Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 12-10-2004
МІЖНАРОДНА АМНІСТІЯ: Періодичний звіт за період січень-червень 2004 року

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097581389.html

Жорстоке поводження з боку міліції та умови попереднього утримання

На зустрічі з делегатами МА, яка відбулася в червні 2004 року, уповноважена Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова заявила, що тортури все ще широко поширені в країні. Основними причинами цього є відсутність негайного доступу до адвоката й умови попереднього утримання в СІЗО та ІТТ. Проблема посилюється великою кількістю арештів і нездатністю правоохоронних органів використовувати альтернативні методи покарання, такі як передача на поруки або передача на поруки з внесенням застави. Ніна Карпачова також заявила, що умови в Севастопольському ІТТ особливо важкі, це зокрема призвело до дуже високого рівня захворювання на туберкульоз (ТБ) серед ув‘язнених. Камери переповнені, через що ув‘язнені змушені спати по декілька осіб на одному ліжку, або ж спати по черзі. Харчування не відповідає потребам людини. В цьому ж ІТТ до січня 2004 року, доти, доки Ніна Карпачова знайшла місце, яке можливо використовувати як майданчик для прогулянок, в ув‘язнених не було місця для прогулянок.

Європейський Комітет з попередження катувань, нелюдського або принижуючого людську гідність поводження та покарання неодноразово висловлював занепокоєння стосовно широкого розповсюдження ТБ у в‘язницях і місцях утримання в Україні. У звіті Європейського Комітету за 2000 рік висловлюється стурбованість відсутністю поліпшень ситуації.

Андрій Овсянніков був заарештований в червні 2003 року за підозрою в торгівлі наркотиків і поміщений в Севастопольський ІТТ. До арешту він не був хворий ТБ, але вже до вересня йому був поставлений діагноз – туберкульоз. Його про це не повідомили. Про свою хворобу він дізнався абсолютно випадково в листопаді, коли стан його здоров‘я погіршився. Він не одержував лікування до березня 2004, коли завдяки зусиллям його родини та Севастопольської правозахисної групи його було госпіталізовано й він зміг пройти курс лікування. 30 червня його повернули до ІТТ. МА висловлює занепокоєння тим фактом, що Андрій Овсянніков утримується в попередньому ув‘язненні в ІТТ з червня 2003 року, хоча українське законодавство передбачає попереднє ув‘язнення, яке не перевищує 72 години, а також тим, що умови в Севастопольському ІТТ є жорстокими та принижуючими людську гідність.

З 2001 року кримінальний кодекс України передбачає кримінальне покарання за тортури, але за повідомленнями Ніни Карпачової нова стаття кримінального кодексу не призвела до бажаного збільшення чисельності засуджених за справами, пов‘язаними з тортурами. Однією з причин цього є те, що цей закон не відповідає визначенню тортур, прийнятому Конвенцією ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих людську гідність видів поводження та покарання. В цьому законі також не визначено, що тортури можуть здійснюватися офіційними особами. Незважаючи на ці труднощі, у квітні 2004 року декілька службовців Полтавського обласного відділу по боротьбі з організованою злочинністю були засуджені за обвинуваченням у тортурах. Обласний прокурор висунув звинувачення, що ці службовці використовували неправомірні методи розслідування та використовували фізичне насильство, коли вони затримували Володимира Цисельського. В.Цисельського було заарештовано у грудні 2003 року й він помер під час допиту. Судово-медична експертиза встановила, що він помер від удушення. Друг загиблого, якого заарештували разом із ним, повідомив, що міліціонери надягали їм на голови протигази та припиняли доступ кисню, замість кисню вони вдували в протигази сигаретний дим.

«Зникнення» Георгія Гонгадзе (оновлений звіт дивіться: Індекс МА EUR 01/001/2004)

Під час президентських перегонів (вибори Президента мають відбутися у жовтні 2004 р.) на уряд України було посилено тиск з метою встановити винних у зникненні журналіста Георгія Гонгадзе. 19 червня 2004 р. газета «The Independent» (Великобританія) на підставі секретних документів, які до неї потрапили, надрукувала статтю. В статті повідомлялося про те, що високі урядовці блокували розслідування, а також, що ключовий свідок, Ігор Гончаров, помер під час розслідування у серпні 2003 року внаслідок передозування барбітуратами. В цих документах також була інформація про те, що Міністерство внутрішніх справ проводило стеження за Георгієм Гонгадзе протягом кількох тижнів до його викрадення. У червні 2004 р. генеральна прокуратура спростувала автентичність документів та незабаром після цього повідомила, що особа, засуджена за вбивство, зізналася у вбивстві журналіста.

Закон про біженців ще не відповідає міжнародним стандартам

У червні Парламентська асамблея Ради Європи рекомендувала Україні та іншим країнам СНД дотримуватися фундаментальних принципів міжнародного законодавства стосовно захисту біженців і шукачів притулку, а також взяти зобов‘язання та виявити політичну волю у вирішенні проблеми міграції.

Закон України про біженців все ще не відповідає міжнародним стандартам. Закон передбачає обмеження у часі для подачі заяв на одержання статусу біженця, також передбачає, що шукачі притулку мають подавати заяви протягом п‘яти робочих днів у разі легального в‘їзду та трьох днів у разі нелегального в‘їзду. Під час візиту в України в червні 2004 р. делегати МА також отримали повідомлення про велику кількість процедурних недоліків. Зокрема, нерідкістю є відмова у позовах або затримка за позовами; система дуже складна та іноді корумпована. Шукачі притулку повинні мати чотири різних свідоцтва, кожне з яких повинно бути скріплено печаткою міграційної служби. Делегати МА також спілкувалися з одним шукачем притулку, який повідомив, як він одержав відмову за своєю заявою від міграційної служби в Києві, але пізніше міграційна служба запропонували позитивне вирішення питання, якщо він за це заплатить.

*********************************************
За додатковою інформацію будь ласка звертаєтеся до офісу Української Асоціації Міжнародної Амністії: тел. (044) 469-70-27
e-mail: office@amnesty.org.ua
або до штаб-квартири МА в Лондоні
тел. +44 20 7413 5566; Amnesty International, 1 Easton St., London WC1X 0DW, UK. http://www.amnesty.org

Правозахисні новини на сайті http://news.amnesty.org


Довідкова інформація
«Міжнародна Амністія» (МА) – всесвітній рух людей, які виступають за міжнародно-визнані права людини. МА бачить майбутній світ таким, у якому кожна людина зможе повною мірою реалізовувати всі свої права, закріплені в Загальній Декларації прав людини й інших міжнародних документах.

Прагнучи до досягнення цієї мети, МА проводить дослідження і вживає заходів для запобігання та припинення грубих порушень права на особисту недоторканність, свободу слова та сумління, права не піддаватися дискримінації – у контексті більш широкої діяльності по просуванню всіх прав людини.

МА не залежить ні від якого уряду, політичної ідеології, економічних інтересів чи релігії. МА не підтримує і не засуджує переконання осіб чиї права МА прагне захищати. Єдина мета МА – безсторонній захист прав людини.

МА користається широкою підтримкою своїх членів і прихильників по усьому світу. За останніми оцінками, МА має понад 1,8 мільйонів членів, прихильників і передплатників, які живуть у більш ніж 150 країнах і територіях світу. І хоча ці люди походять з різних верств суспільства і культур, дотримують несхожих політичних поглядів і релігійних переконань, усі вони однаково прагнуть наблизити той майбутній світ, у якому кожна/ий зможе користатися правами людини.

МА – це демократичний рух, що діє на основі принципу самоврядування. Найважливіші рішення приймаються Міжнародною радою, до якої входять представники всіх національних секцій.

Національні секції МА і місцеві групи активістів-добровольців є основним джерелом фінансування організації. МА не звертається за фінансовою підтримкою до урядів і не приймає від них грошей за свою діяльність по розслідуванню і припиненню порушень прав людини.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097581389.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua