Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-08-2004
Юрій Шеляженко: Другий день в Сумах.
форум Майдану

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1091745711.html

Початок розповіді - перший день - тут http://maidan.org.ua/static/mai/1091539864.html


----
Юрій Шеляженко
Назад у Київ з повною торбою інформації
http://maidan.org.ua/n/free/1091744976

Другий день в Сумах.

5 серпня зранку прокинувся в гостях у приятеля і пішов до нових знайомих забирати касету із записами "відікону": фільм "Ми хочемо правди" та "відеозвіт" з засідання облради. Зараз, ввечері, дивлюся - це жахливо. Нав'язується одна точка зору, пропаганда, як в радянські часи. Дійові особи цих відео - "ми", тобто влада, що прагне зберігати спокій в регіоні, та "чужі", які "маніпулюють" "нашими" (хоч і "невихованими") студентами. "Чужі" вигадалі всі ті акції, нав'язали "нашим дітям" чужу демократію, навчили акціям протесту та озброїли наркотиками і муляжами гранат. Фільм - трохи розбавлена примітивним психологічним прийомом "ви хочете правди, тому що вас обдурили" міліцейська точка зору. На облраді всі проти студентів, якась поважна жіночка навіть каже "як мати", що "тут потрібен психолог... у наших дітей в голові щось зламалося... треба лікувати". Щербань, місцеве керівництво міліції та СБУ, навіть представники місцевого самоврядування торочать в ефірі про те, що наметове містечко і похід на Київ - "уродливые ростки демократии" за висловом мера Сум В. Омельченка - не мають жодного відношення до "справжніх студентів" і створено злими політиками-дестабілізаторами. На доказ у відеоряді в фільмі вихоплювалися кадри з мітингу з Медуницею, місцевими лідерами СПУ та КПУ, особливо акцентувалося на кадрі, де Олександра Веснич спочатку кричить щось в мікрофон, а потім якась жіночка шепче їй на вухо, і ту жіночку диктор представляє як відому місцеву активістку КПУ. УНСО називали "бандерівцями", голова спілки ветеранів у фільмі їх сварить, а диктор потім розводиться про те, що "в онуків недовга пам'ять". Точка зору студентів, тим більше політиків, що приїхали їм допомагати, зовсім не представлена в фільмі. Брудно. Треба влаштувати відкритий показ, щоб Київ побачив, яким відстойним кіно потчують своїх глядачів деякі регіональні тележурналісти.

Кілька годин плідно спілкувався з пані Людмилою Острівною з СДУ, що надала багато цінних матеріалів і розповіла про героїчну спробу уповільниту ліквідацію ВУЗу шляхом створення профспілки викладачів (без згоди профспілки, за нашим законодавством, працівника не мають права звільнити, і виникає юридичний казус).

З Сум привезено кілька компактів. На одних відеозаписи відіконівських новин і дискусійних ефірів такого ж, як фільм, характеру - журналістською етикою там і не пахне - є також деякі саморобні відеозаписи учасників акції, наприклад запис зустрічі Царенка зі студентами та викладачами. На інших теж цікаві матеріали (фото, аудіозаписи, документи) для майбутньої книги, що її почну писати десь з середини вересня, коли буде зрозуміло, чим все скінчилося. Дещо поки конфіденціальне. Повернувся, як то кажуть, не з пустими руками. Але забігаю вперед.

Полювання на документ/фото/відеоінформацію тривало десь до середини дня, з перервою на ще одни відвідини інформцентру на місці колишнього наметового містечка. Там мені показали клумбу, куди випадково пролили креозоту анонімні диверсанти. Серед буйної зелені - острівець сухих і зморщених стеблів, листя квіток поряд наче пропалене дірками, мабуть, від крапель цієї отрути.

В інформцентрі розповідають, що похід вже налічує 60 учасників. Також в цей день у Суми приїздив Симоненко, і чотири учасники акції - Юрій Татарчук, Семен Салатенко, Олена Смирнова, Микола Гуменний зустрілися з ним, розповіли про похід сумських студентів на Київ. Кандидат від компартії обіцяв допомогти. В інформцентрі зустрів також пані Веснич, яка розповіла плани на майбутнє: що десь 22 серпня похід має бути в Києві, а на 1 вересня є задум провести всеукраїнську акцію солідарності з сумськими студентами, "День пустих аудиторій", тобто масовий прогул пар.

Близько 16 години вийшов за межі міста і зловив сірого "жигуля". Водій - старший лейтенант ДАЇ Анатолій Васильович. Він довіз мене до Недригайлова. "Може, зупинити тобі машину і сказати, щоб підкинули до Києва?" - запропонував поважний "іменем закону" автостопщик. Звичайно, як прибічник чесного і добровільного автостопу я відмовився.

В Недригайлові підкріпився біокефіром і розділив 100 грам печива з кривошеєю дворняжкою. Після того спіймав "Камаз", що віз зерно на хлібоприймальний пункт в Біловодах. Водій, колишній агроном, розповідає плітки про махінації на хлібному ринку. Зараз, каже, в останні жнива, зерно в області здають "з білком, а не клейковиною" 5 сорту, що коштує 400, хлібокомбінатам продають як 4 сорт по ціні 650 (що впливає на ціну хліба), а в газеті облдержадміністрації начебто звітуються про врожай зерна 3 сорту ціною 800. "Якщо б люди про це знали, стався б бунт" - каже. Також розповів, що в його селі сільський голова всіх підписував на Януковича, а один впертий дід не піддався на жодні погрози і не підписав.

Від Біловодів кілометрів зо два чалапав пішки, по дорозі "голосуючи". Марно сподівався зустріти похід. Нарешті спіймався червоний фургончик, що їхав прямо в Київ. Що то було чудесне везіння, я переконався, коли в дорозі почало швидко сутеніти і я з жахом уявив собі, як важко було б ловити машини у суцільній темряві (майстри автостопу, як я читав, використовують для цього одяг зі світовідбиваючими стрічками).

Фургон по дорозі зупинив мент, і від нього я дізнався, що похід зупинився на ночівлю біля Андріясовки, в ліску неподалік від автостради. На жаль, Андріясовку вже проїхали (і нікого там не помітили), до того ж сутеніло і не хотілося втрачати прямий маршрут до Києва.

Водій фургона, узбек, чесно розповів про свій тіньовий бізнес. Він переганяє куплені в Германії машини до України, дорого їх продає і не сплачує податки, тому що треба ж мати гроші на регулярні польоти до родичів. Він висадив мене у станції метро Харківська о пів на десяту. Так закінчилася моя мандрівка автостопом в Суми.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1091745711.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua