Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-06-2004
Марнослав Писюченко: Режим взяв у Сумах студентів „під ковпак”. Це початок для України...
Громадянська кампанія "ПОРА!"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1088132229.html

В Сумах відбуваються безпрецедентні заходи посилення контролю за студентами. 22 червня відбулось призначення ректором новоствореного Сумського національного університету члена СДПУ (о) Олександра Царенка. Створення цього об’єднаного ВНЗ є по суті безглуздим: адже з’єднані заклади освіти мають відмінну спеціалізацію та й взагалі підпорядковуються різним міністерствам. Реальна причина — прагнення кучмістів взяти під повний контроль сумських студентів, адже на носі президентські вибори.

До останнього часу в Сумах було три ВНЗ: Сумський державний педагогічний університ (СДПУ), Сумський державний університет (СумДУ) та Сумський національний аграрний університету(СНАУ). Два перші заклади освіти мали досить глибокі традиції та непоганий авторитет серед українських ВНЗ. А останній — СНАУ, вважався одним з найбільш корумпованих в Україні та й в Сумах із дипломом цього ВНЗ важко знайти роботу. Також СНАУ відомий своїми „казармовими” порядками: студентів на виборах змушували голосувати „за тих, кого треба”. А треба за СДПУ (о), адже ректором цього закладу освіти був Олександр Царенко, народний депутат України, член фракції тієї ж СДПУ (о). Вже від 22 червня пан Царенко офіційно став ректором „всія” Сумського національного університету.

Сама веремія із об’єднанням розпочалась раніше. Ще 20 квітня Президент України підписав указ “Про утворення Сумського національного університету”. Метою такого об’єднання , як зазначається в документі є “підвищення якості підготовки фахівців, більш ефективного використання освітнього і наукового потенціалу вищих навчальних закладів”. Виконуючим обов’язків був призначений вгадайте хто? Звичайно, що О. Царенко. А вже 23 квітня з пар було знято 40 студентів СДПУ для прибирання міського парку. 30 квітня заступник декана економічного факультету СНАУ Черниш Н.І. довела до відома студентів І, ІІ курсів, що 1 травня вони зобов’язані бути присутні на мітингу. Відмови з будь-яких причин не приймалися. Свою “згоду” студенти повинні були підтвердити письмово. 5 травня впродовж дня в СНАУ на всіх кафедрах відбулися засідання, на яких викладачам було повідомлено про їх звільнення. Викладачі могли поновити себе на попередній посаді лише шляхом подання заяви про прийняття на роботу разом із заявою про вступ до СДПУ(о). 7 травня заступник декана економічного факультету СНАУ Черниш Н.І. повідомила студентам ІІІ курсу, що 9 травня вони повинні бути на мітингу під керівництвом декана факультету Строченко Н.І. Складаючи списки “бажаючих” брати участь у мітингу, Черниш не забувала нагадувати про майбутній залік, який вони мають їй складати. Тим, хто вагався погрожувала: “ви в мене кульбабу не тільки збирати будете, а й їсти”.

Звичайно, що сумським студентам не сподобався такий хід подій. Вони почали чинити опір. Першим реальним кроком став лист студентів Сумського державного університету до Міністерства освіти та науки України, під яким поставили свій підпис 1 тис. 473 студентів. Основні вимоги, які висунули студенти перед адміністраціями своїх ВНЗ та обласною владою:

1) повної та відкритої інформації щодо процесу створення нового університету;

2) своєчасного утворення комісії (про яку йшлося в заходах щодо реалізації державної програми поетапної оптимізації мережі вищих навчальних закладів на 2004-2006 роки) по розробці статуту СНУ, поінформованості щодо складу комісії;

3) узгодження відповідних питань зі студентами через органи студентського самоврядування;

4) підписання постанови Кабінету Міністрів “Про утворення СНУ” лише після детального аналізу та остаточного погодження зі студентством міста.

Далі було проведене опитування серед студентів об’єднуваних ВНЗ. Воно показало негативне ставлення більшості респондентів до створення спільного СНУ. Також значний відсоток опитаних підтвердили практику політичних репресій в своїх ВНЗ. Цікаво, що більшість опитаних позитивно відповіли на питання про бажання емігрувати з України. Ось до чого доводить режим нашу майбутню національну еліту...

А вже 12 травня студенти вийшли на вулиці Сум. Мітинг відбувся, звичайно, біля Шевченка — українського символу свободи. Демонстранти тримали плакати: "Свобода ціни не має", "Утворення СНУ (О) — політична гра", "Журналісти, пишіть про нас правду". Загалом на акцію прийшло близько 250 студентів. Двадцять молодих людей з чорними пов’язками на обличчях стояли біля самого пам’ятника і вели мітинг. Такі заходи безпеки були зумовлені тиском адміністрації. Адже про мітинг знали всі кількадесят тисяч студентів міста, а чомусь на мітинг прийшли лише кількасот. Річ в тім, що у ВНЗ терміново було призначено проведення лекцій та додаткових заходів, а студентам за участь в акціях протесту погрожували відрахуванням. На мітингу ухвалено резолюцію із вимогами про „прозорість” об’єднування сумських ВНЗ, узгодженням його із думками студентів та припинення тиску на студентство. До речі студенти виступають не проти створення СНУ, а проти його створення саме до першого вересня цього року. Цікаво також те, що мітинг був цілком аполітичним: зовсім не було партійної агітації.

Наступного дня акція протесту проти створення СНУ відбулась в Києві. Там саме відбувались у Верховній Раді слухання про освіту. Сумчани пікетували ВР від 9.00 аж до 19.00. Їх підтримали депутати опозиційних партій. Зокрема Голова комітету ВР з питань науки та освіти Станіслав Ніколаєнко у своєму виступі заявив, що вважає Указ президента неконституційним, а депутат Олександр Устенко незабаром розвинув цю тему. Слід зазначити, що чиновник із Міністерства Освіти України Ярослав Болюбаш пропонував вирішити проблему СНУ, якщо студенти припинять пікет. Звичайно, пікетуючі не піддались на цю провокацію.

2 червня, Київ — 33-оє сумських студентів провели спільну (з київськими студентами) акцію протесту. Мета акції — вкотре привернути увагу громадськосьті до проблеми об’єднання сумських ВНЗ. Колонна студентів пройшла центром Києва до Кабінету Міністрів. Лозунги були такі: "Руки прочь от студентов". Демонстранти, вимогами: "припинити політичний тиск на студентів та підвищити стипендії, за рахунок прихованих 10 млрд. бюджетних гривень", не обмежились. В хід пішли вже відомі плакати: "Студенти Сум проти ТАКОГО об'єднання", "Ваши вузы еще не объединили? Тогда мы идем к вам! Подпись: А.Царенко", "Мы поступали - мы выбирали. А теперь выбрали за нас!", "Суми — не місце для експериментів", "Нас засмоктуе БолоНЬТський процес".

Між іншими політиками підтримку сумським студентам висловив і Віктор Ющенко. На їхнє прохання він звернувся до міністра освіти Кременя із депутатським запитом. Звичайно, відповідь прийшла обширна, неконкретна і з заплутаними переадресування до інших нормативних актів та посадових осіб.

А 22 червня врешті-решт відбулось офіційне оформлення СНУ. В Сумській облдержадміністрації зібрались співробітники об’єднуваних ВНЗ. На додаток прибуло кілька автобусів із студентами „рідного” царенківського СНАУ. Це так: для морально-аплодувальної підтримки. Після занудних й протяжних промов владоможців та новоспеченого ректора Царенка розпочалось найцікавіше — затвердження Статуту СНУ. Репрезентанти СДУ спершу не захотіли затверджувати Статут, якого ніхто не бачив. Царенко на те прореагував відповідно: "Hе хотять голосувать, приведем тих, хто проголосує". Далі була фраза на кшталт „рахую до трьох” і в наївних університетських викладачів, свято віруючих в демократію, руки потягнулись до гори. Це був перший урок демократії ректора-депутата О. Царенка. Далі буде...

Безумовно, що для сумських студентів події 22 червня не є приводом для капітуляції. Навпаки, це все консолідовуватиме їх ще більше до боротьби із режимом. Тому, шановні українські студенти, будьмо солідарні із ними, бо якщо будемо зараз байдужі — завтра нас чекає ще гірша доля. Всіх хто готовий допомогти сумським студентам у боротьбі із кучмізмом просимо заходити на сайт: www.sumy-bespredel.narod.ru.

http://kuchmizm.info/weblog/archives/000121.html

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1088132229.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua