Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 19-04-2004
Богдан Гдаль: „Бєспрєдєл” в Мукачевому
http://www.domivka.net/article427.html

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1082391457.html

“Обкурені бритоголові „депутати різних рівнів”, а простіше, представники кримінальних угруповань, які вибивають шибки та двері, „молотять” громадських спостерігачів, чергових дільничних міліціонерів, щоби отримати протоколи чи поорудувати в результатах виборів. Сльози представника однієї з виборчих дільниць, який бідкався, що якщо він не забезпечить належної кількості голосів, то його фізично знищать... „Беркутівці" та міліціонери, які ногами добивають народних депутатів України, застосовують проти них кийки та електрошоки, тягають їх обличчям по підлозі і врешті взявши їх за ноги і руки викидають з другого на перший поверх приміщення Територіальної виборчої комісії. Повна бездіяльність, а коли потрібно, навіть сприяння місцевих представників МВС місцях вчиненню низки кричущих правопорушень під час виборчого процесу”. – Це, за словами депутатів від блоку „Наша Україна”, які постраждали під час цих подій, і є ознаки „демократичності” виборчого процесу по-Мукачевськи.

Свідками і безпосередніми учасниками недільного „місива” за посаду мера міста Мукачеве стали не лише народні депутати, що перебували там з метою попередження прогнозованих порушень в день проведення виборів, а й велика кількість спостерігачів, представників міжнародних організацій, зокрема ОБСЄ. Всі правопорушення, про які прості громадяни могли бачити та чути в переддень виборів не йшли ні в яке порівняння з тим, що відбувалося після закриття виборчих дільниць і початку підрахунку голосів.

Зранку 18 квітня разом з початком роботи виборчих дільниць свою роботу почали численні спостерігачі, зокрема народні депутати, соціологічні служби, які проводили паралельний підрахунок голосів та журналісти. Опозиційні сили, зокрема „Наша Україна” та БЮТ надіслали на кожну виборчу дільницю по кілька народних депутатів, які мали забезпечити якомога більшу прозорість виборчого процесі і унеможливити правопорушення. Загалом можна сказати, що до 20 години, тобто до часу закриття виборчих дільниць, не враховуючи дрібні правопорушення, все було стабільно.

Перед виборами багатьом народним депутатам стало відомо, що до міста з усієї України з’їхалося близько 20-ти кримінальних угруповань. Під час проведення виборів практично біля кожної виборчої дільниці стояло кілька автомобілів з немісцевими номерами, біля яких постійно крутилися молодики кримінальної зовнішності. Вони представлялися то журналістами, то „депутатами різних рівнів”, то помічниками народних депутатів, хоча не завжди мали відповідні документи і, за словами народного депутата Катеринчука, при появі відеокамери „ховалися в кущі”.

Зрештою, все почалося після того, як виборчі дільниці закрили свої двері і почали підрахунок голосів. Соціологічні служби оприлюднили результати паралельного підрахунку голосів, які засвідчили перемогу представника „Нашої України” Віктора Балоги. Після підрахунку голосів члени виборчих дільниць повинні були, відповідно до законодавства, один із протоколів, у якому фіксуються результати виборів, передати у руки народних депутатів. Та не на всіх дільницях так легко віддавали протоколи, бо у більшості випадків вони засвідчували перемогу опозиційного кандидата. За словами народного депутата Петра Олійника, на одній з дільниць член виборчої дільниці не хотів віддавати протокол, бо якщо він не зробить так, як йому наказали, то його вб’ють. При цьому він плакав.

В цілому облік голосів здійснювався надто повільно. Особи, які рахували голоси, йшли обідати проти ночі, пили каву, курили. Вже було зрозуміло, що щось не так. Представник блоку „Наша Україна” Микола Катеринчук повідомив, що все стало зрозуміло після того, як близько опівночі в приміщенні, де він здійснював контроль, почувся дзенькіт скла. До приміщення ввірвалося близько 15-18 „братчиків”, які почали зносити всіх на своєму шляху. Вони намагалися вдертися в зал, де здійснювався підрахунок голосів. Коли народний депутат Катеринчук намагався зупинити бритоголових молодиків і показав депутатське посвідчення, то відразу отримав кросівком в око. Доки зловмисників намагалися затримати вогнегасником, всі протоколи і бюлетені вже було заховано. Певний час молодики в приміщенні творили „бєспрєдєл” та врешті, по чиїйсь команді вони вмить зупинилися. До приміщення увійшли „омоновці”, які замість того, щоби заарештувати правопорушників, пропустили їх до автомобілів.

Щось подібне було на дільниці, де був присутній депутат Петро Олійник. Там дільничі міліціонери у 40 хвилинному бою утримували братків, що увірвалися до приміщення з кийками та електрошоками. Дуже серйозного поранення зазнав міліціонер, якому поламали кістки і дуже серйозно поранили голову. Слід зауважити, що дільничі міліціонери захищали народних депутатів та виконували вимоги Закону. Відділення ж МВС ігнорували телефонні дзвінки народних депутатів, чим сприяли підсиленню хаосу в місті.

Та кульмінація була вранці. За попереднім підрахунком голосів відповідно до протоколів, які були у народних депутатів, переміг „нашоукраїнець” Віктор Балога. Але о 3:30 ранку Мукачівська територіальна виборча комісія оприлюднила зовсім інші результати виборів, які засвідчили те, що переміг Ернест Нусер. При цьому ніхто не бачив документів, які б засвідчили перемогу представника СДПУ(0). Коли народні депутати від блоку „Наша Україна” разом з журналістами вирушили до тервиборчкому щоби отримати копію офіційного протоколу, їх затримали кордони міліції і омону. Прорватися вдалося тільки депутатам Роману Безсмертному, Тарасу Стецьківу, Юрію Павленку та Петру Олійнику. Однак їм не вдалося потрапити в приміщення Територіальної виборчої комісії. Вони лише потрапили на другий поверх, але там їх зустріли бійці „Беркуту”, які звалили їх з ніг і почали бити ногами, кийками, застосовувати електрошок. У народного депутата Безсмертного забрали посвідчення, яким він намагався засвідчити те, що він є народним депутатом. За словами депутата Павленка, як тільки він хотів щось сказати про порушення беркутівцями законодавства, вони його били чимдужче. Зрештою народних депутатів поклали обличчям на підлогу і волочили на ноги. Стецьківа, Безсмертно і Павленка взяли за руки і ноги і викинули з другого на перший поверх. Вдень у понеділок стало відомо, що у Мукачівському відділі МВС повідомили, що депутатів не били, а застосували до них силу відповідно до законодавства, бо ті „були п’яні”.

Народні депутати повідомили, що відповідного до того, що відбулося, є всі ознаки злочину з боку кожного з членів Мукачівської територіальної виборчої комісії. Відбулося порушення статті 156 Кримінального кодексу України, відповідно до якої порушникам загрожує 12 років позбавлення волі.

Як заявив Юрій Павленко, міністр внутрішніх справ України Білоконь після цих подій зобов’язаний подати у відставку. Якщо він цього не зробить, „то я буду вважати, що він є організатором цих злочинів”.

За словами Романа Зварича, це питання повинно бути терміново розглянуте у Верховній Раді. На його думку, за результатами цих виборів можна сказати, що мукачівські виборці витримали тиск і показали, що хочуть позитивних змін. Влада, в свою чергу, зрозуміла, що програла, і вдавалася до протизаконних засобів досягнення мети. І останній висновок полягає в тому, що опозиція змогла забезпечити ефективний контроль виборчого процесу.

Загалом, ситуація в Мукачеві ще очікує вердикту міжнародних правозахисних організацій. Та й без того ясно, що в Україні демократією і не пахне.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1082391457.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua