Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-05-2004
Євгенія ПОЛЯКОВА: Правосуддя по-сумськи
Українська Правда

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1084289526.html

Правосуддя в Україні як таке відсутнє. Такою новиною на сьогоднішній день уже нікого не здивуєш, але коли просто кричуще порушення закону стосується тебе самого, усіляко хочеться довести, що ти не верблюд.

В описаній нижче ситуації "горб" шиють, не намагаючись цього навіть сховати. Рішення суду по описаній нижче справі ще не винесено, і даний матеріал не є схилянням будь-кого на бік потерпілих. Його можна розцінювати як спробу розібратися, що ж відбувається в правоохоронних органах, і чи дійсно вони стоять на варті наших прав.

До автора звернувся потерпілий із проханням підтримати і допомогти розібратися в щирих намірах правоохоронців. Справа відбувається в Сумах, вотчині губернатора Володимира Щербаня.

22 листопада минулого року компанія молодих людей вирушила в сумський молодіжний центр "Діалог" відзначити 23-річчя Ірини. Заклад хлопці залишали уже вночі і тому вирішили скористатися послугами таксі, припаркованих біля нього. Для цього було обрано одне з таксі, і Володя, хлопець Ірини, домовившись з одним з водіїв про суму поїздки, почав саджати в машину дівчат, серед яких була і його сестра. Настільки докладний опис є виправданим, тому що згодом картина, а головне, її учасники, поміняються.

У цей же час до машини підійшли троє, м'яко кажучи, випивших хлопців, з явно немирними намірами зайняти таксі. На зауваження Володі, мовляв, машина вже зайнята, пішла не двозначна відповідь: "Шо таке", після чого вдвох почали відштовхувати Володю.

Після спроби однієї з дівчат розняти і запобігти конфлікту, почалася відверта бійка. Хлопці упали і, поки Володя намагався піднятися на ноги, посипалися удари в голову ногами. Били спочатку двоє, потім підключився третій. У результаті Володя знепритомнів.

Протяком усього цього "екшну" люди, що супроводжували хлопця Ірини, активно намагалися привернути увагу хоч кого-небудь: одна кинулася в клуб, біля якого все і відбувалося, за охороною. Таксист же просто підняв скло, закрив двері, спостерігаючи за тим, що відбувається. Одна Ірина кинулася захищати хлопця, але її спочатку відіпхнули, мовляв, не лізь, а потім один із нападників наніс кілька ударів по голові, від яких дівчина, як і Володя, знепритомніла.

Тільки після однозначної перемоги у виді двох "трупів" троє нападників втекли з місця бійки на таксі, через яке, по суті, і почалася бійка. Ірину і Володю забрала "швидка" у відділення нейрохірургії Сумської обласної лікарні.

Описувати шок родичів і друзів не будемо, відзначимо тільки, що, за висновком лікарів, у ході хуліганського нападу через нанесені удари в Ірини стався крововилив у головний мозок, перелом кісток основи черепа й утворення гематоми головного мозку. У Володі діагностували обширний струс головного мозку, закриту черепно-мозкову травму, а також сильні і численні забиття м'яких тканин обличчя і голови.

Травми Ірини спричинили набряк головного мозку, у результаті чого дівчині трепанували череп з метою видалення гематоми. Усього в лікарні дівчина провела більше 21 дня, що в Кримінально-процесуальному кодексі називається "нанесення особливо тяжких тілесних ушкоджень". У березні цього року Ірині дали ІІІ групу інвалідності.

Заява про хуліганський напад було подано в ту ж ніч, і слідчий відділ Зарічного відділення міліції Сумського МУ УМВС України в Сумській області 2 грудня порушив кримінальну справу (КС №03281541) по статті 296 частина 2 КК України - "Хуліганство, скоєне групою осіб".

За результатами проведеної судово-медичної експертизи, тілесні ушкодження, заподіяні Ірині, кваліфікували як тяжкі тілесні, Володі - легкі тілесні ушкодження.

І от отут починається найцікавіше. Незважаючи на те, що експертизу відносно Ірини провели ще в січні цього року, порушувати кримінальну справу... ніхто не квапився. І тільки після численних звертань батьків Ірини, кримінальна справа по ознаках ст.121 ч.1 КК України - "Навмисне тяжке тілесне ушкодження" (КС №04280246) старший слідчий слідчого відділу Зарічного відділення міліції Сумського міського Управління УМВС України в Сумській області Вольський Н.С. порушив наприкінці лютого.

Якщо кримінальну справу по факту нанесення тяжких тілесних ушкоджень порушили тільки після чотирьох місяців (!) після нападу, то винних шукати теж ніхто не поспішав.

Однак, як не дивно, міліції удалося знайти одного з нападників. Дехто Мелько О.Н. був переведений на вільне поселення в Суми з місць позбавлення волі: термін відбування покарання повинен був закінчитися рівно за місяць до нещасливої ночі. У ніч на 23 листопада в тому ж клубі МЦ " Діалог" проводив час Мелько О.Н., "звільнення" якому надав Сумський слідчий ізолятор.

Незважаючи на те, що особу підозрюваного за показниками одного зі свідків установили абсолютно точно в той же день, 23 листопада, у розшук він оголошений не був. Таким чином, слідчі дозволили йому закінчити відбування терміну. Затримали Мелько О.Н. тільки 9 січня 2004 року, його пізнав охоронець МЦ "Діалог", з яким учився в одному класі.

Правоохоронні органи встановили також особу таксиста, що відвозив нападників з місця скоєння злочину. Як стверджує водій, біля його машини "почали когось бити".

"Я закрив пасажирські двері, щоб їх не пошкодили. Після того, як бійку було скінчено, до мене в машину сіли троє раніше мені незнайомих людей і, погрожуючи, наказали мені розпочати рух. Я провіз їх кілька кварталів і висадив. Осіб не знаю", - відзначив він.

Відносно Мелько О.Н. кримінальну справу спрямували в суд по ст.296 ч.2. Слідство встановило, що це не він завдав удару Ірині, хоча покази деяких зі свідків свідчать про зворотнє. Але слідство віддало перевагу більш м'якій для затриманого версії. Сам же Мелько О.Н. свою причетність до яких би то не було хуліганських дій цілком заперечує. Але про це далі.

У справі присутні покази 7 свідків. Деякі з них стверджують, що зможуть пізнати інших нападників. Більш того, у ході проведення слідства, уже після того, як затримали Мелько О.Н., три свідки в присутності понятих пізнали його "подєльників" по фотографіях.

З одним з них Мелько О.Н. "ходив на зону". Правда, з цих трьох показів чомусь запротокольовано тільки одне і подальші дії по ньому не проводяться. За словами свідків, їм показували фотографії, але в матеріалах справи цього немає. Причому з понятими. Як заявляє старший слідчий Зарічного відділу міліції Сум Вольський Н.С., фотографії, надані для упізнання свідкам, поганої якості і їхні покази помилкові.

Той же старший слідчий Вольський Н.С. як міг, відтягував порушення кримінальної справи щодо нанесення тілесних ушкоджень Ірині. Нагадаю, справу порушили наприкінці лютого, хоча Мелько О.Н. затримали на початку січня. Усі 7 свідків його пізнали.

Про те, що органи досудового слідства Зарічного відділу міліції Сум не вживають усіх необхідних заходів для встановлення особистостей, причетних до побиття дочки (порушення кримінальної справи дозволяє установити особистості нападників), батько Ірини написав відповідну заяву на ім'я головного прокурора в районі Полюка М.О. із проханням узяти під контроль хід розслідування.

На що прийшла відповідь - "у діях слідчих органів при розслідуванні даної кримінальної справи порушень конституційного законодавства не виявлено".

Більш того, батьку Ірини прямо заявили, що Мелько О.Н. буде єдиним відповідачем у справі його дочки і Володі. Простіше кажучи, ніхто інших двох нападників шукати не буде.

Районна прокуратура порахувала можливим розглянути (!) ймовірне дисциплінарне покарання старшого слідчого Вольського Н.С. за несвоєчасне порушення кримінальної справи.

Усе це викладається в подробицях тільки тому, що злочин і його учасники очевидні. Як і небажання правоохоронців діяти, розслідувати. Погодьтеся, докази провини злочинців є у наявності, і не помітити їх може тільки той, хто не хоче.

У справі про напад відбулося попереднє і на момент написання статті перше судове слухання. У ході попереднього слухання суддя Зарічного районного суду Сум Зінько О.М. відмовилася визнати Ірину потерпілою в справі нападу на Володю. І це незважаючи на те що, слідство встановило, що саме Мелько О.Н. спочатку спровокував бійку, у результаті якої Ірина одержала тяжкі тілесні ушкодження.

Перше засідання суду проходило з явними порушеннями: суд був затриманий більш ніж на 2 години, після чого суддя заявила, що засідання буде проходити в неї в кабінеті, посадивши потерпілу і підсудну сторони на одну лаву.

Сам Мелько О.Н. відмовився давати попередні покази, заявивши, що усе розповість на суді. На слуханні він заявив, що 22 він вийшов з будинку і направився ОДИН у більярдну. Відтіля подзвонив своєї знайомої, і домовилися, що він забере її з МЦ "Діалог", де вона, як видно, знаходилася.

При зустрічі в МЦ "Діалог" знайома сказала, що вона не може з ним піти через якісь причини. Вийшовши з "Діалогу", він побачив стоянку таксі і дівчат, що сідали у машину. Підійшов і почав з ними розмову на предмет "поспілкуватися". Отут до нього підійшов Володя і почав обурено "наїжджати".

Поки в них проходив обмін репліками, поруч з'явився ще один чоловік, раніше не відомий Мелько О.Н. Щось запитав у Володимира, той у свою чергу відповів. Між ними зав'язалася бійка. У момент, коли вони билися, Мелько О.Н. побачив ще одну людину, що явно поспішала на допомогу одному з них. Він відіпхнув її і завдав удару в обличчя, щоб припинити його спроби дати з'ясувати відносини учасникам бійки один на один.

Потім почали кричати "міліція", а оскільки Мелько О.Н. у зіткненні з міліцією не був зацікавлений, (адже в 7 ранку потрібно було повернутися в СИЗО), утік. На питання, чи наносили ви удари Володимирові, відповів, можливо, зачепив, коли намагався перешкодити сторонньому вклиниться в бійку.

Мелько О.Н. також відмовився задовольняти позов позивача про відшкодування збитку на 6 тисяч гривень.

Відповідно до статті 296 частини 2 Кримінально-процесуального Кодексу, за вчинене хуліганство Мелько О.Н передбачене покарання позбавлення волі терміном до чотирьох років. Плюс те, що злочин Мелько О.Н. скоїв, знаходячись на випробувальному терміні.

Як стало відомо, уже після першого судового засідання, з лікарні, де лежали після нападу молоді люди, зникли картки з історіями хвороб. Лікарі стверджують, що їх забрали слідчі. Хоча, згідно КПК, медичний заклад має право надати виписку, але ніяк не історію хвороби.

Нещодавно Ірина і Володимир звернулися до лікаря, тому що позначалися наслідки нападу, такі, як сильні головні болі, нудота... Але, як виявилося, їхні історії хвороби попросту відсутні в лікарні, де вони проходили лікування. На питання до медперсоналу, куди ділися документи, пішла відповідь про те, що їх вилучив слідчий.

Відповідно до законодавства, медперсонал не мав права віддавати документи. У разі потреби слідчі могли видати лише виписку з історії хвороби. Зникнення особистих справ не тільки усуває так ретельно закопувані слідчими органами докази і факти, більш того, воно наносить явну шкоду здоров'ю потерпілих, що і без того похитнулося.

Який лікар тепер призначить коректне і професійне лікування, не володіючи інформацією про характер і вагу нанесених травм, первинне їхнє лікування, перенесену операцію...?

Таким чином, слідчі органи не тільки не допомагають знайти винних, а явно і навмисне ще більш обтяжують положення потерпілих. Мозок людини - один з найважливіших органів, і ніколи не знаєш, як і в який час дадуть про себе дати травми, нанесені хуліганами.

І якщо не надання належного і відповідного лікування унаслідок відсутності інформації, необхідної лікарям, може позначитися на погіршенні здоров'я потерпілих, то чи не час занести слідчого, що вилучив історії хвороби, четвертим у список людей, що скоїли це побиття?

Зараз подальшого розслідування по встановленню інших нападаючих не ведеться, простіше говорячи, їх ніхто навіть і не намагається шукати. У справі Ірини ніяких свідків і саму потерпілу ніхто не опитує. Суд у справі Володі призначений на 12 травня.

По всьому беззаконню, описаному в матеріалі, спрямоване депутатське звертання до генерального прокурора Геннадія Васильєва.

Метою даного матеріалу не є виявлення чи, тим більше, покарання винних у бездіяльності правоохоронців. Це просто ще одна спроба нагадати усім нам, у якій країні живемо, щоб бути обережнішими, а виходить, у певному сенсі, черствішими...

Усі імена і прізвища діючих осіб змінені. Будь-який збіг випадковий.

Переклад українською - Майдан

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1084289526.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua