Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 20-04-2004
Віра Лобановська: Використання криміналітету – мукачівське ноу-хау
Інститут масової інформації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1082486080.html

“Як вам наше Палєрмо?” – запитав мукачівський таксист по дорозі на вокзал. Ми поверталися до Києва після виборів мера Мукачева. “Ви побачили бєспрєдєл в межах нашого міста”, сказав нам водій, корінний мукачівець. Особисто я їхала до Мукачева не за цим. Була надія переконатися, що об”єднані зусилля журналістів, незалежних спостерігачів, політиків і розумна організація спостереження за виборчим процесом стануть перешкодою для перекручування результатів виборів, дадуть можливість почути голос мешканців міста і дозволять саме їм обрати свого мера.

Деякі факти

Основними претендентами на виборах мера, згідно соціологічних досліджень, були

Віктор Балога, народний депутат з фракції “Наша Україна”, і Ернест Нусер, якого підтримує СДПУ(о). Обидва кандидати вважали себе борцями за демократію: В.Балога визначив основний конфлікт виборів як боротьбу демократії з бандократією, Е.Нусер – як боротьбу демократії з монополізмом.

Розрив до обох претендентів у симпатіях мукачівців за два тижні до виборів був зафіксований значний: 38 відсотків мали намір голосувати за В.Балогу і 24 відсотка – за Е.Нусера. Водночас велика кількість громадян ще не визначилася –27 відсотків.

Громадська думка у Мукачевому напередодні виборів змінилася не суттєво: дані хвильового опитування, проведеного фірмою “СОЦИС” на замовлення Фонду “Демократичні ініціативи” з 13 по 16 квітня засвідчили, що за Віктора Балогу готові віддати голоси 40 відсотків мукачівців, за Ернеста Нусера – 28 відсотків. І значна частина – 25 відсотків – тих, хто не визначився або не хотів відповідати. У цілковитій чесності виборів мера були впевнені лише 15 відсотків мукачівців. 64 відсотка опитаних оцінили політичну ситуацію в місті напередодні виборів як неспокійну, напружену, ще 19 відсотків визнали її як кризову, вибухонебезпечну.

Незадовго до виборів Віктора Балогу намагалися кілька разів зняти з реєстрації за допомогою судів. Спроба зняти Балогу була здійснена і у переддень виборів – у суботу, 16 квітня. На нього поскаржилися члени ТВК (територіальної виборчої комісії), які пригадали надіслані їм ще у березні листи від Віктора Балоги. Позивачі доводили, що “...зміст листів складає пряму погрозу на адресу членів ТВК”, зокрема, такі рядки: “Я розумію, що все це відбувається не з вашої ініціативи, що Вас використовують у своїх брудних оборудках певні політичні сили. Більше того, я впевнений, що і Ви це розумієте. Проте, я хотів би Вам сказати, що ті, хто штовхає Вас на такі дії (чи бездіяльність) залишається збоку, в тіні, а відповідати за порушення Закону доведеться раніше або пізніше, Вам, особисто”. Суддя не задовольнила скаргу членів ТВК, і Віктор Балога залишився в списках кандидатів. Можливо, варто відзначити, що на дане судове засідання зібралася значна кількість журналістів.

До одинадцятої години вечора напередодні виборів неможливо було ознайомитися з виборчими бюлетенями і дізнатися, хто з кандидатів включений у бюлетені.

У день виборів групи молодиків збиралися то під однією, то під іншою виборчою дільницею. Час від часу виникали сутички – ситуація була вибухонебезпечною. У місті була значна кількість міліції та загонів „Беркут”, були присутні також близько ста депутатів Верховної Ради.

Дані екзит- полу (опитування на виході з виборчих дільниць) були оприлюднені близько дев’ятої вечора. У виборах взяли участь понад 60 відсотків мукачівців, за результатами опитування лідером виборчих перегонів став Віктор Балога з 62,4 відсотками голосів, на другому місті Ернест Нусер з 29, 99 відсотками, решта кандидатів набрали менше одного відсотка.

О другій годині ночі Віктор Балога представив на прес-конференції дані копій виборчих бюлетенів з 34 виборчих дільниць (усього дільниць 36). Згідно з цими даними, його перевага над Ернестом Нусером становила 5487 голосів – 19385 проти 13898. Недійсними були визнані 2737 бюлетенів. А всього на вибори прийшли 37996 виборців з 64630 зареєстрованих – тобто явка на рівні близько 60 відсотків. Віктор Балога і „Наша Україна” святкували перемогу.

На виборчі дільниці і в ТВК потрапити було неможливо з восьмої вечора, саме коли розпочався підрахунок голосів. Лише об одинадцятій, після переговорів з керівниками управління МВС, журналістів допустили в ТВК.

Дані з виборчих дільниць надходили дуже повільно, члени територіальних комісій не відповідали журналістам, з якої дільниці прибули. З 26 дільниці привезли не пораховані бюлетені: там раптово захворів голова комісії, і дільниця була на певний час зачинена. Згодом вибори на цій дільниці визнали такими, що не відбулися.

Стало відомо про погроми на першій і третій дільницях, де молодики потрощили меблі і побили народного депутата з „Нашої України” Миколу Поліщука.

О 4.30 ранку вже 20 квітня до журналістів вийшли народні депутати Роман Зварич з “Нашої України” і Нестор Шуфрич – СДПУ(о). Роман Зварич сказав наступне: “Комісія визнала, що переміг Ернест Нусер. Без коментарів...” Нестор Шуфрич: “Обидва кандидати набрали більше десяти тисяч голосів. Точно не знаю, скільки, але у Нусера – більше”.

О п’ятій ранку депутати з “Нашої України” намагалися потрапити до ТВК. У результаті сутичок постраждали Юрій Павленко, Роман Безсмертний і ще деякі депутати. До ТВК був підтягнутий загін міліції, який охороняв вхід у міську ратушу.

Зранку 20 квітня відбувся суд за позовом одного з кандидатів – Віктора Свириди. Він вимагав визнати вибори недійсними, зобов’язати ТВК перерахувати голоси і визнати наявність подвійних протоколів на всіх виборчих дільницях. Суд визнав, що ці вимоги носять надуманий характер і відмовив позивачу у проханні визнати вибори недійсними. Тобто, юридичною мовою, суд легалізував результати мукачівських виборів. А рішення судів по виборчих процесах, говорячи тією ж юридичною мовою, є остаточними і оскарженню не підлягають.

Цього ж дня Ернесту Нусеру було вручене посвідчення мера міста Мукачево.

Висновки

Вибори – процес змагальний. Але, як з’ясовується, найважливішими у цьому процесі є не якості кандидатів, що сумно, і не їхні виборчі програми. Наші реалії вимагають вправного використання різноманітних технологій, включно з брудними, а також вміння швидко замітати сліди. Що можна сказати про таке ноу-хау, як масштабне використання криміналітету на виборах? “Наша Україна” звинувачує у цьому СДПУ(о). А ті, в свою чергу, говорять, що не знають, хто ці бритоголові хлопці, які збиралися впродовж дня виборів то біля однієї, то біля іншої дільниці у якості психологічної зброї, а вночі, під час підрахунку голосів, влаштували на дільницях погроми. Може це й “Наша Україна” їх найняла, звідки, мовляв, хто знає. Депутат з фракції СДПУ(о) Нестор Шуфрич зауважив на прес-конференції, що причетність до криміналу має бути доведена в суді, і не варто кидатися такими визначеннями. Бо ті, кого журналісти називають “кримінальними елементами” – просто депутати різних рівнів.

Вибори мера у Мукачеві опозиційні політики вважають репетицією майбутніх виборів Президента. І з цим неможливо не погодитися, хоч це і дуже сумно. На президентських виборах головна боротьба також відбуватиметься між представником опозиційних сил і кандидатом від влади. І співвідношення симпатій виборців згідно з даними соціологічних опитувань, теж нагадує мукачівську ситуацію – опозиційний кандидат має суттєво більший рейтинг, ніж кандидат від влади. Отже громадяни, і в місті Мукачеві, і в країні в цілому, прагнуть змінити чинну владу і дати можливість опозиції продемонструвати свої здібності в управлінні і в облаштуванні життя громадян. Мукачівцям змінити владу не вдалося. Що ж до президентських виборів. То напрошується думка про те, що незадовго до виборів Л.Кучма оголосить амністію по тюрмах. А хто і яким чином використає загони “братків” під час виборів – встановити буде практично неможливо. Принаймні, мукачівські вибори це показали. Масштабне використання криміналітету на виборах , таке собі українське ноу-хау, мабуть, достойно оцінять на міжнародному рівні. А саме поняття виборів в українському варіанті може бути охарактеризоване виразом: “Ми порадилися – і я вирішив”.

Враження

Урок мукачівських виборів: в країні, маленькою копією якої є Мукачево, жити страшно. Мальовниче місто – чепурні старовинні вулиці, затишні кафе, де привітні офіціанти пропонують смачні страви і неперевершену каву, цілюще повітря, прекрасні гори довкола міста. Рай на землі. Але де панує страх – там пекло. Хтось недосяжний, впливовий, невидимий, матеріалізований у банди молодиків, прагне залякати місто, залякати і всю країну, в тому числі і за допомогою журналістів – свідків бандитських дій, які поширять інформацію про безкарність свавілля. Залякані люди – психологічні інваліді. Схоже, що це і є мета великого сценарію, реалізованого в межах одного міста – перетворити людей в заляканих, покірних істот.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1082486080.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua