Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 17-05-2004
Віктор Уколов: Сергій Ківалов хоче повернутися до Одеси?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1084811853.html

Якщо вірити рейтингам, оприлюдненим у новинах телеканалу 1+1, довибори у 136 округу Одеси вже виграла Тетяна Ківалова. 19% популярності супроти 3% у найближчого конкурента-комуніста, а також батько, голова ЦВК, мають переконати усіх обивателів бути „реалістами” і проголосувати так, як їх програмують з екрану. Напевно, саме для того, щоби одесити повірили у цю веселу байку, пані Ківалова нехтує проведенням „низової” виборчої кампанії, тобто листівками та роботою агітаційних груп. З виборцями вона зустрічається за участі адміністрації, причому набагато рідше, аніж інші кандидати.

Тим часом центр Одеси рясніє величезними биг-бордами та тролями Володимира Рондіна та Георгія Селянина. В лиху годину якийсь технолог нарадив цим хлопцям начепити свої рекламні оздоблення довкола одеських вулиць, бо водієві в Одесі дивитися навкруг неможливо: навіть по лівій смузі у центрі міста існують сотні вибоїн, місцями - по коліна глибини. Дороги настільки розбиті, що швидкість автотранспорту на більшості з них упала до 5-10 км./год. Наразі, «перлина біля моря” переповнена баюрами, зламаними автомобілями і матюками на адресу мера Руслана Боделана. Навіть місцеві радіостанції передають політичну рекламу одного кандидата, з якої фзрозуміло, що його законодавча робота у Києві розпочнеться... з відновлення асфальту в рідному місті. Взагалі зараз про це в Одесі на виборах не говорить тільки лінивий. Вигідно відрізняється хіба Михайло Бродський, команда якого перейшла до прямої дії і позначає найбільші ями портретами Руслана Боделана. Їхній заклик „не наїдь на Боделана” викликає дружний сміх і сигнали клаксонів з боку водіїв. Втім, цікавим є практичний наслідок: сам, напевно вже досить ображений мер, після акції Бродського нарешті вигнав дорожні служби на вулиці і там почали косметичний ремонт.

Перебуваючи в Одесі добре помітно, що аж ніяк не Ківалова, а саме Михайло Бродський та Володимир Рондін лідирують за активністю власних команд. Десятки, як не сотні переносних щитів біля яких стоять волонтери Бродського зустрічаються в самих несподіваних місцях округу. Проникливі холодні очі Родніна заглядають у душу виборця з величезних стаціонарних плакатів на кожному куті. Проте за цілий день поїздки містом зустрілися лише кілька биг-бордів Тетяни Ківалової. Перші двоє лідирують і за рейтингом підтримки, тобто тими опитуваннями, які чомусь не помітили на каналі 1+1 та ІНТЕР і які вже оприлюднювати менш як за два тижні до голосування ніхто не має права, згідно виборчого закону.

Тим часом така слабка активність в Одесі політика, яка відома столичній публіці, як донька голови Центральної виборчої комісії Сергія Ківалова, може пояснюватись тією непростою ситуацією, у яку вона поставила батька після висунення своєї кандидатури. Відомо, що стаття 7 закону про ЦВК вимагає звільнення тих членів комісії, чиї близькі родичі балотуються до парламенту. Але не був би Сергій Ківалов професором Одеської юридичної академії, якби не знав про інший закон, - Конституцію, де гарантовано навіть його доньці право бути обраною. Відтак, виникає юридична колізія: нормі Конституції суперечить норма Закону про ЦВК. Тож, згідно прийнятої в Україні юридичної практики, стаття Основного Закону є вищою відносно простого закону і Тетяна Ківалова має юридичне право балотуватись

Але одного юридичного права в даному випадку може виявитись не достатньо. Політично голова ЦВК, а точніше люди, які стоять за його призначенням не можуть розмінювати таку дурничку, як довибори ще одного члена парламенту, на довіру до голови ЦВК, який має „правильно” порахувати голоси на президентській кампанії. Різна ціна питання, відповідно, роззброює Тетяну Ківалову в окрузі, де вона, як здається, навіть не планувала повноцінної виборчої кампанії, цілком сподіваючись на підтримку батька.
Ще більш цікавим є те, що Сергій Ківалов не поспішає знімати доньку з реєстрації. Його заява, поширена ЗМІ ряснить від підтексту і може анонсувати справжню політичну сенсацію всеукраїнського значення. За словами голови ЦВК він намагався умовити доньку залишити вибори, але не мав успіху. На запитання кореспондента, що буде, якщо Тетяна наполягатиме на своєму Конституційному праві, її батько заявив, що, мовляв, в дію вступить 7 стаття Закону про ЦВК. Тобто - це означає відставку Сергія Ківалова з посади Голови Центральної виборчої комісії.

Кому ж потрібна така відставка Ківалова-страшого? Чи не простіше зняти його указом президента або примусити написати заяву за власним бажанням? Відповідь на це питання напрошується проста – така форма відставки найбільш прийнятна для нього самого. Адже в такому разі він не виявляє власної ініціативи, а стає жертвою примхи дорослої доньки, якій закортіло потрапити у члени парламенту. Якщо ж Ківалов напише заяву власноруч, він довіку здобуде ворогів в особі глави АП та президента, яким було нелегко добитися затвердження його кандидатури парламентом. Що ж примушує насправді пана професора юриспруденції кидати таку престижну і впливову посаду?

Дехто із спостерігачів не виключає, що на виборах президента восени юриспруденція буде бідною родичкою адміністративного тиску. Перебіг кампанії у Мукачевому з жахливим порушеннями виборчого закону, на думку опозиції, став репетицією президентських виборів, адже був організованим партією глави адміністрації президента. Можна лише здогадуватись на що саме запропонували закрити очі Сергію Ківалову, як голові ЦВК. Можливо, це щось стало настільки жахливим і неприйнятним для нього, що він вирішив пошукати шляхи для завчасного відступу?

Так чи інакше, але лакмусовим папірцем, який засвідчить можливість такого розвитку подій стане продовження Тетяною Ківаловою виборчої кампанії. Невдовзі після цього відбудеться неминуча відставка її батька з посади голови ЦВК. Причому навіть якщо він і захотів би залишитись, то цього цілком можуть добитися конкуренти його доньки в окрузі. Та й адміністрація президента навряд чи може собі дозволити політично таку пляму на мундирі „головного арифмометра” виборчої кампанії. Очевидно, що це буде мати непересічні наслідки для перебігу виборів в 136 окрузі Одеси, де і так не дуже активна Тетяна позбудеться основної адміністративної підтримки через те, що батько потрапить в опалу. Але ще більш напевно можна прогнозувати, що новий голова ЦВК не буде перейматися юридичними проблемами і швидко піде на компроміс.

Якщо ж припустити, що Сергій Ківалов, за погодженням з АП, проігнорує вимогу Закону і залишиться на своїй посаді, не зважаючи на балотування доньки в Одесі, то легітимність виборів президента постане під великим сумнівом. Власне, це може означати невизнання результатів майбутніх виборів президента не лише з боку Заходу, але й в очах українських громадян.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1084811853.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua