Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 21-05-2004
Кім Траавік: Український вибір: демократія чи авторитаризм?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085143768.html

На початку травня поточного року в столиці Норвегії м. Осло відбувся конференція з нагоди дня вільної преси, на якому обговорювалася становище із дотриманням права на свободу слова в Україні.

З ініціативи Норвезьких неурядових організацій - Норвезька Спілка письменників спеціальної літератури, Норвезька Фундація “Вільне слово”, а також Міжнародний інститут преси, Норвезька Спілка редакторів, Норвезька Спілка журналістів, Норвезька Спілка працівників преси та інших організацій та університету міста Осло.

Для участі в даному заході були запрошені: директор незалежного інституту соціоекономіки і політичних досліджень – доктор Олег Манаєв (Білорусь), відомий український політолог Тарас Кузьо (Канада, Університет м.Торонто), Голова спілки журналістів України – Ігор Любченко, секретар Спілки письменників України Олександр Михайлюта і Голова Українського комітету “Гельсінкі-90” Юрій Мурашов. Норвезьке телебачення приділило максимум уваги до цієї події.

Обговорення вийшло за межі вказаної теми, оскільки у Норвегії викликали шок повідомлення преси про події, які відбувалися під час виборів міського голови міста Мукачево.

На семінарі виступив із заявою Державний секретар, заступник міністра закордонних справ Норвегії Кім Траавік. Подаємо його виступ:

УКРАЇНСЬКИЙ ВИБІР: ДЕМОКРАТІЯ ЧИ АВТОРИТАРИЗМ?

Пані і Панове!

Дозвольте мені розпочати свій виступ словами привітання і подяки організаторам цього актуального семінару про ситуацію в Україні.

Чотири дні тому Україна стала новим безпосереднім сусідом розширеного Європейського Союзу. Розширення ЄС і НАТО є воістину історичним моментом для Європи. Старі межі, які розділяли нас, нарешті зникають. Водночас цей період є часом визначитися. Не можна дозволити, щоб нові межі виникли замість тих, з якими ми вже покінчили. Це необхідно для забезпечення стабільності у нашій частині світу. Україна - друга за величиною країна Європи, розташована у серці нашого континенту, отже, ясно, що вибір України щодо свого майбутнього не може бути байдужим для нас

Україна вже заявила про свої наміри інтегруватися у майбутньому до Європейських і Євроатлантичних структур. Ми повністю підтримуємо цю мету. Ми будемо співробітничати з Україною для досягнення її, навіть у разі, якщо цей процес буде тривалим Важливим інструментом сприяння розвитку економіки і демократичних реформ є Ініціатива Європейського Сусідства. - нова програма ЄС, Норвегія повністю підтримує цю ініціативу і ми разом із усім Європейським Союзом робитимемо все, щоб виконати його завдання.. ми закликаємо Україну скористатися можливостями, які надає програма Ініціатива Європейського Сусідства.

Тісніша інтеграція України, так чи інакше, значною мірою залежатиме від дальшого вдосконалення влади в Україні і її політики. Щоб досягти декларованої мети - бути рекомендованою до прийому в члени ЄС і НАТО, необхідно, продемонструвати проведення рішучих і стабільних демократичних і економічних реформ. політичних мотивів.

Закриття газет і радіостанцій викликає сумніви щодо відданості керівництва основним демократичним принципам. Для українського народу доступність до різних джерел інформації є передумовою зробити вибір Президента, заснований на інформованості з найкращих доступних джерел.

Занепокоєння також викликає практика так званих „темників”. Це – детальні інструкції, які президентська адміністрація розсилає видавцям про те, про що і як їм дозволено писати. Зрозуміло, що така практика заважає ЗМІ виконувати роль „сторожового пса” у суспільстві. Ми закликаємо уряд України покласти край цій практиці і надати ЗМІ в Україні необхідну для роботи свободу дії.

Вибори до місцевих органів влади можуть бути показником того, як відбуватимуться президентські вибори, день проведення яких наближається. Важливо те, що ці вибори привертають до себе пильну увагу міжнародної спільноти. Як українські, так і міжнародні спостерігачі виявили масові порушення під час недавніх виборів міського голови у місті Мукачеві. Українській владі було роз’яснено, що виявлені факти не сумісні із стандартами вимог до вільних і чесних виборів. Українське керівництво вирішило розслідувати факти порушень закону у Мукачеві. Ми вітаємо це рішення і сподіваємося, що внаслідок цього розслідування надасть поштовх іншим місцевим державним адміністраціям забезпечити проведення відкритих і чесних виборів у майбутньому.

Увага, яку приділяє міжнародне співтовариство розвитку політичних подій в Україні мала свої позитивні наслідки. У січні Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, яка стосувалася дискусії щодо запропонованих змін у Конституції. У відповідь керівництво України прийняла до виконання деякі з рекомендацій запропонованих вказаною резолюцією. Подібним чином у березні, коли внаслідок реагування міжнародної спільноти на залякування і закриття газет і радіостанцій указом президента було накладено мораторій на перевірки податковою інспекцією ЗМІ до кінця поточного року.

Це підтверджує, що пильна увага міжнародного співтовариства і його швидке скоординоване реагування дозволяє впливати на розвиток подій. Міжнародна спільнота і не в останню чергу Європейський Союз має продовжувати використовувати як важіль для досягнення цієї мети висловлюване прагнення України до тіснішого входження до Євроатлантичних інституцій і структур. У той самий час також надзвичайно важливим є

Президентські вибори, що наближаються мають стати лакмусовим папером для перевірки становища в Україні. Провівши відкриті і прозорі вибори, Україна може продемонструвати її відданість демократизації і прийняття нею цінностей, спільних з Європейською і Євроатлантичною співдружністю шляхом, який є найбільш переконливим, тобто реальною справою.

Вступаючи у члени таких організаціях, як ООН, ОБСЄ і Рада Європи Україна вже взяла на себе зобов’язання запровадити в себе міжнародні демократичні стандарти, верховенство права і права людини. Як було видно під час попередніх виборів, міжнародна спільнота пильно спостерігає за тим, як Україна дотримується цих стандартів. Посольство Норвегії у Києві бере участь у групі міжнародних спостерігачів, яка стежить за підготовкою до наступних виборів.

Ключовим питанням у передвиборчий період є питання вільного і рівного допуску всіх кандидатів до національних ЗМІ. Напротязі останніх місяців ми спостерігаємо події пов’язані із перерозподілом вільних і незалежних ЗМІ в Україні. Закривалися газети і радіостанції. Мали місце необґрунтовані перевірки податковою інспекцією

Це викликало занепокоєння серед українського народу а також у міжнародної спільноти. Ці заходи сприймаються широкими колами громадськості, як такі, що провадилися з співробітництво і діалог з українськими інституціями, такими, як офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, громадянське суспільство, неурядові організації
Ми вітаємо тісні контакти, які встановилися між норвезькими і українськими організаціями, які представлено тут сьогодні. Ваша увага і зусилля допомогти Україні просуватися вперед шляхом демократизації мають велике значення. З боку Уряду ми будемо продовжувати діалог із українським керівництвом шляхом двосторонніх так і багатосторонніх міжнародних контактів. Немає іншого шляху ніж залучити Україну, альтернативи цьому не існує, але залучення має поєднуватися із звичайною прямою відвертою бесідою у разі потреби.

Отже ми також продовжуватимемо спостерігати за подіями в Україні. Вибір, який Україна має невдовзі зробити важливий для Української держави і Українського народу. Також він надзвичайно важливий для подальшого зміцнення Європейської і Євроатлантичної співдружності.. Ми закликаємо Україну зробити вірний вибір .

Дякую.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085143768.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua