Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 16-10-2004
Александр Маріч: Наша діяльність протилежна революції
Радіо Свобода

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097885525.html

Михайло Рамач

Белград, 15 жовтня 2004 - В Україну цього тижня, як ми вже повідомляли, не пустили громадянина Сербії Александра Маріча, радника американської неурядової організації “Фрідом гаус”. Таке розпорядження віддала Служба безпеки України. Ніч з вівторка на середу пан Маріч провів в аеропорту “Бориспіль”, як він каже, разом із представниками кримінального світу та наркодилерами. Ніхто з офіційних осіб у Києві досі не пояснив, чим саме пан Маріч може загрожувати безпеці України. Зі свого боку, американська неурядова організація “Фрідом гаус” висловила стурбованість депортацією свого працівника. У заяві мовиться, що Маріч їхав до Києва для участі в освітній програмі “Громадська участь у виборах”. Ця програма не підтримує жодну політичну партію і жодного з кандидатів, наголошує “Фрідом гаус”.

Тим часом у Сербії Александр Маріч відомий як один із співзасновників руху "Отпор", що боровся за повалення режиму Слободана Мілошевича. Кореспондент радіо “Свобода” зустрівся з паном Марічем після його повернення до Сербії. Ось, що він розповів:

Александр Маріч

Упродовж минулих двадцяти місяців я був в Україні десять чи дванадцять разів й хочу сказати, що досі ніколи не було жодних проблем. У мене завжди були документи в порядку і я без будь-яких перешкод їздив до України та повертався. Жодного разу в мене не було конфлікту зі владою, СБУ, міліцією чи іншими службами. Своєю діяльністю ані мої колеги, ані я не порушували українського законодавства.

Михайло Рамач

Окремі газети тебе та твоїх колег називають “менеджерами революції” та навіть “експортерами державних переворотів”. Чи погоджуєшся із такими твердженнями?

Александр Маріч

Абсолютно не погоджуюся! Що таке революція? Про революцію можна говорити, коли певна група намагається насильницьким, недемократичним шляхом, застосовуючи зброю, скинути певну демократичну чи недемократичну владу. Ми, маю на увазі наш Центр з ненасильницького опору, - агенція, яка займається навчанням і політичним консалтингом, вихованням молодих людей для того, щоб вони допомогли своїй країні демократичним, мирним шляхом, шляхом виборів встановити демократичну владу у разі, якщо в країні такої влади немає.

Наша діяльність протилежна революції. Ми не менеджери державних переворотів. Чи ж ми навчали певну групу командос, яка готується провести путч й взяти владу? Це неправда, щоб не сказати гостріше слово.

В рамках руху “Отпор” у Сербії ми навчилися, що демократичні сили можуть прийти до влади лише шляхом вільних виборів, без фальсифікації результатів та іншої маніпуляції. Це ми говоримо нашим друзям. Режими Мілошевича в Сербії та Шеварнадзе у Грузії скинуто не військовим путчем. Народ своїми голосами вирішив, що ці люди більше не можуть керувати державами. Факт, що вони не хотіли визнати результати й покинути владу, говорить про них, а не про нас. Ми не організували демонстрації ні в Сербії, ані в Грузії.

Ніде ми не будемо організаторами протестів. Ми організуємо молодих людей таким чином, що вливаємо їм віру в свої сили й запевняємо їх, що вони спроможні змінювати речі в своїй країні. Повторюю, змінювати мирним шляхом, на виборах.

Михайло Рамач

Ти часто перебував в Україні. Чи теперішня ситуація в країні схожа до тої, яка була в Сербії за часу влади Слободана Мілошевича?

Александр Маріч

Ситуація багато в чому схожа, але є й свої відмінності. Мілошевичева Сербія була перевтомлена після війн та міжнародних санкцій і, нарешті, бомбардування. Було негативне ставлення до Мілошевича й позитивне ставлення до виборів. Оскільки не було іншої можливості, люди були змушені вимагати змін масовими протестами.

Недоречно говорити про економічний занепад в Україні. В Україні не було громадянської війни в час розвалу Радянського Союзу. Україна, на відміну від Мілошевичевої Сербії, розвиває нормальні стосунки з країнами Європи та Сполученими Штатами Америки. Отож, і ззовні могло б здаватися, що там усе в порядку. Проте, кожний хто перебував в Україні знає, що ситуація не така, якою виглядає.

Там, наприклад, переслідують і навіть убивають вільних журналістів, чинять тиск на незалежні засоби масової інформації. У Києві є лише одна телевізійна станція, на котрій можна почути незалежну інформацію. Так було і в нас під Мілошевичем. В тристатисячному Новому Саду, де я живу, була лише одна незалежна радіостанція. В Україні переслідують людей, які не погоджуються з офіційною політикою. Говорять навіть про спробу отруєння Віктора Ющенка. Отож, картина багато в чому схожа до тієї, яка колись була в Сербії.

Михайло Рамач

Чи на підставі цього можна припускати, що і в Україні могла б статися “оксамитова революція” чи то “революція троянд”?

Александр Маріч

Єдина можлива зміна, яку я маю на увазі – це мирна зміна, а не зміна демонстраціями. Не хочу говорити про зміну, котра не поважала б волю громадян. Насильство неприйнятне як для нас, так і для демократичного світу. Переконаний, що так вважають і громадяни України. Не бажаю оксамитової революції й не хотів би вірити в такий перебіг подій. Я упевнений, що вибори будуть чесні та що всі поважатимуть волю громадян, незважаючи на те, за кого вони проголосують. Вірю, що їхню волю поважатимуть як нинішня влада, так і опозиція, та що не буде потрібна ніяка революція. Це, що відбувалося у Сербії і в Грузії, стало попередженням, що може статися, коли хтось фальсифікує волю громадян. Це не воля Александра Маріча, не воля руху “Отпор”, закордонних фундацій чи іноземних урядів.

Михайло Рамач

Ти здобув багато друзів в Україні. Наразі тебе не пускають в Україну. Коли сподіваєшся побачити своїх знайомих?

Александр Маріч

Щиро сподіваюся, що, незважаючи на те, хто переможе 31 жовтня і 21 листопада, неприємна подія не буде повторюватися, що найближчим часом буду в змозі прибути до України як її друг та побачити дуже, дуже дорогих людей, з якими я зустрічався й співпрацював. Я полюбив їх, я полюбив Київ і Україну. Сподіваюся, що ми незабаром знову побачимося.

http://www.radiosvoboda.org/article/2004/10/548D2591-7911-4FBC-8065-F5281BAAFA49.html

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1097885525.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua