Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-06-2004
Володимир Полохало: Янукович визрів, як несамостійний політик
Поступ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1086947752.html

-- Пане Володимире, наскільки ймовірним є те, що владі вдасться зруйнувати передвиборний блок Ющенко -- Тимошенко?

-- Про це запитувати треба швидше Віктора Ющенка, а не мене, адже дії влади проти Тимошенко спрямовані проти самого Ющенка, і основною мішенню цих дій влади є саме він. Тому все залежить від того, чи лідер "НУ" визначився із своєю позицією та чи збагнув, якою є сьогоднішня ситуація.

Якби він ізолював від себе такого могутнього союзника, як Тимошенко, то це стало би величезним успіхом влади, тому що за союзу двох опозиційних лідерів значна частина -- понад дві третини -- виборців Тимошенко майже автоматично проголосують за Ющенка. А це за моїми підрахунками від 6 до 20% електорату. Я вже не кажу про ефект від об'єднання зусиль обох команд.

До того ж негативний рейтинг Тимошенко у жодному разі не накладається на рейтинг Ющенка. Тим паче, що її негативні рейтинги менші за негативні рейтинги Кучми й далі зменшуються, незважаючи на два останні роки атак.

Проте частина оточення Ющенка ніяк не може збагнути, що негативи Тимошенко на рейтингу лідера "НУ" не позначаться. Це нагадує ситуацію із Славою Стецько, коли Ющенка переконували, що її залучення до "Нашої України" зменшить шанси блоку на парламентських виборах. Вийшло ж навпаки.

Якщо Ющенко не витримає удару проти Тимошенко й проти себе, то деморалізованими будуть не лише її виборці, але і його. Пішовши на вибори самостійно, він втратить не лише електорат Юлії Тимошенко, але й протестну частину власного електорату, оскільки протестний електорат Ющенка буде сумніватися в його здатності чинити опір адміністративному ресурсу та тиску з боку влади. І взагалі, ця частина електорату засумнівається у прагненні Ющенка до влади, у його жазі до перемоги.

Тобто все впирається в самого Ющенка: чи справді він хоче мати шанси на перемогу та чи витримає він удар.

-- Наскільки реальним є, на Вашу думку, висунення єдиного кандидата в президенти від влади?

-- Цей кандидат у влади вже є -- Віктор Янукович. До того ж Янукович як можливий третій президент більше залежатиме від другого президента та його оточення, аніж другий президент (Кучма) залежав від першого президента (Кравчука).

Підтвердженням цієї залежності є той факт, що в середу Янукович представляв у Вінниці нового голову обладміністрації -- відданого члена СДПУ(о) Григорія Калетника, попередньо погодившись на відставку із цієї посади представника своєї Партії реґіонів Віктора Коцеміра.

Це засвідчує, що вже зараз у оточенні не тільки чинного президента, а й президента майбутнього сформувався свій "сірий кардинал". Тому гадаю, що Янукович як президент буде більш несамостійний і більш несамодостатній, ніж Владімір Путін був залежний у перші роки президентства від сім'ї Єльцина та від самого Єльцина.

-- Якби Віктор Янукович справді став президентом, то яких би зусиль йому треба було докласти, щоби стати справді незалежним президентом від Кучми та СПДУ(о)?

-- Його майбутня залежність формується саме нині, що засвідчує вже названий факт про події у Вінниці, де прем'єр звільнив свого однопартійця та поставив креатуру СДПУ(о). Це є знаковою подією, яка засвідчує, що Янукович програє Вікторові Медведчуку в розстановці кадрів. Це також свідчить, що реґіональними бюрократичними елітами сьогодні керує не прем'єр Янукович, а голова Адміністрації президента Медведчук. І це означає, що Медведчук потрібний Януковичу не тільки в інформаційному та іншому ресурсах, але також і в кадровому ресурсі.

По суті, на наших очах Янукович перетворюється з кандидата Партії реґіонів, або "донецького клану", в кандидата від Кучми та СДПУ(о). І, що важливо, ця залежність посилюється. Януковичу чітко показують: якщо він хоче бути основним кандидатом, то він повинен рахуватися з інтересами інших могутніх гравців, насамперед з Кучмою, Пінчуком і Медведчуком.

Саме ці три гравці сьогодні формують поле залежності Януковича як президента не обраного громадянами, а уповноваженого від інтересів цих трьох осіб. І цю "пуповину" Януковичу-президентові, принаймні до парламентських виборів, буде дуже складно розірвати. Тобто з нього формують колективного представника ключових бізнес-політичних груп і основних політичних гравців. Саме тому, що Янукович вже визрів як несамостійний політик, який не може перебрати на себе монопольний контроль над політичними та економічними процесами в Україні так, як це зараз робить Кучма, на нього й ставитиме влада.

-- Як Ви прокоментуєте чутки про те, що Путін не хоче сприймати Януковича як кандидата від влади в Україні?

-- Росію влаштовує будь-який провладний кандидат. Щобільше, там немає фобії і перед Ющенком. Там розуміють, що за останні два роки Україна настільки втратила свій економічний суверенітет перед Росією, що будь-який український президент не загрожуватиме російським інтересам.

Нинішній статус Януковича у відносинах з Росією схожий на статус Лукашенка в Білорусі. І газ, і нафту, і ще щось він у Росії може тільки просити. Бензинову кризу в Україні теж посилила Росія. Вона була демонстрацією того, хто є господар у цьому важливому економічному секторі України.

Розмовляв Юрій ТИШКУН

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1086947752.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua