Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 22-09-2004
С.Хмара: Депутатський запит щодо масових затримань учасників акції “SOS”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095847307.html


Генеральному прокурору України
Васильєву Г.А.

Міністру внутрішніх справ України
Білоконю М.В.


ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ
в порядку ст. 15 Закону України
“Про статус народного депутата України”


Щодо негайного усунення грубих порушень конституційних прав громадян України, допущених працівниками Міністерства внутрішніх справ України під час масових затримань 17 вересня поточного року учасників акції “SOS” у місті Києві

6 вересня 2004 року, в рамках акції “SOS!”, її учасниками було розпочато пікетування приймальні адміністрації президента України з вимогою припинити свавілля працівників міністерства внутрішніх справ, прокуратури та судів в Україні. Учасники акції оголосили голодування і вже третій тиждень підряд намагаються відповідно до ст. 40 Конституції України передати свої скарги в приймальню президента.
17 вересня поточного року відбулися масові затримання учасників акції "SOS" по місту Києву. Наряди міліції з’являлися до більшості учасників додому, інших – затримували прямо по дорозі до місця пікетування. При цьому, зазначених осіб просто забирали в райвідділи міліції без будь-яких пояснень, без складання відповідних протоколів, і тримали там по декілька годин, погрожуючи розправою. Таким чином, працівниками правоохоронних органів було грубо і цинічно проігноровано вимоги ст. 29 Конституції України, частина друга якої передбачає, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Крім того, відповідно до ст. 29 Конституції України кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання, роз'яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника. Ця конституційна норма працівниками міліції була грубо порушена.
За свідченнями учасників акції, причиною затримання нібито стала вказівка голови адміністрації президента В. Медведчука „прибрати” пікет, оскільки в АП на 17 вересня була запланована велика прес-конференція. На ній представники ЗМІ хотіли підняти питання людей, що стоять під адміністрацією, проте завдяки діям міліціїї на момент прес-конференції під АП не було нікого з учасників акції “SOS!”. Фактично, вищими посадовими особами адміністрації президента та співробітниками МВС України було грубо порушено гарантоване ст.39 Конституції України право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи та демонстрації.
На протязі цілого дня 17 вересня отримати якусь інформацію про затриманих осіб було неможливо. Правоохоронці просто хапали людей і відвозили без реєстрації затримання в різні РВВС по всьому місту Києву. В райвідділах на неодноразові звернення відповідали, що ніяких затриманих в міліції немає. Це знову зроблено в порушення вимог Конституції України. Частина шоста статті 29 передбачає, що про арешт або затримання людини має бути негайно повідомлено родичів заарештованого чи затриманого. Загалом, 17 вересня були затримані: працівниками карного розшуку Дарницького РВВС: Грицай Н.О., Дмитриковська О.О., Литвин С.В.; працівниками Печерського РВВС: Савченко В.С., Берсеньова Л.І., Чередниченко В. (інвалід війни 2 групи, його доля на даний момент невіома), Хайло С.Ф., Демура М.Ф., Довгоброд Г.П., Смикова М.І., Фаломеєва А.Д. Також залишається невідомим місцезнаходження учасників акції “SOS!”: Шарак Г.П. (м. Рівне), Єщенко Н.П. (м. Кременчуг), Синягіна В.Д. (м. Макеєвка), Тихий В.Р. (м. Харцизк); Степаненко Г.І. (м. Чернігів), Бічевой С.І. (м. Полтава), Городецька О. (м. Полтава), Тимошенко Л.І.
Виходячи з вищевикладеного, враховуючи надзвичайний суспільний резонанс порушених вище питань, на підставі ст. 15 Закону України “Про статус народного депутата України”, –

ПРОШУ:
1. Вжити заходів щодо негайного усунення порушень Конституції України та чинного законодавства України з боку працівників адміністрації президента та Міністерства внутрішніх справ України.
2. Організувати та провести перевірку викладених у запиті фактів, за результатами якої вирішити питання про притягнення винних посадових осіб до відповідальності за грубе порушення конституційних прав громадян України та чинного законодавства України.
3. У встановлений законодавством термін, повідомити мене про результати розгляду запиту та вжиті заходи.
Народний депутат України С.Хмара

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095847307.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua