Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 28-05-2004
VV: Cело Погреби: інформація з перших рук
Вільний форум Майдану

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085761538.html

Хочу внести трошки ясності в ситуацію з багатостраждальним селом Погреби.

Також мушу застерегти деякі гарячі голови від спрощеного підходу до нашого суспільства. Мовляв, є народ (хороший) і влада (погана), і чим більше сільрад буде захоплено "народом" у "влади" - тим краще. На жаль є багато провокаторів, що прикриваючись такими гаслами, несуть тільки напруження і безлад у наше життя.

Хочу сказати, про практично все в повідомленні Прима-ньюс не зовсім відповідає дійсності, так скажемо. І "Беркута" туди ніхто не вводив (точніше не було жодних силових дій до учасників акції, міліція спокійно за всім спостерігала, але не вмішувалась); і "народна дружина" – це дуже сильне слово для тих людей, які тільки охороняли два намети бунтарів на території сільради, а правопорядок на вулицях села їх абсолютно не обходив; і "селянами" бунтарів назвати важко, бо ніхто з них не хоче брати землю, щоб її обробляти, всі хочуть тільки продати (дехто вже й продав немало, але чого ж не продовжити такий бізнес); і, головне, суть конфлікту в селі набагато складніша, не викликана одним фактом продажу ділянки землі (непідтвердженим, до речі, фактом).

В 1994 році було роздержавлено радгосп ім. Кірова, на базі якого створено КСП "Нова Україна". В 1996 році було проведено паювання земель КСП. При цьому декого, кому по закону пай належав, не включили в список пайовиків, з різних причин. (Варто зазначити, що пропущені пайовики є по всій Україні, масово. Земельна реформа йде проблемно.) КСП з часом збанкрутувало і землі зараз не обробляються. В минулому році почався масовий продаж пайових земель у Погребах. За серйозні гроші (це ж під самим Києвом). Це й підігріло ситуацію дуже сильно. Правду кажуть, що гроші – це біда, а великі гроші – велика біда.

На початку року нинішнього в селі з'явились представники "Руху проти всіх" і заявили: "Сільський голова украв у вас море землі, приходьте до нас, ми всім дамо землю". Запрошували всіх, тобто і пайовиків КСП і непайовиків, обіцяючи землю під різними соусами: чи то "на пай", чи то для дітей "під забудову", чи ще якось. Людей задурили перспективою легких грошей: ми зараз вам дамо землі, а ви її продасте за "сотні тисяч баксів". Очолив ці дії Андрій Балог - людина, помічена в досить тісних зв'язках з Корчинським (в Погребах, очевидно, зовсім чужа).

Всі помилки і проблеми земельної реформи "повісили" на сільського голову (при цьому навіть списки пайовиків складало правління КСП, а не сільрада). Почалась кампанія з його відкликання. Дехто активно включився в цю кампанію, мабуть, не тільки по причині землі, а й по причині якихось особистих рахунків з головою. (Всі ж ми люди, і вороги у всіх є.)

Ситуацію страшенно примітизували: "ти - або за голову (поганого, який украв землю), або за нас (хороших)". Тут власне й з'явились байки про нібито продаж сільрадою землі, купа інших байок. Проявився і справжній фактаж помилок (але не злочинів).

Паралельно проводились пікетування різних установ: рай- та обл- держадміністрацій, або, наприклад, Канадського посольства.

Працювали дві комісії, створені РДА, котрі признали право на пай понад сотні пропущених чоловік. 17 травня сільрада прийняла рішення про клопотання перед райдержадміністрацією про наділення таким людям землі (процедуру вимагає бюрократія, згідно Земельного кодексу землями за межами села розпоряджається РДА).

І тут починається найцікавіше: НЕ ДИВЛЯЧИСЬ НА ЦЕ, 19 травня бунтарі (декілька десятків чоловік) захоплюють сільраду, декларують перехід влади "до народу" і оголошують "пряме президенське правління". Все відбувається під безпосереднім керівництвом хлопців з "Руху проти всіх", з яких найвпливовішими виглядають Андрій Балог та Олександр Дробіков. Погребці слухаються своїх "благодєтєлєй" беззастережно. Силовики не вмішуються. Єдине що - хтось підказав "новій владі" впустити працівників сільради на роботу, щоб напряму не підпадати під статтю КК. Але нормальною таку роботу сільради, явно ж не назвеш. Сільський голова ліг в лікарню, в кардіологію.

Проводячи мітинги, "нова влада", що як виявилось не надто користується популярністю, намагається залучити людей до себе напівсилою – обіцяючи наділити кожному землі тільки відповідно до участі в їхніх акціях: "хто скільки ходить - тому стільки дамо землі, хто не ходить - землі не дамо". Варто зазначити, що багато учасників і навіть дехто з лідерів бунту, за ніякими законами (хоча вони достатньо суперечливі) і близько не має права на пай. А землі ж то (а точніше грошей) хочеться. Дуже.

Можливо це й було основною причиною акту непокори. Але декілька обставин наводять на думку, що мабуть справа складніша.

Від самого початку кампанія проводилась не по шляху найшвидшого досягнення результату (виділення землі пропущеним пайовикам), а по шляху максимального нагнітання, конфлікту. Знову ж таки, можливо, що "адвокати" просто набивають собі ціну щоб мати побільший гонорар. Може. Але може й ні. Одного разу хлопці, на пряме питання "хто вас підтримує?", проговорилися - "єсть заінтєрєсованниє люді". Потім це все заперечувалось, але факт невтручання силових органів, факт дуже швидкої появи на СТБ репортажу з Погребів у дуже зручному для бунтівників ключі, якось дуже штовхають до думки, що "Рух" не зовсім проти всіх. Складається сильне враження, що "Руху" дуже хочеться змістити сільського голову і посадити в це крісло свого маріонетку. Чи то з прицілом на вибори, чи то з прицілом на погребську землю, чи то з обох чи ще з якихось третіх причин.

У вівторок 25 травня пройшла позачергова сесія Броварської райради, на якій розглядалась ситуація в Погребах. Після сесії була зустріч голови райдержадміністрації з лідерами бунтарів, а ввечері того ж дня намети біля сільради були зняті, а на шкільному стадіоні відбулася гучна п'янка з нагоди "перемоги". Суть "перемоги" знають мабуть тільки найбільш втаємничені. Можливо навіть, що це просто добра міна при поганій грі, бо на сесії райради схвалення, а навіть співчуття діям бунтарів не прозвучало.

Що далі..
Вранці 27 травня голова РДА по радіо оголосив, що, мабуть, варто провести референдум, який би проявив підтримку чи непідтримку дій сільради жителями села. З вівторка в сільраді має почати роботу чергова комісія, створена вже облдержадміністрацією. Сільський голова в лікарні.

Село в комі. Отож, якщо в кого є бажання і можливість - варто поїхати і подивитись, а потім може щось і написати. Якраз є нагода - в суботу 29-го вранці в коридорі сільської ради буде проводитись "прийом громадян" "лідером" бунтівників (тобто маріонеткою Балога). Можливо це ще одна репетиція "кризових менеджерів", і методи їх роботи бажано знати наперед. Та й жителів села шкода.

Приїхати в Погреби можна від метро "Лісова" автобусом 320 (Погреби-Київ) або маршруткою 325 (Пухівка-Київ).

Від М.-І.: Ця стаття була написана одним з учасників Вільного Форуму Майдану в ході обговорення повідомлення, одержаного від агенції Прима-ньюс

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1085761538.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua