Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-09-2004
Ющенко: "Свого роду державний переворот"
ющенко.ком.уа

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095954723.html

Spiegel: Вікторе Андрійовичу, на виборах, що наближаються, Вам протистоїть уся об’єднана сила провладних структур. Чи відчуваєте Ви все одно достатньо сили для того, щоби скинути президента Кучму з трону?


Ющенко: В останні роки підтримка виборцями блоку "Наша Україна" не була нижчою 24%. Це вже прояв досить стабільної симпатії. Зараз довіра народу росте: сьогодні маємо майже 30% народної підтримки. Ми і є тією силою, що може змінити наявний режим...


... і стати причиною тотального перелому в Україні?


Звичайно. Тому що в нас абсолютно інший світогляд, інша система цінностей. Хто в нашій країні радіє тому, що ми маємо кримінальне керівництво? Це принизливо для кожного українця. 50% національної економіки функціонують у тіні, – саме така ситуація була сто років тому в Латинській Америці. У нас немає верховенства закону, немає незалежних суддів, відсутня свобода преси. Цю ситуацію треба міняти якомога швидше.


Україна зараз поділена на проєвропейський Захід та проросійський Схід. У східному регіоні Вас вважають націоналістами та вірять у те, що Вас фінансує Америка, – там буде важко.


Нині ми вже експортуємо 40% наших товарів до Європейського Союзу. Це означає, що економіка, зосереджена передусім на Сході та в Центрі, великими кроками йде на Захід. Заради самих себе ми повинні зрозуміти це, бо бути безробітнім однаково боляче у будь-якому регіоні України. Протистояння між Сходом та Заходом навмисне розігрується верхівкою влади, яка кожного дня підбурює людей на Сході до розколу суспільства – це стосується і мови, і церковної приналежності, й історії.


"Бандити сидітимуть в тюрмах!", – саме це Ви обіцяєте на зустрічах із виборцями. Чи маєте Ви на меті поставити під контроль частково кримінальний процес приватизації 90-х, як це було зроблено в Росії?


Ні, я цього робити не буду. Я не люблю слів "реприватизація" та "націоналізація". Абсолютна більшість із 800 тисяч підприємств, що виникли за останні роки, чесно заробила свій капітал. Підприємці хочуть чітких правил гри, аби мати змогу працювати. Однак ми хотіли би перевірити такі випадки приватизації, як наприклад, металургійний комбінат "Криворіжсталь", приватизація якого відбулася виключно завдяки політичним підкупам та крадіжкам.


Ви в своїй програмі обіцяєте створити п’ять мільйонів робочих місць. Але не кажете, яким чином...


За часів мого прем’єрства уряд за півроку створив півмільйона робочих місць. Я тоді починав з нуля – вивів країну з банкрутства, досяг збалансованого бюджету. Нинішній державний бюджет є кримінальним, тому що не контролюється суспільством, з нього зникають десятки мільярдів гривень. Без підкупу неможливо заснувати фірму, створити нові робочі місця. Це гальмує розвиток економіки.


Протягом декількох місяців в Україні сперечаються щодо запропонованої Кучмою конституційної реформи, яка має передати президентські повноваження парламенту та уряду. Це через страх перед перемогою Ющенка?


Нам дійсно потрібна політична реформа, аби створити чітку структури влади. Сьогодні Україна є імперією однієї-єдиної людини, клановою моделлю, яку громадськості неможливо контролювати. Однак ті пропозиції Кучми, які, до речі, постійно змінюються, не можна сприймати серйозно. Остання з них звучала так: треба до кінця жовтня передати всі президентські повноваження прем’єр-міністру. Дуже добре продумано: на початку листопада парламент мав би обрати нового прем’єра, ім’я якого – Кучма.


Досить галантний та підступний шлях до того, щоб, незважаючи на необхідність віддати президентські повноваження, залишитись найвпливовішим політиком у країні, так?


Це був би свого роду державний переворот, повне порушення Конституції та маніпуляція виборцями.


Є багато теорій щодо того, як команда Кучми може в останній момент завадити Вашій перемозі, – наприклад, заднім числом оголосити вибори недійсними. Чи вірите Ви в прогнози песимістів?


Члени виборчої комісії мають багато можливостей за допомогою маленької галочки зробити недійсними бюлетені з голосами на підтримку опозиції. Тому треба не тільки мати спостерігачів на кожній з 36 тисяч виборчих дільниць, а і щонайменше двох своїх людей у кожній виборчій комісії.


Друга загроза – це "мертві душі". В Україні не існує єдиного виборчого реєстру, тому треба до виборів скласти альтернативний список виборців.


По-третє, протоколи на жодну секунду не можна випускати з поля зору, оскільки було багато прикладів, коли вони просто безслідно зникали. І нарешті останнє: нам треба буде організувати паралельний підрахунок голосів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1095954723.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua