Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 14-09-2004
Сергій Кумалагов: Міжнародна експертиза записів Мельниченка: 850 тисяч гривень державних коштів витрачені марно

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095185955.html

10 вересня 2004 року представниками чергової міжнародної експертизи аудіозаписів у кримінальній справі по вбивству Георгія Гонгадзе на прес-конференції повідомили про результати своєї роботи.

Об’єктивність генпрокуратури у проведені експертизи записів Мельниченка не витримує ніякої критики. Так, майор держохорони президента неодноразово пропонував генпрокуратурі провести міжнародну експертизу його записів за участю українських експертів, для цього він був готовий надати оригінали записів та записуючий пристрій, технологію запису тощо, розповісти як само і в яких умовах здійснював запис. Але прокуратура кожного разу відмовлялась від допомоги майора Мельниченка. Потім нарешті вирішили зробити міжнародну експертизу, із закордонних експертів залучили спеціалістів з країн друзів по соцтабору, росіян та литовців. Чому вибір слідчих генпрокуратури пав саме на експертів з цих країн, а скажемо не на користь криміналістів з країн Західної Європи та США де знаходяться найсучасніше у світі обладнання, технології та спеціалісти? Мабуть, працівники генпрокуратури бояться їх необ’єктивності.

Виглядають смішними висновки міжнародної експертизи після того, як у 2001 році на замовлення генпрокуратури у справі Гонгадзе вже проводилися дві експертизи записів зроблених в кабінеті президента. Висновки відомих, авторитетних, вітчизняних експертів були категоричними – встановити автентичність фрагментів копій аудіозаписів неможливо тому, що для цього потрібні оригінали записів. Окрім цього для вітчизняних експертів технічною проблемою є аналізування цифрових записів. А нова міжнародна експертиза за участю напевно тих самих експертів, які три роки тому вже зробили висновки, аналізують на протязі п’ятьох місяців не оригінали, а копії. Виглядає дивним настирливість слідчих працівників генпрокуратури, які після того, як вже отримали висновки двох експертиз щодо неможливості визнання автентичності копій записів, знов направляють ті ж самі копії, напевно через принцип “об’єктивності та всебічності” дослідження всіх доказів.

Те, що результати експертизи оголосили на передодні 16 вересня – дня зникнення журналіста Гонгадзе – невипадково. Справа знаходиться на контролі у міжнародних організаціях і до теперішнього часу не втратила актуальності. Звичайно, тема Гонгадзе використовується у передвиборчій боротьбі певними кандидатами, як від опозиції так і від влади. Опозиція хоче нагадати народу про справжнє обличчя влади, влада запевняє багатостраждальний український народ про те, що вона – “хороша”, проводить об’єктивне та всебічне розслідування справи про вбивство журналіста опозиційного видання Георгія Гонгадзе. Заявляє про те, що їх патрон Кучма невинуватий і все. І це підтверджує міжнародна експертиза. Генпрокуратура захищає Кучму та багатьох високопосадовців від юридичного переслідування. Особливо коли Кучма готується до виходу на пенсію, генпрокуратура створює юридичне підгрунття його невинності. І те, що результати експертизи оголоси зараз, під час виборчої кампанії, є підтвердження своєї відданості своєму начальнику Кучмі певних політичних сил, які успадковують владу.

Для того щоб висновки експертизи були повними, необхідно досліджувати не тільки самі записи, але й пристрій, за допомогою якого підслуховувалися та записувалися розмови президента, а також.

Як заявляє директор Київського науково-дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Олександр Круть, всі розмови на записах були змонтовані, піддані обробці та редагуванню. Таким чином, підсумовує О. Круть, записи, що були передані для аналізу генпрокуратурою, змонтовані. Таким чином експерти стверджують, що неможливо ідентифікувати голоси президента України Леоніда Кучми, а також В.Литвина, колишнього міністра МВС Ю.Кравченко та колишнього голови СБУ Деркача. Можливо записи дійсно змонтовані, тобто вибрані ті епізоди розмов, що представляють певний інтерес. Якщо бесіди між президентом та його підлеглими продовжувалися більш ніж кілька годин. Можна припустити, що спочатку будь-якої розмови йшлося про справи, а потім про дівчат чи то про погоду, рибалку, та потім знов про справи. Таким чином на цих дисках можливо було вибране зі всіх розмов, так звана “збірка кращих пісень”. І на ці питання вже давно відповів Микола Мельниченко, по-перше ніяких записів генпрокуратурі він не передавав, по-друге, не передавав він також на дослідження свої записи цій експертизі. І з самого спочатку ця експертиза виглядала не зовсім доцільною. Крім того певні зацікавлені особи в проведені „об’єктивного” розслідування могли піддати редагуванню передані генпрокуратурою для аналізу експертизою цих записів. Для того, щоб авторитетні експерти підтвердили факт монтування.

Генпрокуратура поспішила прояснити ситуацію з міжнародною експертизою та організувала брифінг. На цьому брифінгу, який відбулась у понеділок 13 вересня начальник прес-служби генпрокуратури Сергій Руденко заявив, що плівки Мельниченка не будуть доказом у справі Гонгадзе. Що саме мав на увазі Руденко, говорячи про докази? Висновки цієї експертизи є доказами у будь-якому випадку, питання полягає в тому, доказом якого факту. Наприклад, результати експертизи говорять, що записи змонтовані, і це є таким чином доказом факту монтування записів. Взагалі після цього брифінгу залишається враження необ’єктивності в проведення слідства, вона, як була ця необ’єктивність з самого свого початку.

Ця експертиза була за рахунком п’ятою. До неї були чотири міжнародних експертизи, які проводилися в різних країнах. Перша експертиза записів Мельниченка була проведена в 2000 році в Голландії. Її провела голландська організація TNO – один із найбільших у Європі дослідницьких і технологічних інститутів. Експерти цієї організації стверджують, що записи не монтаж.

В 2001 році тимчасова комісія Верховної Ради у справі Гонгадзе на чолі з народним депутатом Жиром була організована разом з Міжнародним інститутом преси (ІРІ) та американською організацією Freedom House друга міжнародна експертиза записів Мельниченка. Висновки експертизи – записи Мельниченка не монтаж.

У лютому 2002 американська приватна компанія "Bеk-Tеk" також підтвердила автентичність записів Мельниченка, записи також не були піддані монтажу.

Записи Мельниченка перевіряли на автентичність й лабораторія ФБР США та американська приватна компанія, що працює у галузі безпеки електронних систем " Riptech". Вони також підтвердили справжність записів.

Зрозуміло, що ця експертиза записів остання, і вона звільняє Кучму, Януковича, Литвина, Кравченко, Деркача та багатьох інших від кримінальної відповідальності. На основі цієї експертизи буде робити висновки на їх користь й суд.

Результат такий: 850 тисяч гривень державних коштів, були витрачені марно. Така сума для бідної України зовсім не мала. Якщо б метою проведення експертизи була би істина, то таких грошей не жаль, але вони були витрачені зовсім з іншою метою, метою не встановити правду, але ще більше заплутати.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095185955.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua