Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 20-09-2004
Вікторія Сюмар: “Прийди й послухай” – прийшли й побачили...
Інститут масової інформації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095674257.html

Як повідомляє штаб Ющенка, його виступ на суботній акції “Разом переможемо” побачили понад півмільйона людей по всій Україні. Однак, навряд чи організатори можуть дуже з цього тішитися. Бо всі ці люди побачили іншого Ющенко, ніж звикли бачити раніше. Дуже сумнівно, що люди почули те, що він хотів сказати. Головне враження від виступу – як виглядав Ющенко. І його вигляд, краще ніж будь-які заяви про отруєння, засвідчив, що стан здоров”я головного конкурента влади на президентських виборах дуже невтішний.

А почалося все 6 вересня, Ющенку несподівано стало погано. Українські лікарі поставили діагноз – шлунковий грип і відповідно лікували це захворювання. За кілька днів стан його здоров”я значно погіршився і 10 вересня штаб ухвалив рішення прокунсультуватися у лікарів за кордоном. В австрійській лікарні "Рудольфінерхаус" поставили зовсім інший діагноз – гострий пакреатит з набряковими змінами. Цей діагноз з”явився в результаті консиліуму 11 провідних лікарів клініки. Вони ж визначили, що попердній діагноз українських фахівців був неадекватним, тобто абсолютно невірним, і що попереднє лікування несло небезпеку не лише здоров”ю, а й життю Ющенка.

Результати аналізів засвідчили, що погіршення здоров”я викликала вірусна інфекція та хімічні речовини, які, як правило, не входять до складу їжі. Відтак, лікарі попросили взяти Ющенка під охорону і біля його палати цілодобово чергували охоронці. Врешті, 17 вересня керівник виборчої кампанії Ющенка Олександр Зінченко вперше оприлюднив версію про замах на життя кандидата в Президенти. “Мова йде не про сильне отруєння. Мова йде про процеси, що можуть зашкодити його життю” – сказав Зінченко.

Втім, всі ці заяви штабу із оприлюдненням результатів аналізів дали лише привід його політичним супротивникам поіронізувати над цією ситуацією. Спочатку Степан Гавриш заявив, що, за його інформацією, Ющенко отруївся екзотичними суші. У тій же площині свою заяву зробив і Мороз: "Раджу Ющенку й іншим вживати надійні, перевірені продукти, щоб не згадувати потім про отруєння через два тижні, після того, як сталося щось таке, чому є дуже багато прикладів у суспільстві". І хоч нещодавно Мороз сам відмінив виборчий тур у зв”язку з харчовим отруєнням, нині він ставить себе у приклад, мовляв, їсти треба сало і картоплю. Ну і, звичайно, запам”ятався іронічний коментар заступник Медведчука Василя Базів, що порадив соратникам Ющенка “берегти шлунковий тракт таких важливих організмів”, а Зінченку першому пробувати їжу.

Вся іронія, розтиражована провладними ЗМІ, продукувала три основні версії: Ющенко випадково отруївся екзотичними продуктами, а тепер намагається це використати; все це видумки, аби привернути увагу ЗМІ до опозиційного кандидата; третя версія – легке отруєння, організоване самим штабом як PR-акція. Цим, мовляв, Ющенко відразу вбиває двох зайців – кидає тінь на владу, яка довела, що має дуже широкий арсенал засобів для знешкодження конкурентів, а також викликає співчуття народу. Адже, психологи не один раз твердили, що українці люблять скривджених і немічних. І все це здавалося цілком логічним до суботи.

В суботу народ побачив Ющенка з набряклим і напівпаралізованим обличчям. Було видно, що через важкий стан здоров”я йому було складно виголошувати промову. Ющенко постійно тримав біля рота хусточку. Всі ці симптоми – сильне слиновиділення, набряки, параліч – багато людей витрактували по своєму. Вже в суботу ввечері поширилася чутка, що Ющенко пережив складний інсульт. Навіть поверхові знання про цю хворобу дають підстави говорити, що це дуже складний стан, який може призвести до повторного інсульту і повного паралічу. Залежно від того, які ділянки мозку були вражені під час крововиливу, поведінка людини може стати абсолютно неадекватною. Якщо владі вдасться розтиражувати версію про інсульт, це може дуже негативно вплинути на підтримку Ющенка. Громадянам порадять подумати, чи хочуть вони бачити Президентом людину із ушкодженнями мозку.

Хто дивився Епіцентр в неділю – побачив цю технологічну знахідку в дії. Піховшек м”яко, але натякав на переспективи Ющенка у зв”язку з мікроінсультом.

Ще одна версія – бутулізм. Це захворювання виликається бактерією бутулізму і може мати дуже складні наслідки – аж до враження нервових клітин та смерті. Симптоми у Ющенка відповідають такому діагнозу.

Лікарі, які бачили Ющенка по телебаченню та на Європейській площі, все ж схиляються до версії про отруєння. Досить складний стан спричинило те, що людину просто “залікували”, тобто інтоксикація організму продовжувалася кілька днів, що відповідає офіційній версії штабу. Водночас, багато лікарів висловлюють побоювання що інтоксикація триває і досі, на це, зокрема, вказує і посилене слиновиділення. Не суперечить цій версії і останнє повідомлення із клініки "Рудольфінерхаус". В ефірі 5-го каналу лікар Ющенка заявив, що останні отримані результати аналізів можуть вказувати на те, що його стан погіршується, хоча об”єктивно хворий мав би одужувати.

Попри все це Ющенко в лікарні не залишився і повернувся в Україну аби взяти участь у запланованій та розрекламованій акції “Прийди й послухай”. Як його участь в цьому дійстві вплине на його рейтинг казати зарано. Однак, багато людей після виступу Ющенка були просто збентежені. Акція відбувалася на Європейській площі в Києві, але транслювалася на великих екранах у багатьох містах країни. І якщо навіть в Києві люди серед багатотисячного натовпу кажуть, що виступ звучав не переконливо, то в регіонах на вликому екрані всі побачили, в якому важкому стані лідер опозиції. Багато хто під час виступу ставив запитання: “А що з ним?”. Як виявилося, версія про труєння була відома далеко не всім. В таких випадках люди придумують власні версії. І все це –наслідок недолугої роботи штабу Ющенка.

Під питанням навіть те, чи варто було Ющенку приїзджати на акцію. Досить резонансним міг би бути виступ когось із гарних ораторів з Нашої України, який би розказав про загрозу життю Ющенка, про його отруєння і про можливу причетність до цього його політичних супротивників. Теж саме потрібно було зробити і перед його виступом, оскільки фразу Ющенка про те, що останні два тижні були найважчими в його житті, і що його вже могло не бути, зрозуміли далеко не всі. І цього варто було чекати, зважаючи на інформаційну блокаду, у якій працює штаб. Чому перед виступом Ющенка, якому варто віддати належне за його рішення приїхати і виступити навіть у такому стані, не вийшов хтось, аби пояснити, що, власне, відбувається? Чому інформація про отруєння була оприлюднена за день до цього? Це все – свідчення серйозних недоліків у роботі штабу.

Дивує і форма подачі цієї інформації Олександром Зінченком. Замість того, аби запропонувати версії, кому було потрібно прибрати лідера президентських перегонів, Зінченко вдався до пояснення фізіологічних особливостей хвороби та проведених аналізів, що і стало причиної іронії з боку супротивників. Чого вартий ефір в неділю на Інтері. Там детально пояснили, що таке гострий пакреатит і що відбувається в організмі. Епогеєм став коментар Юрія Збітнєва, який порадив Ющенку звернутися до фельдшера, аби той зробив йому клізму. І цього варто було чекати! Ця технологія зовсім не нова – її ефективність блискуче довів Сергій Доренко, розповівши та показавши у деталях операцію на суглобі, яку було зроблено Євгену Примакову. Але дав можливість використати цю технологію саме штаб Ющенка, який дуже непрофесійно подав інформацію.

У штабі, взагалі, всі досі виглядають розгубленими у зв”язку з цією хворобою. Там обговорюють те, що, якби до Відня Ющенка привезли на шість годин пізніше, його, можливо, не було б вже й серед живих. А також бідкаються, скільки часу втрачено і як тепер надолужити розроблений раніше графік поїздок по регіонам – це, мовляв, головна тактика кампанії Ющенка.

Нової тактики у зв”язку з новими обставинами ніхто не запропонував. Хоча тепер складно уявити, як люди, в тих же регіонах, будуть сприймати Ющенка у напівпаралізованому стані. Зрештою, у штабу залишається дуже мало часу, аби використати цю ситуацію з користю для кампанії. Для цього потрібно якнайшвидше дати відповіді на питання – чим отруїли Ющенка, хто це зробив, на чиє замовлення, чого замовник хотів досягнути, а також домогтися відриття кримінальної справи за фактом замаху на життя кандидата в Президенти. Варто провести й аналогії зі смертю депутата Олексенка з Нашої України, який помер через гострий панкреатит згідно з офіційною версією.

Конфіденційно люди зі штабу кажуть, що вже визначили, хто міг це зробити. Ходять чутки, що речовина –це відомий в народі отруйний засіб – витяжка з отруйних грибів. Тепер потрібно довести, що це не випадковість, якщо штаб дійсно має докази на користь такої версії. Інакше ситуацію, що ледь не закінчилася трагедією людини та її родини, а також ще багатьох людей в цій країні, можуть перетворити на банальний іронічний фарс з фізіологічними деталями.

http://imi.org.ua/?read=237:2

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095674257.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua