корпорацією, що має 82 бюро по всьому світу. Блумберг більше не рахує гроші, на 41 мільйон доларів з власної кишені він здійснив успішну виборчу кампанію та посів крісло мера Нью-Йорка. “Коли тебе обожнюють, це—шикарно”, - переконаний 61-річний магнат.

Не можна не згадати Теда Тернера, 78-річного магната, засновника CNN, WTBS та TNT(Turner Network Television). На його рахунках 2.3 мільярди доларів. Теду щє не виповнилося 24 років, коли його тато, не витримавши фінансових невдач, пустив собі кулю в лоба. З того часу Тед вирішив, що треба йти вперед, не зупиняючись. Тед завжди був щасливчиком. Останнім його успіхом була угода сторіччя, коли його компанія “Time-Warner” поєдналася з “America On-Line”. Тоді була створена найбільша мульті-медійна корпорація “AOL Time-Warner”, Тернер став її віце-президентом. Тоді Тернер сказав: “Злиття двох компаній – це навіть кращє ніж секс”. Проте, згодом ця успішна угода перетворилася на найгірший у його житті провал, за 2002 рік “AOL” втратив 99 мільярдів, і в січні 2003 Тернер мусив піти в відставку. Схоже, останні два роки – справжня чорна смуга в його житті. Тим більше, він залишився сам: у 2001-му найвідоміше подружжя Тед Тернер-Джейн Фонда розлучилися. Йому і далі вистачає сили жартувати. Нещодавно в “Прямому ефірі з Ларрі Кінгом” Тернер зіронізував: “На жаль, я народив трьох дітей, а світ і так надто перенаселений”.

Одним з останніх в переліку “Форбс” згадує Роберта Джонсона-молодшого, на рахунку якого 1,3 мільярди доларів. Це перший американський африканець мілліярдер, як повідомляє “Форбс”. Володіє “Чорним розважальним телебаченням” (“Black Entertainment Television”).

Завершує список 49-річна Опра Уінфрі, найвідоміша телеведуча США , яка своєю впертістю навіть заробила собі прізвисько “скажена корова Опра”. Її майно оцінено “Форбс” в 1,1 мільярд доларів. Передача “Шоу Опри Уінфрі” має найвищий рейтинг упродовж 18 сезонів та транслюється в 111 країнах світу. Її журнал “О!” – вже декілька років – бестселлер. Модні журнали називали нещодавно саме Опру найпершою в переліку самих елегантних мільярдерів світу.

А розпочиналося все так. У 17 років Опра вперше прийшла на радіо підробити, їй дали прочитати перед мікрофоном текст однієї реклами. Опра прочитала кілька рядків з таким блиском, що їй відразу ж запропонували контракт: Уінфрі доручили читати новини. Згодом вона мало не стала репортером на телебаченні, але надмірна емоційність зашкодила справі. Опра не вміла стримуватися, трагічні новини вона зачитувала зі сльозами в горлі, а помилившись на слові, вона не здатна була стримати сміх. Проте, коли їй запропонували вести ток-шоу, Опра відразу ж відчула, що ніби народилася для цього.

http://imi.org.ua/?id=read&n=152&cy=2004&m=wrld

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081260257.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua