Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-07-2004
Олександра Веснич: Студенти Сум протестують (доповнений варіант)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1089067017.html

Студенти Сум протестують

Свою точку зору щодо об’єднання вузів студентам доводиться відстоювати у наметовому містечку

Ще нещодавно в Сумах було 3 великі вузи: педагогічний (СумДПУ), класичний університет (СумДУ) та аграрний (СНАУ). 20 квітня Президент підписав Указ “Про утворення Сумського національного університету”(СНУ) на базі цих трьох вузів. 22 червня було оголошено розпорядження Кабінету Міністрів, безпосередньо яким і було створено СНУ. З 28 червня 200 сумських студентів, їх батьків та викладачів живуть у наметах в центрі міста на знак протесту проти цього.

У той час, коли по всій країні реформування вищої освіти проходить поетапно, створюються спеціальні програми і кардинальні рішення прораховуються юристами та економістами, три сумські вузи вирішили об’єднати за два місяці без будь-яких проектів. При цьому думка студентів не враховується. Вони ж ставлять логічне запитання: “Де гарантії, що в новому університеті ми отримаємо знання того рівня, на який сподівалися?”.

СНУ: кому це вигідно?

За словами сумських чиновників, зокрема голови обласної адміністрації Володимира Щербаня, треба, щоб сумські педагоги, агрономи та студентів класичного вузу якнайшвидше опинилися в одному навчальному закладі: Сумському національному університеті (СНУ). Треба для того, щоб Україна успішно інтегрувалася в європейський освітній простір, йдучи шляхом Болонського процесу. Студентам обіцяють лише покращення умов: вони будуть отримувати диплом національного університету, збільшиться фінансування. Зауважують також, що через погану демографічну ситуацію
абітурієнтів стає все менше, а значить в майбутньому деякі вузи можуть бути
нерентабельними.

І все ж молодь не може отримати зрозумілої відповіді, чому в цих пречудових перетвореннях не може брати участь студентство? І чому об’єднувати треба не прорахувавши все нормальним чином, а нашвидкуруч? Навіщо робити помилки, на котрих потім слід вчитися? Не маючи офіційної відповіді, її легко можна знайти самотужки: ректором-організатором СНУ є почесний ректор аграрного університету і разом з тим нардеп від СДПУ(О) Олександр Царенко. Його вуз славиться безсоромним здирством, примусовою організацією вступу студентів та викладачів до лав СДПУ(О), некомпетентними спеціалістами-випускниками і обов’язковим прибиранням на території замість лекцій. У об’явах про прийом на роботу пишуть: “Крім випускників аграрного”.
Ось кому дійсно не вистачає абітурієнтів (всі місця платні, офіційно або ні). Візьміть до уваги ще й борги аграрного університету через облаштування його території з шиком на фоні з прибутковим класичним Сумським державним університетом (третій в рейтингу серед вузів України) і вам також стане все зрозуміло. Олександр Царенко або й інша людина з його “команди” по-своєму організує “правильні” президентські вибори в СНУ за кошти самих же студентів (15 тисяч виборців!), поліпшить фінансовий стан кого треба і звичайно ж важко повірити, що організовуючи СНУ “під президентські вибори” така людина буде піклуватись про студентів, їх рівень знань.

Тільки вперед

За словами губернатора області, Володимира Щербаня, ініціатором об’єднання сумського педагогічного, аграрного та класичного університетів в один був саме він. Події ж почали розгортатися після 11 березня, коли викладачі вузів проголосували майже одноголосно “за” об’єднання, про умови якого нічого не знали. Вже тоді студентський актив написав листа до Міністерства освіти і науки України, вперше регламентуючи свою позицію. У відповідь студенти отримали “Заходи щодо поетапної реорганізації вищої освіти”. В цьому документі передбачалося створення університету регіонального типу за спеціальною програмою до 2006 року.

Але 20 квітня Президент України Леонід Кучма підписав указ “Про утворення Сумського національного університету” (СНУ). Студенти, їх батьки та громадські організації починають писати відкриті листи Президенту, Прем’єр-міністру та Міністру освіти і науки України. Під одним з них підписалися 1473 студенти класичного та педагогічного вузів. У цьому зверненні студенти вимагають:
1) повної та відкритої інформації щодо процесу створення нового університету;
2) своєчасного утворення комісії по розробці Статуту СНУ, поінформованості щодо
складу комісії;
3) узгодження відповідних питань зі студентами через органи студентського
самоврядування;
4) підписання постанови Кабінету Міністрів “Про утворення СНУ” лише після детального
аналізу та остаточного погодження зі студентством міста.

Було одразу заявлено, що в будь-яких акціях студенти не підтримують жодну з
політичних сил, але приймають допомогу усіх небайдужих. 12 травня в Сумах відбувся
мітинг протесту, а 13 травня студенти пікетують Верховну Раду, де відбувалися
парламентські слухання з питань реформування вищої освіти. Студенти привертають
увагу депутатів плакатами: “Не дамо розвалити наші Alma Mater”, “Утворення СНУ(о) -
політична гра”, “Свобода ціни не має”, “Сумські студенти не будуть мовчати!”. У той
день вони поспілкувалися приблизно з 20 депутатами та представниками ЗМІ. Під час
слухань голова комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Ніколаєнко назвав
указ Президента щодо СНУ некоституційним.

Покоління справжніх

В Сумах на активістів чинить постійний тиск облдержадміністрація, за участь у мітингу звільняють з роботи журналіста обласної телерадіокомпанії. 21 травня народний депутат В’ячеслав Кириленко звертається до Прем’єр-міністра Віктора Януковича з депутатським запитом “Щодо протиправного тиску Сумської обласної державної адміністрації на студентів, що протестують проти невмотивованого рішення про злиття трьох університетів у місті Суми”.

Другого червня сумчани взяли участь у Всеукраїнській студентській акції в Києві. 700 студентів з різних регіонів України, серед яких 34 були сумськими, пройшли центральними вулицями Києва і зібралися під приміщенням Кабінету Міністрів України. Сумчани приїхали з плакатами: “Ваші вузи ще не об’єднали? Тоді ми їдемо до вас! Підпис: О.Царенко”, “Нас засмоктує Болотський процес”, “Сумський національний університет: кому це вигідно?”, “Суми - не місце для експериментів”, “Студенти Сум проти ТАКОГО об’єднання”. За словами Ірини Меркун, студентам неодноразово дорікали, що слід вирішувати проблему не через мітинги, а цивілізованим шляхом. Але вони заявляють, що діють згідно з Конституцією. “Сумські чиновники запрошують активістів за стіл переговорів лише для того, щоб уникнути розголосу проблеми, перешкодити проведенню наших акцій. Запевняють, що об’єднання - об’єктивний процес і відбувається саме на благо студентів і насправді не хочуть чути студентські вимоги. Але ми не будемо мовчати і миритися з “беспределом”. Ми віримо, що в цій країні ще є ті, для кого правда і справедливість важливіші за гроші”.

Ніколи не здаватись!

Не зважаючи на протести студентів, вузи все ж загнали у спільний “колгосп” і ректор Царенко з перших днів царювання почав руйнувати сумські вищу освіту. З СумДУ за його наказом кран зняв напис “Сумський Державний університет” і державний герб, хоча ліквідаційна комісія ще не почала діяти. Студентам оголосили указ ректора про обов’язкове відпрацювання у 2 зміни (з 8 до 8) на території. Студентські зранку забирають – після відпрацювань віддають. Розформовано один з найстаріших факультетів СумДПУ – історичний, на основні посади призначено ставлеників Царенко.

Студенти розбили у сквері Шевченко у центрі міста наметове містечко. Вони більше не хочуть іти на компроміс і вимагають відміни указу Президента і постанови Кабміну про створення СНУ. При встановленні наметів невідомі намагалися зламали один намет, але присутні створили міцне живе коло і поставили перше житло для студентів. Зараз там вже 26 наметів.

Викладачі Сумського державного університету взяли участь в засіданні комісії облдержадміністрації щодо об'єднання. Було досягнуто усної домовленості між представниками викладачів та головою комісії Миколою Соколовим, членом її та начальником обласного управління освіти Володимиром Чирвою. Було оговорено, що СумДУ зберігає свою структуру до 01.01.05. Але викладачі повністю підтримують вимоги наметового містечка і живуть зі студентами в ньому. Викладачі Сумського Державного педагогічного університету з перших днів створення СНУ почали писати заяви про звільнення і одночасно заяви про зарахування їх до СНУ. Під шаленим тиском біля 90% викладачів вже перевелися, але після того вони масово почали забирати свої заяви. Це яскравий приклад того, що на них чинився тиск і точку зору викладачів СумДУ вони розділяють. В містечку викладачі СУмДПУ встановили власний намет.

Під сильним дощем, незважаючи на вітер, студенти продовжували стояти. Прикриваючись брезентом, вони готові стояти до кінця. Студенти підтримують один одного, виголошуючи свої гасла. А тим часом начальник Зарічного РУВД Сергій Чміль заявив, що він не гарантує безпеку наметового містечка вночі. Він не згодився виділити навіть 2 постові людини, аргументуючи це тим, що всі сили кинуті на охорону правопорядку святкових акцій, але учасники пікетування не зупиняються, незважаючи на те, що є реальна загроза нападу підрозділу спеціально навчених молодих людей.

До наметового містечка завітали журналісти телеканалів ICTV, 1+1 та “Новий”. Студентський ректор Ірина Меркун перед камерами розповідає про загальні причини, якими керуються об'єднувачі трьох сумських вузів. На жаль, інформація на цих каналах не була до кінця об’єктивною.

Студенти звертаються до всіх за допомогою, на них чинять тиск – додому до Ірини Меркун приїздили невідомі і, погрожуючи її батькам, побили вікна. Вже другу ніч навколо містечка розливають отруту, дві людини госпіталізовано. Місцева ТРК “Відікон” розповсюджує брехливу інформацію про містечко, його приміщення студенти пікетували, вимагаючи надання їм права на висвітлення власної точки зору.

Діюча комісія в Сумах нарешті дала змогу побачити копію наказу №559 Міністерства освіти і наказу “Про утворення СНУ”. Як з’ясувалося, цей наказ підписаний 1 липня 2004 року.

Всі дії по об’єднанню вузів, вивозу майна, переїзду, приймання заяв викладачів на роботу до СНУ, що проводилися вже з 22 червня 2004 року, були незаконними. Олександр Царенко, ректор СНУ, намагався запевнити зібрання, що діє з добрими намірами і події після створення СНУ – помилки його помічників. На його слова студенти реагували сміхом.

Влада постійно намагається іти на компроміс, до містечка вдень і вночі приходять заступники голови облдержадміністрації, мер міста, ректори вузів, намагаючись зупинити студентів. В п’ятницю приїздила комісія, створена Міністерством освіти та Верховною Радою, що мала розібратись у проблемі, депутати обіцяли свою підтримку, а заступник Кременя захищав Царенка, адже сам його і призначив. Його промову зустріли вигуками ганьба!

По всій Україні 5 липня пройшли акції підтримки студентів, очікуються аналогічні акції на середу, 7 липня. Завтра, 6 липня студенти будуть у Києві вести бесіду з Литвином. Вони налаштовані боротись до останнього.

Найсвіжіші новини про акцію на http://www.sumy-bespredel.narod.ru

Інформцентр Студентського Спротиву (sashunia@inbox.ru)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1089067017.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua