Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-05-2004
Сергій Романюк: Кабмін розділив українських студентів на "білих", "сірих" та "чорних"
Інститут масової інформації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085501609.html

Про дискримінаційний "кольоровий" розподіл українського студентства та необхідність долучатись до Болонського процесу розповідає Сергій Романюк – віце-президент Асоціації правозахисних організаторів студентів України, голова оргкомітету міжнародних спеціалізованих виставок "Абітурієнт-2004" та "Вакансія-2004".

- Пане Сергію, у чому специфіка ініційованих АПОС виставок "Абітурієнт" та "Вакансія", адже це вже третій подібний захід, який проводять різні асоціації цього року?

- Наша специфіка в тому, щоб не робити виставку дуже великою за кількістю експонентів, а все-таки щоб на виставці було багато перш за все цільової аудиторії – молодих громадян України. Соціальний захист студентської молоді – головна мета нашої Всеукраїнської громадської організації АПОС. Головне для нас – перехопити людину ще при вступі до вузу, щоб показати їй, що ми є, ми з нею й ми їй допомагаємо. Тому ми розраховуємо на старшокласників, тих, хто планує в цьому році вступати до вузів.

- Чому ви вирішили поєднати в рамках одного заходу виставки "Абітурієнт" і "Вакансія"?

- Сьогодні в Україні склалась парадоксальна ситуація. Популярними стали деякі навчальні спеціальності, які досить дорого коштують (адже у нас 59% студентів нині платять за навчання), а потім люди виходять після вузу й не можуть знайти роботу. І навпаки, оскільки в Україні все-таки йде розвиток економіки, починають бути затребуваними інженерні професії, на які зараз якраз немає великих конкурсів при вступі на навчання. Тому саме поєднання "Абітурієнт" і "Вакансія" – це той шлях, де молода людина, пройшовши по вищих навчальних закладах і оцінивши, яку професію вона хотіла б здобути, підходить чи то до незалежного кадрового агентства, чи то до державної служби зайнятості – і запитує: "А які професії сьогодні затребувані на ринку? Чи знайду я потім роботу, і чи забезпечить вона мені достойний рівень життя?" Тому головним живчиком наших виставок і є те, що ми надали молодим людям повний перелік послуг (колись він називався "Профорієнтація").

- Останні роки відбуваються потужні інтеграційні процеси України в системи європейської освіти. Яким чином вони представлені і на цій виставці, і взагалі у вашій діяльності?

- Сьогодні суб’єкти європейських освітніх інституцій об’єднались і підписались під Болонським процесом з головною метою – підняти конкурентоздатність європейської освіти, в першу чергу по відношенню до американської освіти. В Болонському процесі задіяні всі європейські країни крім трьох: України, Білорусі й Молдови. Якщо перші країни-учасники просто декларували, що вони визнають цілі цього процесу, то тим країнам, які зараз приєднуються, ставлять вже вимоги: а чи відповідаєте ви цим цілям. Україна планує долучитись до Болонського процесу в 2005 році. Головні вимоги при цьому – це відкритість вищої освіти, тобто щоб не було кулуарності. А у нас сьогодні абітурієнт, який приїхав з районного центру навіть у місто Київ чи в якийсь обласний центр, знайшов якийсь вуз, потрапив до приймальної комісії, побачив шалені черги при здачі документів і не може розібратися: наскільки потрібна така професія, де ще він може її отримати тощо. Саме відкритість вищої освіти формується виключно на таких виставках, де стоять поряд представники різноманітних вищих навчальних закладів і розповідають про себе.

- Одна з найголовніших вимог Болонського процесу: прихід до єдиного європейського диплому, який визнаватиметься в усіх країнах – членах цієї угоди.

- Так, і нам конче необхідно долучатися до цього процесу, адже невдовзі навіть виїхавши з України на роботу до Росії, наш диплом вже не котируватиметься: там будуть дипломи зовсім іншого рівня й зразка. І проводячи такі виставки ми якраз наближаємо Україну до тих інтеграційних процесів, які відбуваються в світі.

- Як відомо, дуже велика увага в Європі приділяється доступності подорожування для студентів.

- І це також одна з вимог Болонського процесу. Як один з етапів вони визнають міжнародне посвідчення студента ISIC. Наша організація АПОС є офіційним представником ISIC в Україні. Але якщо сьогодні і Європа, і весь світ визнає студента по картці ISIC, то Україна поділила свої студентів на "білих", "сірих" і "чорних".

- Яким чином, і хто з українських студентів якого кольору?

- Якщо ми почитаємо, наприклад, закон про сприяння соціального становлення та розвитку молоді України, то там передбачено, що кожен студент має право на пільговий проїзд всіма видами громадського транспорту, окрім таксі, протягом навчального року. Якщо ж ми прочитаємо постанову Кабміну, положення про надання цих послуг, то вже бачимо, що послуга надається тільки тим, хто навчається за бюджетним замовленням. Закон не передбачає такого розподілу студентів. Взагалі, це – дискримінація за ознакою джерел фінансування освіти. Якщо ти навчаєшся з бюджетні кошти, - тобі й стипендія, й пільговий проїзд; якщо ти за своє навчання платиш сам, - ти вже цими пільгами не користуєшся. Якщо у нас студент – контрактник, але переможець міжнародної олімпіади, то стипендію Президента, чи голови Верховної Ради, чи Кабінету Міністрів він отримувати не може, тому що навчається за кошти фізичних чи юридичних осіб. Більше того, Україна повинна вирівняти в правах всіх студентів нашої держави і, якщо ми хочемо долучатися до Європи, ми повинні визнати, що коли їде американський студент чи німецький нашим електропотягом, то він має право купити квиток за пільговим тарифом. Ось до яких питань спонукає ця виставка, вона показує, піднімає ці проблеми.


Розмовляв Анатолій Лучка

http://imi.org.ua/?read=111:11

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085501609.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua