Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 08-10-2004
Василь ПЕТЬОВКА: "Мене дивує поведінка президента під час виборчої кампанії"
http://zamok.mukachevo.net

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097236975.html

Чим ближче до президентських виборів, тим більше запитань виникає як у журналістів, так і у виборців. Та й методи боротьби стають різноманітнішими, грубішими. Чого варта спроба отруїти Віктора Ющенка – кандидата у президенти з найвищим рейтингом. Чесно кажучи, в багатьох людей на душі виникла тривога. Як-не-як ми ще перебуваємо під впливом останніх виборів мера Мукачева і дехто цілком логічно задає собі запитання: “А чи не буде 31 жовтня “Мукачева – 2”?” Поділитися враженнями за 22 дні до фінішу передвиборчої кампанії й дати свою оцінку перебігу “великих президентських перегонів” ми попросили Василя Петьовку, довірену особу кандидата в президенти Віктора Ющенка по 71-му територіальному виборчому округу, який охоплює місто Мукачево й район.

“Технічні кандидати й адмінресурс це – слова синоніми”

Василь Петьовка: “Владні чиновники не втримуються від спокуси повпливати на тервиборчком”
– Василю Васильовичу, закарпатці, і, мабуть, вся Україна пам’ятають той антидемократичний “безпредєл”, який вчинила влада під час останніх виборів міського голови Мукачева. Яка зараз виборча атмосфера в місті та районі?
– Я б не драматизував ситуацію і не говорив про Мукачево, як щось неординарне під час цієї президентської кампанії. Не можна категорично стверджувати, що в нас все добре, або все погано. Та й дивитися на ці вибори через призму мукачівських подій не можна, бо на президентських виборах законодавча база зовсім інша. Кожен кандидат має своїх представників у дільничних і територіальних виборчих комісіях. А на мукачівських виборах, як відомо, тервиборчком і дільничні комісії були сформовані під керівництвом СДПУ(о) і всі вони відстоювали інтереси одного кандидата Хоча, як показали зустрічі з виборцями, Закон “Про вибори Президента України” теж має свої мінуси. Перш за все він допускає велику кількість так званих “технічних” кандидатів, про яких ніхто не чув. Якщо реально дивитись на речі, то у цих виборах беруть участь усього… четверо кандидатів: В. Ющенко, В. Янукович, О. Мороз, П. Симоненко. До того ж двоє перших – явні лідери перегонів. Принаймні так нам подають провладні засоби масової інформації. Було б цілком справедливо, щоб представники саме цих чотирьох кандидатів, котрі мають справді політичну вагу в суспільстві, відігравали вирішальну роль у комісіях. Але, на жаль, нині це не так. Влада “настворювала” під себе “технічних” кандидатів, щоб забезпечити собі більшість у комісіях. Навіщо далеко ходити за прикладами? Скажіть, хто в Закарпатті знав чи чув про пана Черниша, котрий, до речі, вже зійшов із дистанції. Як кажуть, мавр зробив свою справу й може йти, але його люди в комісіях залишились. І саме представник Черниша Юрій Луца очолив Мукачівський тервиборчком. Мені здається, що “технічні” кандидати – це той самий адмінресурс, і, гадаю, в майбутньому необхідно вдосконалювати закон про вибори глави держави. Дивує мене й позиція “статиста”, яку зайняв Леонід Кучма під час цієї передвиборчої кампанії. Він лише констатує, що “…це будуть найбрудніші вибори за всю історію незалежної України”. Ви ж гарант Конституції, пане Президенте, то й зробіть так, щоб вибори пройшли чесно й прозоро. Але, маємо, те, що маємо…

“Сьогодні чиновник готовий виконати будь-який безглуздий наказ”

– Які форми агітації використовує міськрайонний штаб і чи не заважають вам агітувати?
– Метод агітації у нас простий – зустрічі з виборцями. Хтось приходить на них, хтось боїться, щоб не мати потім проблем на роботі. Нині в місті є чотири місця, де довірені особи мають змогу зустрічатися з виборцями, а от в Мукачівському районі в цьому плані не все гаразд.
– Але ж “тупо” відключили світло під час останнього мітингу опозиції саме в Мукачеві?
– Мені до цих пір незрозуміло, для чого це було робити. За півтора години до початку мітингу, всі – міліція, представники влади – бачили, що організатори акції включили генератор і відключення світла не може стати перепоною для проведення акції. Але, не дивлячись на це, світло все-таки в центрі міста “вирубили”. Тож про що це свідчить? Сьогодні кожен владний чиновник готовий виконувати будь-який безглуздий наказ, щоб лише “прогнутися” перед начальством і відзвітувати: я теж щось зробив, щоб нашкодити опозиції. Тобто вони не думають, а тупо виконують. Скажімо відверто, хто виграв, коли відключили електроенергію? Це був мінус для влади і плюс для організаторів мітингу. Тобто сьогодні ніякої влади я особисто не бачу – є чоловічки, які виконують роль електриків. Користуючись нагодою, мені б хотілося вибачитися перед мукачівцями, котрі стали заручниками недолугих дій влади. Була субота, хтось готував вечерю, хтось дивився телевізор, хтось святкував особливий день у своєму житті – весілля. Але ж так “треба було” людям зіпсувати настрій...
– А як виходите із ситуації у Мукачівському районі, якщо місцева влада, скажемо так, не в захваті від активності представників Віктора Ющенка й немає жодного офіційно затвердженого місця для зустрічі з виборцями?
– Проявляємо ініціативу, йдемо у ТВК, просимо, щоб надали лист-звернення до кожного сільського голови… Тобто виконуємо рутинну технічну роботу, деколи і за тервиборчком. Чесно кажучи, кандидатів багато, але зустрічі з виборцями поки що в районі проводимо лише ми. Територіальна виборча комісія, як на мене, виходить із того, що якщо представники провладного кандидата не мають бажання зустрічатися з виборцями, то для чого організовувати зустрічі для представників опозиційного кандидата. Одним словом, ситуація така: хочеш агітувати, мусиш докласти максимум зусиль і наполегливості, інколи виконуючи і не свої функції.
– До речі, як співпрацюєте із територіальною виборчою комісією?Із Ваших слів виходить, що керівництво комісії не дуже зацікавлене в плідній співпраці...
– Думаю, всі проблеми можна було б вирішити, якби голова тервиборчкому і його члени об’єктивно ставилися до всіх учасників виборчого процесу. На жаль, незалежної ТВК нині немає. Владні чиновники не втримуються від спокуси якось повпливати на тервиборчком. Не знаю, на якій підставі Василь Напуда, керуючий справами Мукачівської РДА і секретар райкому СДПУ(о) пише лист у ТВК і рекомендує комісії змінити адреси дільниць у деяких селах. І керівництво комісії сліпо виконує “прохання”-вказівку. Згідно закону, до компетенції сільського виконкому і голови входить вирішення, де розміщувати дільницю. Рішення з цього приводу сільських виконкомів у комісії є, але в неї немає… об’єктивного керівника. І це справді проблема. Юрій Луца опинився перед вибором: діяти згідно закону, тобто керуватись у цьому конкретному випадку поданням сільських голів, чи діяти згідно листа чиновника Василя Напуди. З цього приводу я особисто спілкувався з Юрієм Юрійовичем і радив йому дотримуватися вимог чинного законодавства з самого початку роботи комісії, коли вирішуються, скажімо так, дрібні питання. І якщо він буде діяти об’єктивно й не піде на поступки ніякому чиновнику, який відстоює суто політичні інтереси на початку, то на фініші йому і членам комісії ніхто не насмілиться диктувати якісь умови, або штовхати на порушення чинного законодавства. Та й не потрібно забувати, який би кандидат не став президентом, хоча особисто я переконаний, що ним буде Віктор Ющенко, за порушення закону доведеться відповідати. Я намагаюсь цей постулат пояснити не тільки голові, а й кожному членові тервиборчкому. Чомусь Юрій Юрійович це поки ще не зрозумів. Не знаю, може чогось боїться… Але хочу наголосити, що всі порушення ми фіксуємо, тобто діємо згідно чинного законодавства. Я переконаний, що всім, хто порушуватиме закон, доведеться за свої дії відповідати в суді.

“Від фальсифікації Мукачівських виборів не виграв ніхто”

– А “Перести-2” не буде?
– Я переконаний, що “Перести-2” не тільки в Мукачеві, а і в Україні вже не буде. Думаю, що й сам Юрій Переста зробив висновки з того, що він наробив як голова ТВК у Мукачеві. Можливо, він вже кається у своїх вчинках. Від фальсифікацій не виграв ніхто, а програли перш за все мукачівці, й Україна. До речі, вважаю, що до фальсифікації мукачівських виборів ще повернуться компетентні органи і за порушення закону комусь доведеться відповідати.
– І насамкінець, що порадите виборцям? За ці три тижні, мабуть, влада використає найбрудніші політтехнології для тиску на суспільну свідомість. Та й вже давно людям втовкмачують – голосуй не голосуй, а переможе Янукович.
– Якщо медведчуківські телеканали “Інтер” і “1+1” людей вводять в оману, що від їхнього голосу нічого не залежить, то я стверджуватиму протилежне. Які б брудні політтехнології не застосовувала влада, все одно президентом буде той, кого обере народ України. І тому на зустрічах із виборцями завжди звертаюся з проханням обов’язково взяти участь у голосуванні. Не залишайте свій бюлетень “безхозним”, щоб ним не спробували скористатися нечесні на руку люди. 31 жовтня ми обиратимемо того, хто буде представляти й відстоювати інтереси всіх українців упродовж п’яти років. Особисто від майбутнього президента великою мірою залежить, чи стане нас менше, бо нині від “умілого” керівництва Кучми українців на 4 мільйони стало менше. Чи зарплати й пенсії будуть підвищуватись тільки перед виборами, або вони зростатимуть постійно, чи буде виконання законів обов’язковим для всіх однаково, незалежно від партійних уподобань, і багато іншого. Нинішня ситуація в країні не влаштовує більшість її громадян, а тому стовідсотково впевнений, що люди 31 жовтня підтримають аж ніяк не кандидата від влади, яка довела нас до такого життя, а кандидата від народу – Віктора Ющенка. Якщо він стане президентом, то, на мій погляд, уже до кінця 2005 року кожен українець відчує зміни на краще.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097236975.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua