Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 19-07-2004
Олег Соскін: Євроатлантичні перспективи України очима громадськості
http://www.soskin.info/material.php?pokaz=779

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1090266295.html

Утворення Громадської ліги Україна – НАТО стало визначальною подією, оскільки в Україні вдалося об′єднати всі громадські організації, які так чи інакше досліджують відносини між Україною і НАТО та можливості вступу нашої держави до Альянсу. Ця подія, зокрема, сприяла зміні настроїв у громадській думці на користь інтеграції України до НАТО. Головну роль у цьому процесі сьогодні відіграє молодь, і це свідчить про те, що ми рухаємося правильним шляхом і нам вдається досягати синергетичного ефекту.


Водночас необхідно об’єктивно проаналізувати результати Стамбульського саміту НАТО в контексті подальшого розвитку співпраці з Україною. На думку Інституту трансформації суспільства, у стратегічному плані наша держава втратила шанс поглибити свої відносини з Альянсом, не подавши заявку на вступ до НАТО. Важко погодитися з думкою міністра оборони України Євгена Марчука, що Україна поки що не готова до такого кроку і необхідно чекати 2009 року. Ми вважаємо, що така позиція невиправдана. Потрібно завжди грати на випередження. Сьогодні можна побачити, що беззаперечних, відкритих противників НАТО в нашій державі не так вже й багато. Лише третина населення України однозначно виступає проти її вступу до Північноатлантичного альянсу, але це здебільшого люди похилого віку, які є носіями радянсько-комуністичної ментальності, а не креативної методології. Противниками входження України до НАТО є також малоосвічені люди, люмпени і маргінали, які не здатні думати стратегічно, наперед, вийти за межі побутової свідомості. Таким чином, якщо владна еліта нашої країни буде орієнтуватися саме на таких людей, Україна ніколи не зможе вийти на чільні позиції у євроатлантичному просторі. Саме тому, ми ще раз підкреслюємо, на Стамбульському саміті-2004 керівники нашої держави повинні були подати заявку на вступ до НАТО. Наразі Україна втратила два роки. Стара владна команда не використала можливості ввійти в історію як така, що дбає про стратегічні інтереси України і підвищення її ролі в Європі. Наступний саміт Альянсу відбудеться у 2006 році. Тоді ми матимемо ще один шанс вступити до НАТО, якщо, звичайно, буде на те політична воля у нового керівництва держави.

Які ж уроки можна винести із Стамбульського саміту і участі України в ньому? По-перше, в нашому суспільстві потрібно активізувати інформаційну кампанію (особливо на сході і на півдні України), спрямовану на роз’яснення цілей НАТО і переваг, які отримає Україна від членства в Альянсі. Необхідно, щоб громадяни нашої держави усвідомили, що, вступивши в НАТО, ми забезпечимо свої національні інтереси безпеки. Тоді не буде, наприклад, порушуватися питання про те, щоб зробити нафтопровід „Одеса – Броди” реверсним. Саме таке рішення раптом прийняв Кабінет Міністрів України, створивши тим самим умови для перекачування через цей нафтогін російської нафти. Якби ж Україна була членом НАТО, то спільно з Туреччиною вона формувала би ринок нафти в Чорному морі і гарантувала безпеку транспортування каспійської, іракської, перської, африканської нафти через нього.

По-друге, увійшовши до Північноатлантичного альянсу, наша держава вирішить проблему нелегальної міграції та наркотиків, які ввозяться на її територію зі Сходу. Сьогодні через це страждають наші співгромадяни. Кількість українців, які так чи інакше споживають наркотики, постійно збільшується: нині таких людей в нашій державі налічується близько 2 млн. Увійшовши до НАТО і побудувавши ефективну систему безпеки, Україна більше не ризикуватиме перетворитися на територію, де нелегально продаються наркотики та зброя.

По-третє, зі вступом нашої країни до Альянсу, відбудеться інтеграція української професійної армії в систему європейських і панатлантичних сил безпеки. Але найголовніше – ми матимемо змогу будувати нашу державу на демократичних засадах. Адже демократія встановлює чіткі правила гри: за неї, наприклад, жоден засіб мас-медіа (державний, комунальний, приватний) не може подавати викривлену інформацію про події, що відбуваються у державі, діяльність певних політичних, громадських діячів тощо. За відкритої, прозорої політичної системи такий ЗМІ просто збанкрутує. Отже, зі вступом нашої держави до НАТО, в Україні буде ліквідовано монополію на засоби масової інформації. Демократія передбачає також верховенство права, що відображається у принципі рівності всіх громадян перед Законом. Його яскраво демонструє той приклад, що в жодній демократичній державі вищі посадові особи не мають права порушувати навіть правила дорожнього руху, не кажучи вже про хабарництво, чи побудову кланово-корпоративних систем.

У 2003 році Інститут трансформації суспільства випустив книгу „Україна – НАТО: економічні аспекти”, у якій, зокрема, йдеться про формування середнього класу як основу прискорення руху України до Північноатлантичного альянсу. Отже, між цими двома процесами існує пряма кореляція: чим більша в країні кількість людей, які належать до середнього класу, чим успішніше розвивається підприємництво та бізнес, тим більш потужним є імпульс її вступу до НАТО. Оскільки найбільшу безпеку Альянс гарантує саме середньому класу, прискорюючи тим самим процес його розбудови.

Остання важлива проблема, на якій я хотів би наголосити, пов’язана із формуванням в нашій країні позитивної громадської думки щодо вступу України до НАТО. Головну роль у цьому процесі має відігравати молодь. За нею – майбутнє, вона житиме в новій Україні. Дуже важливо, щоб українська молодь була реальним носієм прогресивних ідей і активно розвивала свій креативний потенціал”.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1090266295.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua