Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-10-2004
:: Ні – терору в ПНТУ!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097494563.htmlУ Полтавському національному технічному університеті (далі ПНТУ) протягом минулого тижня тривав безпрецедентний тиск на студентів. Тих, хто знайшов у собі сміливість і виявив бажання бути членом дільничних комісій від В. Ющенка чи інших опозиційних кандидатів, піддано репресіям. Їх викликали увечері, а декого навіть вночі, до кімнати в гуртожитку, де пропонували на вибір: або написати у двох екземплярах відмову від членства у дільничних комісіях, або... заяву про відрахування з університету. Декани і заступники деканів робили справжній обшук у кімнатах студентів і вилучали символіку і предмети, котрі, на думку адміністрації, пропагували не В.Януковича. Деяких активістів ці представники запрошували до своїх кабінетів і проводили профілактичні бесіди. Декому з активних студентів було відмовлено у дозволі на відвідування гуртожитків. Також репресії тим чи іншим чином торкнулися ряду співробітників і викладачів ПНТУ. Внаслідок тиску за декілька днів заяви-відмови від членства у ДВК написали близько 60 чоловік.

Але не всі схилили голови перед несправедливістю і беззаконням. Знайшлося близько 15 чоловік – студентів ПНТУ, котрі вирішили не мовчати, а протестувати проти свавілля. Вони звернулися до Народного депутата України, голови обласної організації Народного Руху України М. Г. Кульчинського і написали заяви, у яких висвітили всі факти тиску. Добродій Кульчинський підготував на цю тему депутатський запит і подання до Генеральної Прокуратури України. Також він вирішив підтримати ініціативу обласних молодіжних об’єднань „Чиста Україна” та Вільна ініціатива „Студентська хвиля” і подати від свого імені депутатське попередження про проведення пішої ходи до ПНТУ і пікетування цього ВНЗ. Вирішено було створити страйковий комітет з вирішення згаданих проблем. До проведення акції долучився місцевий осередок „ПОРА!”, котрий мав свої рахунки з місцевою владою: за тиждень до подій їх активіст Станіслав Цись, студент Полтавського філіалу Юридичної Академії ім.Ярослава Мудрого, був затриманий за розклейку наліпок і протриманий у міліції дві доби.

План акції був наступний: активісти „Чистої України”, „Студентської хвилі” і „ПОРА!” збираються біля пам’ятника Шевченкові і в 11.00 вирушають пішою ходою до ПНТУ. Попутно мітингуючі мали, проходячи біля Юридичної Академії, провести її невеличке пікетування на підтримку Станіслава Цися. Далі біля стін ПНТУ відбувається мітинг, на якому приймається заява до ректора ПНТУ (копія заяви додається). Після реєстрації заяви у приймальні учасники ходи ідуть до обласного управління освіти, де віддають копію заяви начальнику Управління освіти і науки ОД.

Оскільки міськвиконком м. Полтава раніше відмовлявся реєструвати заяви на проведення акцій, лист від Народного депутата було відправлено поштою.
День акції почався напружено. Приїхали друзі із Сум, Харкова, Кіровограду, Черкас, Кривого Рогу та Кременчука. Але коли активісти підійшли до місця початку мітингу, то помітили до 20 чоловік міліції. До молоді вийшов начальник міського відділу міліції пан Пліш і заявив, що у міськвиконкомі не має заяви про проведення акції. Довелося телефонувати Народному депутату України В.М.Асадчеву, котрий приїхав на місце події і почав відстоювати права мітингуючих. А їх зібралося до речі не так уже й мало. Не дивлячись на тиск та попередження адміністрацій полтавських ВНЗ, близько 200 чоловік активістів “Чистої України” і “Студентської хвилі” прийшли задекларувати свою позицію. „ПОРА!” привела близько 10 чоловік.

Поки тривали переговори пана Асадчева і представників міліції, біля пам’ятника розпочався мітинг. На мітингу виступили обласний координатор “Чистої України” Євген Янкевич, правозахисниця Зоя Коваленко та ряд учасників. Лідер обласної кампанії „ПОРА!” Тарас Токар відмовився від слова, мотивувавши це тим, що у виступі Євгена Янкевича вже повно прозвучала інформація про постраждалого від дій міліції студента Цися.
Через годину влада дозволила невеликими групами перейти до ПНТУ, де й розпочався мітинг. Потім цей перехід міліція інкримінуватиме Євгену Янкевичу як незаконний, хоча він виконував саме їх прохання. На мітингу прозвучав виступ пана Асадчева і була зачитана заява до адміністрації ПНТУ, котру підписали від імені своїх молодіжних організацій їх керівники або заступники керівників. Підписи поставили всі три ініціатори акції: „ЧУ”, „СХ” і молодіжна ініціатива „Студент обирає вільно”. Представник кампанії „ПОРА!” свій підпис під заявою відкликав. До речі, користуючись нагодою, що на мітингу є представники влади, Євген Янкевич повідомив їх в усній формі і при свідках, що у випадку невиконання адміністрацією ПНТУ вимог, викладених у заяві, студенти будуть оголошувати голодування і розбиватимуть під стінами закладу наметове містечко. Як відомо, у Конституції не регламентується строк і форма подання повідомлення органів влади про майбутню акцію, про що є і відповідний коментар Конституційного Суду України. Цікаво, яку відмову придумає місцева влада для того, щоб заборонити наступний виступ студентів?

Акція пройшла досить добре, мала достатній суспільний резонанс. Студенти ПНТУ, у яких викладає пан ректор В.О.Онищенко, розповідають, що він був того дня вельми розгублений і невпевнений. Адміністрація ВНЗ була настільки наполохана, що змістила у день мітингу пари, скоротила перерви і оголосила терміновий ремонт центрального входу до університету. Але це їй не допомогло – ініціативна група, що складалася з пана Асадчева, Євгена Янкевича і представників пікетуючих молодіжок, а також представників преси, зустрілася з проректором Васильєвим А.В. ( ректор втік від зустрічі! ) і передала йому заяву, а також попередила про можливий розвиток подій у разі невиконання вимог пікетуючих.
Молодь, що розходилася з акції, відкрито „пасла” міліція і особи у цивільному. А коли все той же Євген Янкевич із товаришем їздили по особистим справам по місту на таксі, то помітили автомобіль ВАЗ пісочного кольору, у якому троє осіб у цивільному весь час булли „на хвості” у них. Правда, хоча машина трималася на відстані, хлопцям вдалося не лише наблизитися до переслідувачів, але й навіть зайти їм з тилу. Блиснув спалах фотоапарату...

Євген благополучно провів друзів і в 16.30 ішов по особистим справам по місту. Коли він проходив через прохідний двір, до нього підійшли троє у цивільному і з явно вираженими інтелігентними фізіономіями. Один з них представився працівником міліції, показав посвідчення і попросив проїхати з ними в райвідділок на співбесіду. Євгену надали можливість зробити один дзвінок депутату Асадчеву. На машині ДАІ його доставили в Октябрьський РВВС. По дорозі у нього вилучили мобільні телефони, а перед цим ще був проведений огляд, у процесі якого було вилучено фотоапарат. На прохання оформити затримання Євгену відповіли, що це лише „запрошення” відвідати міліцію.

Але на цьому все не закінчилося. На Євгена Янкевича оформили протокол адміністративного порушення за статтею 185-2 адмінкодексу. Протримавши його три години у відділку і не дозволяючи користуватися телефонами для повідомлення друзів і сімї, затриманого відпустили під розписку про явку на 22.10.2004 Євгена до начальника райвідділу пана Шило.
Отже, Євген Янкевич на волі, йому клеять справу, але він і його друзі і не думають зупинятися на досягненому, томущопослідовні.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097494563.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua