Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 01-10-2004
Борис ТАРАСЮК: „Влада повинна забезпечити достатню кількість виборчих дільниць у закордонному виборчому окрузі”
http://www.nru.org.ua/print/?id=32&t=important

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1096616003.html

„Конституція України і Закон „Про вибори Президента” закріпили право кожного громадянина, який досягнув 18-річного віку і є дієздатним, право обирати Президента країни. На державу покладається обов’язок забезпечити реалізацію цього невід’ємного права”, - зазначив голова Комітету Верховної Ради з питань Європейської інтеграції, директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, голова Народного Руху Борис ТАРАСЮК, виступаючи 29 вересня на круглому столі „Проблеми голосування українських виборців за кордоном”.
„Проведення і організація цьогорічних виборів Президента не тільки в нашій країні, але й за кордоном стане лакмусовим папірцем спроможності української влади забезпечити можливість громадян, які з різних причини опинилися за кордоном, реалізувати своє виборче право.
За період цієї виборчої компанії багато говорилося про велику кількість українців, які мають право голосу і перебувають за кордоном. За різними підрахунками наших співвітчизників поза межами країни – від 3 до 7 мільйонів чоловік. Багато це чи мало?
Наведу просте порівняння. Для перемоги в першому турі президентських виборів 1999 року діючому поки-що Президенту достатньо було набрати 9,5 мільйонів голосів виборців, а його найближчому конкуренту – 5,8. Вже з цих цифр можна судити про вагу голосів українських виборців, які перебувають за кордоном.
Серед основних проблемних питань, які виникають у процесі забезпечення і реалізації прав громадян за кордоном, доцільно виділити наступні: створення умов для голосування, правова необізнаність, проблема подвійного включення виборців до списків, забезпечення спостереження за ходом виборів за кордоном. Це лише деякі з проблем, які постають у зв’язку з реалізацією нашими громадянами за кордоном права на вибори.
Безперечно, найважливіше питання у забезпеченні реалізації виборчого права українців за кордоном полягає у виконанні владою своєї безпосередньої функції – організації достатньої кількості виборчих дільниць у закордонному виборчому окрузі. Ця проблема вже обговорювалася на конференції, яку організовував наш Комітет разом з Інститутом виборчого права 25 травня цього року. На цій конференції досить гостро обговорювалося питання щодо можливості облаштування виборчих дільниць поза межами посольств і консульств. Як відомо, на виборах 1999 року такі прецеденти були, зокрема в Ізраїлі та Росії.
Говорячи про Ізраїль хотів би сказати, що там було додатково облаштовано 7 виборчих дільниць за межами посольства. До списків виборців на цих дільницях було включено 22 261 виборця. З цієї кількості проголосувало 44%. Для порівняння – у 2002 році така практика не застосовувалася, а відтак виборців до списків було включено 226.
На жаль, практика 1999 року цього року не застосовується. На мою думку, бажання і реальні зусилля влади до створення додаткових виборчих дільниць у місцях компактного проживання українських виборців і буде виявом їх конкретної роботи в напрямі забезпечення реалізації виборчих прав наших громадян за кордоном.
Досить серйозно сьогодні стоїть питання правової обізнаності українських громадян, що перебувають за кордоном, щодо їхнього права взяти участь у виборах. В першу чергу, це стосується так званих нелегалів. В той же час, окрім роз’яснення українським виборцям, які перебувають за кордоном на нелегальному статусі, їхнього права взяти участь у виборах, ми зіштовхуємося з проблемою, що українці за кордоном не знають, яким чином потрапити до списку виборців”.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1096616003.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua