Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 08-10-2004
Сергій Таран, Вікторія Сюмар: Медведчук працює проти Януковича?
Інститут масової інформації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097257419.html

Завдяки численним скандалам та технологіям, часто спровокованими з оффшору, нинішні президентські вибори виглядають найбільш брудними, контраверсійними та, зрештою, втомливими для виборців. Така ситуація, коли люди сумніваються як у факті проведення виборів, так і в тому, хто стане їх переможцем і чи відповідатиме він їх очікуванням, найбільш вигідна тим, хто весь цей час знаходиться за кулісами виборчої вистави і формально не бере у ній участі. Тут маємо один з найбільших парадоксів української політики – влада робить все можливе, щоби кандидат від влади не переміг. Влада у цьому випадку грає зовсім не на опозицію, яку боїться, і не на кандидата, якого зневажає. Влада грає на себе. На сьогодні для Медведчука та Кучми найбільш вигідна ситуація нестабільності, яка дає їм поле для маневрів.

До виборів залишаються лічені дні. Однак складається парадоксальна ситуація – чим ближче до виборів, тим менше залишається віри в те, що вони відбудуться. Надто багато людей не зацікавлені в перемозі як одного так і іншого претендента на найвище державне крісло. І ці люди дуже впливові. За три тижні до виборів, далеко не вся бізнес та регіональна еліта визначилася, кого ж підтримувати. Перемога одного з двох головних кандидатів означатиме як переділ власності, так і зміни правил гри. Вихована в умовах, коли бізнес напряму залежить від патронажу влади, ця еліта розуміє, що передача влади до іншої особи принаймні на першому етапі означатиме нестабільність, яка може мати для багатьох серйозні наслідки.

А особливо для тих, хто ці правила гри встановлював. Попри те, що українська влада виявилася здатною висунути єдиного кандидата, далеко не всім у середовищі цієї влади вигідна перемога цього кандидата. Можливо тому влада вирішила висунути дуже вразливого кандидата. Насамперед Янукович вразливий темою своїх судимостей, активно розкрученої провладними телеканалами. Вже тоді, коли пані Герман возила бригади журналістів у Донецьк та витягувала на люди всю “брудну білизну” Януковича, з”явилися підозри, що влада сама хотіла розказати про судимості свого кандидата, хто про них ще не знав.

Але це не єдина “ахілесова п”ята” Януковича. Янукович, який до того обіймав посаду губернатора Донецької області, вже асоціювався з дуже потужним кримінальним регіоном. Янукович – це людина, давно і беззаперечно пов”язана із бізнесом Рената Ахметова. Це робить Януковича більш складним для компромісу з іншими бізнесовими групами, які, вочевидь, намагатимуться укласти з кандидатом взаємовигідні контракти.

Висуванець проросійського Донецького регіону навіть ідеологічно був непривабливим кандидатом для чималої частини українців. Якби влада реально хотіла перемоги свого кандидата, то мала би висунути представника центральної України, чи того ж Дніпропетровська. Висунення Януковича дало можливість практично реалізувати технологічний проект розколу України на Схід та Захід. Відомо, що Ющенко, який давно вважається найбільш імовірним претендентом на перемогу, відображає надії прозахідної частини українців.

Відтак, влада обрала кандидатуру, найбільшу зручну для радикальної поляризації виборчої боротьби. Янукович не міг стати, і, зрештою, так і не став кандидатурою, що могла б реально виграти вибори навіть з огляду на підтримку всього адмінресурсу. Найцікавіше, що у влади були значно більш виграшні кандидатури. Той ж Тігіпко, Кінах, або Литвин не мали за собою такого шлейфу несприйняття та негативу.

Янукович, вочевидь, це усвідомлює. Не дарма владний кандидат до останнього не хотів їхати у виборчі тури чи навіть робочі поїздки на Західну Україну. Його перша поїздка у якості кандидата в Івано-Франківськ одразу закінчилася “яєчнею по-прем”єрськи”. Попри поширену версію, що Янукович втратив свідомість від розбитого яйця, вона має декілька серйозних вад. За нашою інформацією, лікарня, у яку потім завезли прем”єра, була раніше підготовлена. Там навіть виставили охорону.

Те, як довго Янукович досліджував пляму на своєму плащі наводить на думку, що він очікував побачити там щось зовсім інше. Команда прем”єра оперативно поінформувала про те, що в нього кидали тупими твердими предметами, які міліція спромоглася знайти аж через вісім днів. Хоча, технологічно, замах на Януковича був досить вірним кроком для його кампанії, адже це відразу могло відволікти увагу від серйозної хвороби Ющенка. Однак, виконання замаху та поведінка Януковича виглядала досить незграбною. Зрештою, Янукович замість співчуття отримав зворотній ефект. Його просто виставили на посміховисько.

І все це показали українцям. Зробив це 5 канал, однак плівка, де чітко видно весь “яєчний казус” відзняв “1+1”, контрольований Медведчуком. Якби влада мала бажання не дискредитувати свого кандидата, то скандальна касета не пішла б далі рук оператора медведчуківського каналу.

Наступним технологічним кроком владного кандидата стали заяви, що претендують на звання “головних тез виборчої кампанії Януковича”. Йдеться про обіцянки ввести російську мову другою офіційною, запровадити подвійне громадянства та не вступати в НАТО. З першого погляду, це мало б привернути до Януковича комуністичний електорат, що особливо актуально для другого туру виборів. Але, якщо подивитися уважніше, то цей електорат і так би відійшов до Януковича. А після таких різких заяв, Янукович насправді відрізав від себе значну частину людей з Центральної України, які були б схильні підтримати ззовні поміркованого неопозиційного кандидата.

Ця технологічна розробка з”явилася після того, як у виборчому штабі Януковича почав працювати відомий російський політтехнолог Гліб Павловський. До речі, коли Янукович оприлюднював ці тези, Павловський сидів по ліву руку від нього. Павловський в Україні має давнього партнера Віктора Медведчука. Подейкують, що саме він рекомендував у штаб Януковича Павловського&партнери.

Своїми різкими заявами Янукович став лялькою у виставі “Розкол України”, зрежисованої з самого початку виборчої кампанії: радикальний націоналіст Ющенко проти проросійського східняка Януковича. Виникає підозра, що Януковича знову підставили.

Більше того, за інформацією Юрія Костенка, далеко не всі провладні партії працюють на владного кандидата. Він каже, що на Західній Україні осередки СДПУо вже давно агітують за Мороза.

Зрештою, за час виборчої кампанії Янукович зробив сам собі “мед вежу послугу” – негатив, який раніше втілював Медведчук та його президент Кучма, він перейняв на себе. Тепер у масовій свідомості, весь негатив влади зосереджений на ньому, владному кандидату Януковичу. На його тлі вже навіть Леонід Кучма виглядає прикладом стабільності та здорового глузду. Не даремно ж нинішній гарант по-батьківськи посварив Януковича за радикалізм у мовному питанні.

Янукович перебирає на себе також й негатив, накопичений під час виборчої кампанії. Адже саме з ним асоціюватимуться брудні технології влади, адмінресурс, маніпулятивна інформаційна політика та навіть можлива фальсифікація виборів. Брудні агітки проти Ющенка завжди знаходили поруч з плакатами за Януковича. За нашими джерелами, інфу, яка стала причиною останнього виборчого скандалу з агітками, оффшорно злили депутатам з Нашої України.

І тепер вже не вперше технологія, що “вибори брудна справа”, реалізується самими опозиціонерами із залученням людей знову таки зі штабу Януковича.

Відтак, завдяки численним скандалам та технологіям, часто спровокованими з оффшору, нинішні президентські вибори виглядають найбільш брудними, контраверсійними та, зрештою, втомливими для виборців.

Така ситуація, коли люди сумніваються, як у факті проведення виборів, так і в тому, хто стане їх переможцем і чи відповідатиме він їх очікуванням, найбільш вигідна тим, хто весь цей час знаходиться за кулісами виборчої вистави і формально не бере у ній участі.

Тут маємо один з найбільших парадоксів української політики – влада робить все можливе, щоби кандидат від влади не переміг. Влада у цьому випадку грає зовсім не на опозицію, яку боїться, і не на кандидата, якого зневажає. Влада грає на себе.

На сьогодні для Медведчука та Кучми найбільш вигідна ситуація нестабільності, яка дає їм поле для маневрів.

http://imi.org.ua/?read=249:2

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097257419.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua