Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 20-10-2004
Каріна М.: Інший світ можливий!
спеціально для М.-І.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098269819.html

14 жовтня 2004 р. В Лондоні під лозунгом „Інший світ можливий” відкрився Третій Європейський соціальний форум, який зібрав різноманітних борців з капіталістичною глобалізацією.

Щоправда, скільки існують соціальні форуми, стільки років вони і критикуються. Як правило критика соціальних форумів будується на тому, що вони намагаються монополізувати і бюрократизувати протестний рух.

Погріти руки на зусиллях радикальної молоді, яка складає в Європі кістяк цього руху, намагаються бюрократи з різноманітних лівих партій, обтяжених парламентськими фракціями чи поки що мріями про проникнення в законодавчі органи. Сам „антиглобалістський рух” (цей ярлик повісила на нього буржуазна преса; насправді це рух за іншу, некапіталістичну глобалізацію, так що краще називати його альтерглобалістським) народжувався як протест не тільки проти сучасного капіталізму та сучасних держав, але й проти звичних, закостенілих форм панування капіталізму та державі.

Зараз же партійні машини намагаються прибрати до своїх рук процес підготовки і проведення соціальних форумів. І як показує практика, роблять вони це не без успіху. Цьогорічний форум повністю контролювався троцькістами (Socialist Workers Party) та мерією Лондона на чолі з Кеном Лівінгстоном т.в.я. “Червоний Кен”. Також відзначалося, що - завдяки лондонській владі - в ЄСФ також брали участь члени правлячої Лейбористської партії.

Але сьогодні , як і на попередніх форумах, в Лондоні вже існують альтернативи офіційному соціальному форуму. Так звані „горизонтальні” - тобто самоорганізаційні та неієрархічні - ініціативи і групи створили мережу автономних просторів, незалежних (частково або повністю від ЄСФ). А саме:

Indymedia centre – тут збиралися представники міжнародного співтовариства Індімедіа – горизонтальної мережевої медіа-структури альтерглобалістів, відкритої для вільної участі всіх бажаючих (хартія російськомовної Індімедії висить тут). Проводились семінари про порушення свободи слова у всьому світі, про способи подолання медіа-диктатури держав і корпорацій і т.п. Крім того тут велась безпосередня редакційна робота колективами різномовних Індімедій та багатьох інших незалежних медіа-мереж. Активісти “Майдану” у зв’язку з посиленням спротиву на Батьківщині не змогли взяти участь у семінарах незалежних медіа, натомість очікуємо репортажу від нашого спецкора.

Urban Forum - The Right To The City (Міський форум – право на місто) - Тут обговорювались альтернативи нео-ліберальній політиці по відношенню до міського простору, яка веде до приватизації та комерціалізації суспільної власності. Місто культурно багатше і різноманітніше, ніж усі звикли думати, і все це багатство і різноманіття має належати його населенню, а не купці корпорацій.

Life Despite Capitalism (Життя всупереч капіталізму) - це проект/форум колективної рефлексії та дискусії про те, які можливі цінності та практики в якості альтернативи капіталізму існують вже сьогодні. Майбутнє створить більш досконалі форми, але нам потрібно щось ВЖЕ ЗАРАЗ окрім капіталізму, поза ним і всупереч йому. Маються на увазі низові (grassroots) ініціативи і т.п. досвід. У зустрічах приймали участь відомі ліворадикальні теоретики, такі як Джон Голловей, Маріяроза Далла Коста, Джордж Каффентсіс

RampART creative centre – креативний центр та соціальний простір для різних культурних та політичних подій (наприклад, тижні безкоштовного кіно, виставки, політичні концерти солідарності, дискусії, семінари, медіа-лабораторії тощо), який знаходиться у засквотованому (захопленому) в травні 2004 р. будинку. На час проведення форуму це було одне з головних місць для обміну інформацією учасників автономного простору – тих, хто вважає себе альтернативою „офіційному” форуму.

Beyond ESF (Поза ЄСФ) – програма, запропонована анархістською групою Вомблс (WOMBLES). Це частково конференція, частково – пряма дія, а частково і святкування самоорганізованих культур спротиву. Події Beyond ESF істотно відрізнялися від офіційного форуму. Тут не було ні державного фінансування, ні присутності політичних партій, ні активістів-лідерів, ні “особливо заслужених речників”, ні реєстраційних внесків. Зате тут приймали участь тисячі людей з різних груп і колективів зі всієї Європи. Головними темами були: „Автономія та боротьба”, „Ні кордонам!”, проблеми міграції, „Соціальний контроль та репресії”. Також була дискусія по підготовці альтернативного саміту до зустрічі „Великої вісімки” в червні 2005 р. в Шотландії.

Детальніше про це можна прочитати тут: російськомовна Індімедіа, автономні простори Cоцфоруму,
неофіціний сайт ЄСФ.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098269819.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua