Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 19-06-2004
Олександра Веснич: Студенти Сум протестують
Кампанія "ПОРА!"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1087594535.html

Студентство та громадськість Сум стурбовані тим, як відбувається процес об’єднання місцевих вузів. У той час, коли по всій країні реформування вищої освіти проходить поетапно, створюються спеціальні програми і кардинальні рішення прораховуються юристами та економістами, три сумські вузи вирішили об’єднати за два місяці без будь-яких проектів. При цьому думка студентів не враховується. Вони ж ставлять логічне запитання: "Де гарантії, що в новому університеті ми отримаємо знання того рівня, на який сподівалися?".

СНУ: кому це вигідно?

За словами сумських чиновників, зокрема голови обласної адміністрації Володимира Щербаня, треба, щоб сумські педагоги, агрономи та студенти класичного вузу якнайшвидше опинилися в одному навчальному закладі: Сумському національному університеті (СНУ). Треба для того, щоб Україна успішно інтегрувалася в європейський освітній простір, йдучи шляхом Болонського процесу. Студентам обіцяють лише покращення умов: вони будуть отримувати диплом національного університету, збільшиться фінансування.

Зауважують також, що через погану демографічну ситуацію абітурієнтів стає все менше, і в майбутньому деякі вузи можуть бути нерентабельними.

І все ж молодь не може отримати зрозумілої відповіді, чому в цих пречудових перетвореннях не може брати участь студентство і чому об’єднувати треба нашвидкуруч?

Не маючи офіційної відповіді, її легко можна знайти самотужки: най вірогіднішим кандидатом на місце ректора СНУ є нинішній почесний ректор аграрного університету і разом з тим нардеп від СДПУ(О) Олександр Царенко.

Його вуз славиться безсоромним здирством, примусовою організацією вступу студентів та викладачів до лав СДПУ(О), абсолютно некомпетентними спеціалістами-випускниками і обов’язковим прибиранням на території замість лекцій. У об’явах про прийом на роботу пишуть: "Крім випускників аграрного". Ось кому дійсно не вистачає абітурієнтів (бо всі місця платні, офіційно чи в явочному порядку). Візьміть до уваги ще й борги аграрного університету через облаштування його території з шиком на фоні з прибутковим класичним Сумським державним університетом (третій в рейтингу серед вузів України), і вам також стане все зрозуміло. Олександр Царенко або й інша людина з його команди по-своєму організує "правильні" президентські вибори в СНУ за кошти самих же студентів (15 тисяч виборців!), поліпшить фінансовий стан кого треба і звичайно ж важко повірити, що, організовуючи СНУ "під президентські вибори" така людина буде піклуватись про студентів, їх рівень знань.

Тільки вперед

За словами губернатора області Володимира Щербаня, ініціатором об’єднання сумського педагогічного, аграрного та класичного університетів в один був саме він. Події ж почали розгортатися після 11 березня, коли викладачі вузів проголосували майже одноголосно "за" об’єднання, про умови якого нічого не знали. Вже тоді студентський актив написав листа до Міністерства освіти і науки України, вперше зазначивши свою позицію. У відповідь студенти отримали "Заходи щодо поетапної реорганізації вищої освіти". В цьому документі передбачалося створення університету регіонального типу за спеціальною програмою до 2006 року.

Але 20 квітня Президент України Леонід Кучма підписав указ "Про утворення Сумського національного університету" (СНУ). Студенти, їх батьки та громадські організації починають писати відкриті листи Президенту, Прем’єр-міністру та Міністру освіти і науки України. Під одним з них підписалися 1473 студенти класичного та педагогічного вузів. У цьому зверненні студенти вимагають:
1) повної та відкритої інформації щодо процесу створення нового університету;
2) своєчасного утворення комісії по розробці Статуту СНУ, поінформованості щодо складу комісії;
3) узгодження відповідних питань зі студентами через органи студентського самоврядування;
4) підписання постанови Кабінету Міністрів "Про утворення СНУ" лише після детального аналізу та остаточного погодження зі студентством міста.

Було одразу заявлено, що в будь-яких акціях студенти не підтримують жодну з політичних сил, але приймають допомогу усіх небайдужих.

12 травня в Сумах відбувся мітинг протесту, а 13 травня студенти пікетують Верховну Раду, де відбувалися парламентські слухання з питань реформування вищої освіти. Студенти привертають увагу депутатів плакатами: "Не дамо розвалити наші Alma Mater", "Утворення СНУ(О) - політична гра", "Свобода ціни не має", "Сумські студенти не будуть мовчати!". У той день вони поспілкувалися приблизно з 20 депутатами та представниками ЗМІ. Під час слухань голова Комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Станіслав Ніколаєнко назвав указ Президента щодо СНУ некоституційним.

Покоління справжніх

В Сумах на активістів чинить постійний тиск облдержадміністрація, за участь у мітингу звільняють з роботи журналіста обласної телерадіокомпанії. 21 травня народний депутат В’ячеслав Кириленко звертається до Прем’єр-міністра Віктора Януковича з депутатським запитом "Щодо протиправного тиску Сумської обласної державної адміністрації на студентів, що протестують проти невмотивованого рішення про злиття трьох університетів у місті Суми".

Другого червня сумчани взяли участь у Всеукраїнській студентській акції в Києві. 700 студентів з різних регіонів України, серед яких 34 були сумськими, пройшли центральними вулицями Києва і зібралися під приміщенням Кабінету Міністрів України. Сумчани приїхали з плакатами: "Ваші вузи ще не об’єднали? Тоді ми їдемо до вас! Підпис: О. Царенко", "Нас засмоктує Болотський процес", "Сумський національний університет: кому це вигідно?", "Суми – не місце для експериментів", "Студенти Сум проти ТАКОГО об’єднання".

За словами Ірини Меркун, студентам неодноразово дорікали, що слід вирішувати проблему не через мітинги, а цивілізованим шляхом. Але вони заявляють, що діють згідно з Конституцією: "Сумські чиновники запрошують активістів за стіл переговорів лише для того, щоб уникнути розголосу проблеми, перешкодити проведенню наших акцій. Запевняють, що об’єднання – об’єктивний процес і відбувається саме на благо студентів і насправді не хочуть чути студентські вимоги. Але ми не будемо мовчати і миритися з "беспределом". Ми віримо, що в цій країні ще є ті, для кого правда і справедливість важливіші за гроші".

http://kuchmizm.info/weblog/archives/000094.html

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1087594535.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua