Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 07-04-2004
Віктор Пинзеник: Ми змусимо уряд спрямувати вкрадені 10 мільярдів на соціальні потреби

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081338190.html

За рахунок прихованих коштів зарплата може зрости на 50 відсотків, а пенсія – на 40

- Вікторе Михайловичу, наскільки ефективним є вирішення політичних конфліктів на вулиці? Чи означає це, що “Наша Україна”, оголосивши акції протесту, відмовилася від парламентських методів боротьби?

- Вуличні акції протесту лише доповнюють ініціативи, які “Наша Україна” вже півроку виборює в парламенті. Проблема, яка змусила нас вийти на вулицю, – приховування урядом значної частини бюджетних коштів, а відтак зниження розміру мінімальної зарплатні, окладів вчителів, лікарів та пенсій. Ми хочемо змусити Кабмін спрямувати приховані 10 мільярдів гривень на соціальні потреби. До речі, торік під тиском опозиції уряду вже доводилося переглядати бюджет щодо збільшення.

- Днями віце-прем’єр Табачник звинуватив вас у безпідставності заяв щодо прихованих урядових мільярдів...

- Я завжди надаю перевагу мові цифр. Розмір бюджету залежить від рівня податків та стану економіки. Останній оцінюється обсягами ВВП. Показник ВВП за минулий рік занижено на 8 млрд. гривень. Зростання економіки враховано в 4,8 % замість фактичних 10,2%. Все це виливається у кругленьку суму – 27 млрд. гривень. Все це – занижені зарплати і пенсії.

Я говорю тільки про першу складову фальсифікації бюджету. Але є і друга. Торік до зведеного бюджету надійшло 28,5% ВВП. Бюджет складено з цифрою 27,6%. А ціна цих 0,9% - 3 мільярди гривень.

- Якою б могла бути середня зарплатня та пенсія сьогодні, враховуючи реальні кошти?

- Приховані урядом кошти дозволили б зробити відчутний крок у бюджетній сфері. Заробітну плату можна підняти на 50 %, а пенсію – на 40.

- Деякі експерти прогнозують, що ці фінанси уряд “заощадив” для президентської кампанії кандидата від влади…

- Є серйозні підстави так вважати. Адже тінізація доходів стала нормою для політики цього уряду. Скажімо, торік він також намагався приховати бюджетні кошти. Кабмін подав на 2003 рік проект держбюджету з доходами 47,1 млрд. гривень. Парламент затвердив цифру у 50 млрд. Фактично ж отримано 55. Тепер спробуйте знайти пояснення, як при зростаючій економіці Уряд Януковича знижує мінімальну зарплатню, реальний розмір пенсії. Треба визнати, що економічне зростання в Україні використовується не в інтересах громадян, а окремих кланів.

Байдужість влади змусила нас вивести на вулицю тисячі людей, які не збираються дарувати уряду свої гроші

- Коли розглядатимуть законопроект “Нашої України” щодо перегляду бюджету?

- Вже цього тижня наша фракція підніматиме це питання. Наш законопроект передбачає збільшення мінімальної зарплати до 240 гривень, відповідну корекцію зарплат лікарів, вчителів та науковців. Ми пропонуємо збільшити пенсії, щонайменше на 30 відсотків, а також підвищити стипендії та започаткувати масштабну програму здешевлення молодіжного житлового будівництва.

Розмір зарплати лікарів, вчителів, науковців має визначатися рівнем кваліфікації. Це сприятиме підвищенню престижу кваліфікованої праці та стимулюватиме до роботи талановитих кваліфікованих спеціалістів. Натомість сьогодні уряд рівняє всіх під одну гребінку.

- Можливо, не варто було дратувати Кабмін акціями протесту, щоб проурядова більшість підтримала ваші ініціативи?

- Ми не збираємося торгуватися. Байдужість влади змусила нас вивести на вулицю тисячі людей, які не збираються дарувати уряду гроші зі своєї кишені. Ми усвідомлюємо, що влада ігнорує ініціативи опозиції, оскільки боїться визнати свої помилки, а відтак - причетність до зникнення 10 бюджетних мільярдів. Більшість, імовірно, ігноруватиме проект “Про термінові заходи з розподілу прихованих доходів держбюджету”. Між іншим, це вже друга версія подібного законопроекту, ініційована “Нашою Україною”. Перша, яка передбачала збільшення мінімальної зарплати, вже два місяці чекає на розгляд у парламенті.

- Київська влада непокоїться, що акції протесту призведуть до масових заворушень. Невже “Наша Україна” намагається паралізувати життєдіяльність столиці?

- Заяви мерії є нещирими. Більше 12 тисяч українців, як брали участь у акції протесту “Досить обдирати народ!” висловили свою позицію та спокійно розійшлися. До того ж, Конституція України дозволяє кожному громадянину брати участь у мирних мітингах та демонстраціях, незалежно від думки столичної влади.

- Нещодавно було створено оргкомітет щодо перетворення блоку “Наша Україна” на партію. Напевно, нещодавня акція протесту всіх учасників блоку “Наша Україна” стала певним кроком до партійного обўєднання?

- Я затятий прихильник того, щоб блок “Наша Україна”, врешті, перетворився на єдину партію. Тому будь-які кроки, що сприяють консолідації демократичних сил, вважаю вдалими та правильними.

- Чи готові ви розпустити Партію “Реформи і Порядок” задля ширшого обўєднання?

- Ми готові всією партією включитися у цей процес. Не бачу жодних ідеологічних перешкод, які б завадили нашому об’єднанню. Я маю на увазі всі політичні сили блоку як рівних партнерів процесу. І не тільки у межах блоку. Ми раді бачити в процесі всіх однодумців.

ПДВ рахунки – вбивчий удар по економіці

- Вікторе Михайловичу, вже майже два роки існує проурядова більшість у Верховній Раді. Чому і досі уряд та президент нарікають на недосконалу податкову системи та проблеми з податком на додану вартість (ПДВ) замість того, щоб реформувати податкову систему?

- Насправді владу влаштовує ця система. Проблеми податків мають має, передусім, політичну, а не економічну природу.

- Яку модель податкової системи пропонує “Наша Україна”?

- Наша фракція вважає, що в Україні мають бути найнижчі у світі податки, які повинні платити всі. Необхідно ліквідувати податкові дірки, які дискримінують виробників та приводять до великих втрат бюджету. Ми вважаємо, що ПДВ можна знизити до 15 % за рахунок ліквідації необґрунтованих пільг, без втрат із бюджету. Треба також знизити податок на прибуток, який нині складає 25%, і прирівняти його до податку на доходи фізичних осіб, який становить 13 %. Адже настільки суттєва різниця є мотивом для ухиляння від сплати. Існує серйозна проблема із зниженням нарахувань на фонд заробітної плати. Але вона може бути реалізована лише разом із серйозною пенсійною реформою.

- Напевно, влада у цьому не зацікавлена, оскільки податківці є фактично каральним органом держави?

- Це справді так. І тому необхідно позбавити органи виконавчої влади, зокрема і податкову адміністрацію, функцій судової влади. Відкриття кримінальної справи без доказів вини є беззаконням, оскільки довести провину може лише суд. А в Україні масово відкривають кримінальні справи та арештовують людей без рішення суду. За нинішньої системи закон може порушити Іваненко, а в тюрмі сидіти Петренко.

- Як ви розцінюєте ініціативу Азарова щодо запровадження ПДВ рахунків?

- Ця Урядова новація завдасть серйозного удару по економіці. Уряд пропонує вилучати з обігу підприємств кошти. Досі ПДВ від продажу продукції весь календарний місяць знаходився в обороті підприємства і сплачувався лише раз на місяць. Із запровадженням спецрахунків ці кошти одразу вилучатимуться з обороту, і а тому підприємство вже не зможе їх використати.

- Навіть президент Кучма визнав, що ПДВ є найбільш кримінальним податком, а віз і нині там...

- Загалом, це нормальний податок. Але в Україні він став джерелом для збагачення окремих структур. Комусь подобаються “дірки” цього податку. Їх просто не хочуть закривати. Для прикладу. Аналізуючи офіційну статистику Німеччини, я виявив, що сума імпортованих до України товарів, за німецькими даними, на півтора мільярди доларів більша, ніж за українськими. Це 20 % не сплачених податків, себто 300 мільйонів доларів.

- Можливо Уряд не знає, як вирішити це питання. Що б Ви йому порадили?

- Потрібне елементарне рішення, наприклад, щодо обміну даними польських та українських митних служб. Але бракує “дрібнички” для подібних рішень – бажання їх зробити.

Розмову вела Ілона Богуш

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081338190.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua