Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 21-07-2004
“Соборна Україна – 2004”: підсумки першого етапу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1090428784.html

Традиційна щорічна культурно-просвітницька експедиція “Соборна Україна”, організовувана фондом “Україна Інкогніта” за підтримки Української республіканської партії “Собор” (обидві структури очолює народний депутат України Анатолій Матвієнко) відбувається цього року в два етапи. Перший (під умовною назвою “Кільце козацької слави”) проліг з 11 по 20 липня шляхами Київської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Черкаської й знову Київської областей.

Такий вибір маршруту був не випадковий. Адже саме центр України визначатиме долю майбутніх президентських виборів. І кожна із зустрічей з учасниками експедиції (а їх відбулися десятки – в селах, містечках, середніх і великих містах) неминуче зосереджувалася навколо принципових питань: чому Україна, маючи добрі стартові можливості, живе в злиднях і безправ’ї? Що треба зробити, аби змінити такий стан?

Як неодноразово підкреслювали в своїх виступах та у відповідях на численні запитання народні депутати України Анатолій Матвієнко, Левко Лук’яненко, Григорій Омельченко, Костянтин Ситник, інші учасники експедиції, відомі науковці, письменники, громадські діячі Володимир Шовкошитний, Віктор Шишкін, Максим Стріха, Георгій Філіпчук, сьогодні перед суспільством постав вибір: Україна, або Янукович. Адже йдеться не про ім’я чергового власника найвищого кабінету на вулиці Банковій. Йдеться про сценарій розвитку України на ближчі десятиліття.

І коли постать В.Януковича уособлює продовження політики режиму, який уже довів Україну до злиднів і безправ’я, то з іменем В.Ющенка українці пов’язують свої надії на краще, гідне людини життя. УРП “Собор” розглядає перемогу В.Ющенка не як кінцеву мету, а як передумову переходу України на інший, цивілізований, європейський шлях розвитку.

Така позиція учасників експедиції знаходила загальне розуміння. Навіть рядові комуністи й соціалісти визнавали: сьогодні лідери їхніх партій, беручи самостійну участь у кампанії без реальних шансів на вихід до другого туру, фактично ллють воду на млин правлячого режиму. А відтак багато хто з них 31 жовтня теж підтримає Ющенка.

Натомість керівники облдержадмінстрацій всюди поставилися до експедиції насторожено, а то й відверто вороже. Так, майже скрізь на Дніпропетровщині (і в самому обласному центрі) зустрічі учасників експедиції зустрічалися з людьми просто неба – залів для них не знайшлося. І вже зовсім дрібною помстою з боку влади виглядало недопущення групи учасників експедиції на чолі з 78-річним академіком К.Ситником до Меморіального музею Д.Яворницького в Дніпропетровську.

Проте упродовж усієї дороги експедиції траплялися й інші випадки. І голови селищ та міст, і представники правоохоронних органів самі виходили на контакт, щоб підтвердити: ми не хочемо України, якою правитиме криміналітет. А відтак ми зробимо все, щоб вибори пройшли чесно й, отримавши протизаконні вказівки “згори”, не спішитимемо їх виконувати.
А що такі вказівки будуть, переконує отримана упродовж усього маршруту інформація про вже запущені владою технології. Сьогодні працівників бюджетних установ під загрозою звільнення змушують збирати підписи на підтримку Януковича. Керівників підприємств під загрозою різноманітних неприємностей примушують скликати збори трудових колективів, на яких розписуватися в відданості чинному прем’єру. Нарешті, вже сьогодні готуються запустити механізм масового голосування за Януковича вдома. Для цього в громадян заздалегідь збирають заяви про неможливість прийти на дільницю разом із ксерокопіями першої та третьої сторінок паспорта. Такий голос за Януковича коштує наразі 50 гривень – сума суттєво менша за майже мільярд доларів, зароблених Пінчуком та Ахметовим на приватизації “Криворіжсталі”.

Тривають і посилюються репресії проти тих, хто наважується публічно підтримати Ющенка. Так директора Мартинівської школи в Канівському районі на Черкащині Ганну Лисенко було звільнено з роботи після того, як вона отримала від В.Ющенка матеріальну допомогу, яку витратила на потреби школи. Проте в області проти неї було порушено кримінальну справу, а слідчий вимагав у педагога зізнатися, начебто кошти було передано їй… на підривну протиурядову діяльність! Як відзначив заслужений юрист України, перший Генеральний прокурор нашої держави Віктор Шишкін, від таких методів почало виразно відгонити звичаями 1937 року…

Зустрілися учасники експедиції з іншими фактами, які можна було б назвати смішними, якби вони не навіювали сум. Відомо, що скрізь в Україні бізнесменів змушують жертвувати кругленькі суми на виборчу кампанію В.Януковича. І на цьому вирішили нажитися окремі спритні ділки зі штабу прем’єра на Черкащині. Вони збирали кошти на кампанію прем’єра – але клали їх собі в кишеню. І цим змусили місцеву організацію Партії регіонів виступити із спеціальною заявою – дивіться, кому давати!
Зрозуміло, що і А.Матвієнко, і Г.Омельченко, і В.Шишкін у своїх виступах приділяли багато уваги саме нейтралізації протизаконного адмінресурсу й протидії можливостям фальшування. Вони, зокрема, радили людям прийти о 20.00 до виборчих дільниць і лишатися там аж до оголошення результатів голосування. Адже така масова присутність людей може стримати дільничні комісії від фальшувань, навіть якщо на їх членів чиниться тиск “згори” з вимогою фальсифікувати результати.

На необхідності чіткої громадянської позиції всіх органів і посадових осіб місцевої влади наголошував на зустрічах із мерами та місцевими депутатами голова парламентського комітету з питань державного будівництва і місцевого самоврядування, член координаційного комітету коаліції “Сила народу”, один з авторів Концепції ефективного місцевого самоврядування, що ляже в основу програми дій В.Ющенка в цій сфері, А.Матвієнко.

Учасники експедиції говорили не лише про поточну політику. Під час велелюдних акцій, що проходили під гаслом “Ми всі – українці”, лунали роздуми на тему: чому українці досі не зуміли згортуватися в націю, чому так довго дозволяли неукраїнські за суттю владі грабувати нашу державу й народ. Присутні скрізь із великою увагою слухали вірші Володимира Шовкошитного, пісну у виконанні заслужених артистів України Анджеліки Андрієвської та Івана Щербула, лауреата міжнародних конкурсів Єлизавети Ліпітюк. Лишила експедиція по собі добру пам’ять бібліотечками та наборами медикаментів, переданими в сільські та районні школи, лікарні, ФАПи.
Другий етап “Соборної України – 2004” пройде наприкінці липня в Карпатському регіоні й носитиме спортивний характер. Учасники експедиції пройдуть за 4 дні на велосипедах уздовж головного Карпатського хребта і завершать маршрут в Ужгороді, замкнувши трьохрічний шлях “соборян” по периметру кордону нашої держави.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1090428784.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua