Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 13-04-2004
Олександр МОРОЗ: Хто чого хоче…

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081862547.html

Кількох голосів не вистачило, щоб 8 квітня зміни до Конституції були внесені. Овації від "нашоукраїнців" і поспішні коментарі від координатора більшості разом свідчили про невизначеність, незавершеність процесу. Про різну мету, котру переслідують його учасники.

Чи й справді когось збив із пантелику головуючий на засіданні, назвавши не реєстраційний номер законопроекту про зміни, а номер, який присвоюється прийнятому закону? Хіба С. Гавриш помилився? А більше 290 депутатів? Чи хто з тих, що не голосували, зіслався на цю причину? Ні, звичайно. Всі все розуміли, та й іншого закону не розглядалось. Нічого іншого і голосуватись не могло.

Отже, всі, хто голосував "за" і хто "проти", — робили це свідомо. Розмови про купівлю голосів в один та інший бік лишаються здебільшого розмовами. Вирішальною була свідома позиція депутатів. Вона-то і цікавить найбільше громадян.

Мені вже не раз доводилося говорити, що модель зміненої системи влади одна — різновид парламентсько-президентської форми правління. Модель одна, а наміри протилежні. Опозиційні до владного режиму політичні сили — соціалісти і комуністи домагаються через таку модель усунути від влади корупційні клани на чолі з нинішнім президентом, а саму владу поставити під контроль народу. (В деталі не вдаюся, про це і писалося не раз, в т. ч. мною, і кожен, хто цікавиться політикою, має доста аргументів на користь висновку про те, що демократичний устрій робить кращим життя конкретної людини, захищає її права, зміцнює державність. Що підтверджується, до речі, і досвідом багатьох європейських країн). З іншою метою таку ж модель відстоює і владний режим.

Пропонуючи за два роки різні форми диктатури, видаючи їх за проект політреформи, одержавши відкоша, влада опинилася перед необхідністю підтримувати варіант опозиції. Що такий поворот настане, я стверджував ще чотири роки тому.

Настане, але ж не з доброго дива чи з наглої любові президента до демократії. Час настав, бо технологи режиму переконалися: диктатура "в лоб" не пройде, доведеться систему влади змінити, але так, щоб самим, і повністю, спробувати оволодіти її найважливішими ланками. Тому нас не повинно дивувати, чому залежна від президента більшість слухняно голосує за пропорційні виборчі закони, за зміни до Конституції.

Підозри з приводу однакових позицій влади і, наприклад, соціалістів можуть виникати хіба-що у, м’яко кажучи, непоінформованих людей. Ми голосуємо в окремих випадках однаково, але це не значить, що ми не бачимо намірів влади. І не бачимо можливості нейтралізувати ці наміри.

Маленький штрих до теми. Поспіх у реформі, намагання запровадити зміни до Конституції через чотири місяці, виникаючі при цьому "дірки" у правовідносинах між президентом, парламентом і урядом свідчили про плани влади, далекі від демократії.

При згуртованих діях усіх фракцій, котрі хочуть відправити у відставку нинішніх правителів, всі загрози (підкреслюю: всі!) можна було зняти ще на етапі підготовки питання до пленарного засідання, коли в тексті законопроекту і прикінцевих положеннях враховувалися усі побажання "Нашої України". Це і був так званий "варіант О. Мороза", про який говорили багато учасників дискусії. А остаточну крапку поставити під час голосування 8 квітня. "Наша Україна" і БЮТ діяли інакше (про це пізніше), тому утримати вдалося лише одну, але дуже важливу позицію: зміни до Конституції вводити не раніше вступу на пост новообраного президента. Кілька раундів тяжких переговорів, непоступливість у цій вимозі соціалістів, розуміння небезпеки комуністами та деякими фракціями більшості дозволило дійти згоди.

Однак, 300 голосів не набралося. Не будемо шукати причину відмови у голосуванні десятка депутатів. Вони цікаві і різні. Але, в принципі, другорядні. Цікавить інше, — чому не голосували фракції "Нашої України" і БЮТ?

Конкретне питання потребує чіткої відповіді. Вона така: ці фракції не голосували за декларовані ними ж зміни до Конституції, затягували розгляд виборчих законів, бо не хочуть ніяких змін. Бо хочуть існуючу авторитарну систему влади прибрати до своїх рук. І нехай нас не вводять в оману їхні слова про небезпеку "передачі влади в руки тих же кланів" про "реформу після виборів президента". Відкинемо навіть багато разів уживаний аргумент про доброго царя, припустимо, що таке диво буває.

Ці аргументи привабливі, але… порожні. Бо влада і без "передачі" знаходиться в руках кланів, найперше трьох "сімей": київської, донецької, дніпропетровської. Бо не захоче відмовлятись від надмірних повноважень президент, котрий бореться за них ще на стадії захисту їх у чинній Конституції. Бо ніяких гарантій приходу доброго царя (навіть при одному кандидату від "трійки") не було і немає. Та й свита наміченого "царя" та ж, що складала становий хребет існуючої системи, вірою і правдою служила царю нинішньому, а сьогодні без тіні сорому перелицювалася в опозицію. І це — незаперечний факт. А це значить, що ризики залишити все як є, небезпечніші ризиків змін! Не бачити цього — значить дурити людей. Значить… підтримувати фактично владний режим.

Змінити систему влади, усуваючи нинішніх правителів, треба. Домовлятися з тим, хто це розуміє, слід. Це невідкладне завдання для всіх, хто хоче добра людям і нашій державі. Змінити потрібно до вибрів президента. Варіанти є. Як це буде здійснюватись, ми ще і побачимо, і обміняємося думками. Минулий тиждень підтвердив лише одне — справжніх прибічників реформи системи влади набагато менше, ніж можна було сподіватися. Ми відчували це раніше, переконалися остаточно тепер.

Тому висновок робимо для себе. Під час президентської кампанії одним з провідних гасел для соціалістів, котрі вимушені йти в кампанію самостійно, залишиться те, в чому ми переконані достеменно: реформувати систему влади, поставити її під контроль народу!

12.04.04
Олександр Мороз,
народний депутат України,
голова Соціалістичної
партії України

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1081862547.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua