Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 01-10-2004
Експериментальний театр вуличної сатири "Політичний вертеп": Прес-реліз

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1096644047.html

В Україні склалася ситуація, характерна для країн з постколоніальною психологією, коли найбільш масові види мистецтва, такі, як театр і кіно, не цікавляться проблемами сучасного суспільства. Кіно, як найбільш демократичний і впливовий вид мистецтва, взагалі не розвивається, оскільки несе загрозу нинішній владі, а театр обмежується класичною драматургією і старанно обходить сучасну драматургію з тієї ж причини, що й кіно. Такий стан розвитку мистецтв, що відповідають за моральне та духовне здоров’я нації, призводить до стагнації суспільства, в якому панують байдужість, апатія, зневіра у кращі перспективи України.

Щоб розворушити суспільство, виникла ініціатива вуличного театру сатири „Політичний вертеп”. Ідея вертепу не нова. Вона з’явилась у середньовічній Європі і дійшла до України, де довгий час існувала у вигляді народного театру маріонеток. Технологія і типові сценарії вертепного дійства детально описані в історії українського театру і давньої української літератури. В перекладі з латині вертеп означає печеру, яку нагадувала скриня, де на двох ярусах відбувалося театралізоване дійство. На першому ярусі розігрувалася лялькова драма народження Ісуса Христа, а на нижньому – світська інтермедія, що доволі часто носила політичний підтекст.

Трансформуючи ідею давньої політичної інтермедії в сучасну площину, ініціатори „Політичного вертепу” в умовах відсутності сучасного українського сатиричного театру, що художньо відтворював би проблеми, які аналізують засоби масової інформації, вирішили перевірити, як діє мандрівний театр сатири на маси. Для цього і було створено 10 труп мандрівних театрів, які працюють у різних регіонах України. До труп увійшли молоді актори, які не можуть реалізувати себе за умов штучно створеного застою в українській культурі. Актори працюють у масках найвідоміших українських політиків – Леоніда Кучми, Віктора Ющенка, Віктора Януковича, Петра Симоненка, Олександра Мороза.

Серед ініціаторів і учасників вуличного театру „Політичний вертеп” немає жодного політика чи партійця. Це – мистецький рух, покликаний через сміх пробудити здорові сили українського народу. Інтермедії, які розігрують наші артисти, – це мистецька оцінка того політичного абсурду, який існує в сучасному українському політикумі.

Але виступи труп вуличного театру „Політичний вертеп” відчувають на собі постійний тиск влади. Виступу артистів постійно заважає влада, міліція, СБУ. Така реакція влади на сатиру свідчить, що нинішня українська держава не належить до демократичних країн, що влада у нас воює не тільки з незалежними журналістами, а й з незалежними митцями.

Факти адміністративного тиску

· Найбільшого адміністративного тиску, і в першу чергу це стосується дій працівників УМВС, зазнала трупа, яка працювала в Запорізькій області. Зокрема, невідомі телефонували артистам на мобільні телефони, погрожуючи розправою, якщо вони не виїдуть за межі області. При цьому називались усі готелі, де ночували артисти та місця їхніх виступів. За трупою постійно їздили автомобілі із затертими номерами, в яких сиділи молодики кримінальної зовнішності, яких в свою чергу супроводжувала машина ДАІ (!). Зрештою артистам було пошкоджено автомобіль (залито кислоту в систему охолодження і пробито радіатор).

· Повністю було заблоковано роботу вертепників у Харківській області. Машина, на якій трупа їхала до міста Лозова - місця першого виступу вертепників в області - перед в’їздом до міста була зупинена мером Лозової, начальником ДАІ та начальником райвідділу міліції, які забрали у водія права, мотивувавши свої дії тим, що ті порушили правила дорожнього руху. Лише після втручання ЗМІ артистам повернули їхні права, проте вертепникам довелось тимчасово покинути межі області.

· За трупою, яка гастролювала Вінницькою областю, спочатку було встановлено постійне стеження, а потім – очевидно після отримання команди згори - було пошкоджено автомобіль акторів: порізано шини і пошкоджено шланги гальмівної системи.

· Трупа, яка гастролювала в Закарпатській області, перервала свої виступи в місті Тячеві внаслідок загрози розправи зі сторони місцевого криміналітету, підтримуваного місцевою адміністрацією, і змушена була переховуватись деякий час в місцевих бізнесменів.

Варто зазначити, що крім вище наведених фактів є ще велика кількість фактів застосування адмінресурсу, які вже стали типовими у роботі труп мандрівних артистів. Зокрема, спостерігається незгасаючий інтерес до пересування артистів постів дорожньої міліції - автомобілі з мандрівними театрами ДАІшники зупиняють регулярно і постійно, без якихось вагомих на то причин. Не згасає постійний “інтерес” до виступів акторів і місцевого криміналітету, за діями якого ясно прослідковується адмінресурс, а також чемних людей у цивільному, що завжди не проти поцікавитися репертуаром артистів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1096644047.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua