першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Ґастон: Ситуація з "Індімедією" - тиждень потому

додано: 21-10-2004 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098381318.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

спеціально для М.-І,

Хто викрав „Ахімсу”?
Або ФБР, незалежні мас-медіа й Інтернет


Інтерв’ю з ionnek - учасницею лондонської Індімедії (Незалежного Медіа-Центру)

“Майдан-Інформ” вже розповідав про захоплення ФБР серверів Індімедії (один з яких має назву „Ахімса” - ненасильство), розташованих у Великій Британії. З того часу змінилося небагато – хіба що по шести днях сервери повернули, але для роботи вони все одно не придатні. Однак медіа-активісти зробили все, аби „повернути до життя” роботу своїх медіа-центрів.

Так, британська Індімедія була „на ходу” за лічені години, і пізніше відіграла величезну роль у висвітленні Європейського Соціального Форуму, який відбувався у Лондоні минулого тижня. Крім цього, медіа-активісти влаштували кілька обговорень та семінарів, показів відео, розповсюджували різноманітну медіа-продукцію, підтримували безкоштовне тимчасове інтернет-кафе, і разом з анархістським інформаційним колективом „Schnews” (якому якраз цими днями виповнилося 10 років) стали „інформаційним серцем” висвітлення „альтернативного”, або ж „неавторитарного” крила ЄСФ – про яке також можна почитати на “Майдані”.

Натепер британські активісти намагаються дізнатися, хто викрав їхні сервери, чому це було зроблено, і що зробити, аби цього не повторилося у майбутньому. Поміж іншим, для цього вони просять підписати відкрите звернення до міністра внутрішніх справ Британії Девіда Бланкета та американських, італійських і швейцарських урядовців, в якому засуджуються дії влади та вимагається прозорий звіт про події, які відбувалися з 7 по 13 жовтня. Звернення є відритим і міжнародним, тож підписати його можете, за бажання, і ви – хіба що зауважте, що треба користуватися латиницею.

А ввечері 16 жовтня, на третій день роботи Європейського Соціального Форуму, детальніше про таємничі події навколо серверів Індімедії, важливість їх для незалежних Інтернет-медіа та Інтернет-активізму, і технічні подробиці дій активістів у такій ситуації, в приміщенні „неавторитарного медіа-центру” вдалося поговорити з ionnek – однією з активісток лондонської Індімедії. Далі – її розповідь.

„Невідомий орган американської влади”

- Минулого четверга, 7 жовтня, близько четвертої дня, з компанії „Рекспейс” (Rackspace), що вміщує в себе наші сервери, було забрано жорсткі диски двох основних серверів європейської Індімедії.

Ми взнали про це, побачивши, що наш веб-сайт раптом зник, - і ніхто не знав, чому. Потім ми взнали від людини, що сконтактувалася з сервіс-провайдером, що сервіс-провайдер отримав наказ від неназваного органу американської влади - віддати диски серверів, які використовує Індімедія. І це була вся інформація, яку ми мали. Ми дотепер не знаємо, - хто фізично забрав жорсткі диски, представники якої поліційної структури, з якої країни; ми також не знаємо, який американський орган видав такий ордер. По телефону нам сказали, що це – ФБР, однак при цьому нам сказали, що навіть цього говорити не мали права.

„Рекспейс” – компанія, що доглядала за нашими серверами – є американською фірмою з відділенням в Британії. Але сервери, звичайно, було розташовано саме на британській території.

Натепер ми взнали, що ордер було видано американській штаб-квартирі компанії, яка наказала британському відділенню передати жорсткі диски тим, кому їх передали. І крім цього, ми не знали нічого ані про те, чому, хто і як це зробив, ані про долю дисків – до минулої середи.

Єдиною офіційною заявою з цього приводу стала заява „Рекспейс”. У ній, з посиланням на ордер, було сказано, що диски передано американській владі на підставі MLAT (Угоди про взаємодопомогу у кримінальних справах) – багатосторонньої угоди між країнами про підтримку і допомогу у юридичних питаннях, які стосуються тероризму, відмивання грошей та викрадення людей. Тож ми знаємо, що нас, певно, звинувачують у якійсь із цих жахливих дій.

Але для того, аби застосувати цю угоду, в кожному конкретному випадку потрібна згода Міністерства внутрішніх справ Британії. Й ані від МВС, ані від будь-якого іншого державного органу дотепер ми так і не чули ніякої заяви чи коментаря про ці події.

В результаті вилучення жорстких дисків з Мережі зникли двадцять веб-сайтів Незалежних Медіа-Центрів (Індімедії), переважно з Європи. Роботу десятьох з них вдалося відновити протягом кількох годин – десь максимум за 12-15 годин. Щодо деяких з тих, з якими це не вдалося, застосували тимчасові вирішення, - скажімо, вони перенаправляли на глобальний сайт Індімедії, чи щось подібне. І до вчора (дата інтерв’ю – 16 жовтня – М.-І.) не вдалося „підняти” ще чотири веб-сайти.

Повернення блудних дисків

І раптом, у середу, 13 жовтня, через шість днів по тому, як в нас їх забрали, - ми несподівано отримали диски назад. Не ми, звичайно, а „Рекспейс”. Ми поняття не маємо, звідки. Просто отримали повідомлення від „Рекспейс”, в якому мовилося: „Ваші жорсткі диски повернено”. Ми не знаємо, де вони були шість днів – але думаємо, що, певно, хтось їх копіював; також ми припускаємо, що там встановили spyware (програми стеження) чи щось подібне. В будь-якому разі, ми поводимося з ними так, як поводилися б з дисками, які стали об’єктом зламу, як з хакнутими дисками; а це означає, що ми не можемо просто встановити і почати їх знову використовувати.

Доведеться пройти через дуже довгий процес перевірки їх; будемо намагатися дізнатися, чи нічого не змінили, і що з ними було зроблено. Все це може забрати дуже багато часу. Не думаю, що ми взагалі коли-небудь будемо використовувати забезпечення, що на тих дисках. Не думаю, що ми будемо користуватися ними – доведеться будувати нові. Ми думаємо про різноманітні рішення.

Берн-Рим-Вашинґтон-Лондон?

Одна з теорій, яка намагалися пояснити те, що сталося, з’явилася майже від самого початку. Вона нагадувала про величезне невдоволення Індімедією з боку швейцарської поліції – після того, як фото двох агентів швейцарської поліції у цивільному, задіяних на акції протесту, було показано на веб-сайті французької Індімедії. Тож, за цією версією, американська влада діяла в Британії на прохання поліції Швейцарії через фото на веб-сайті, яки підтримується у Франції.

Це виглядає дуже цікавим у термінах міжнародного законодавства, - адже вони намагаються зрозуміти, як контролювати інтернет-середовище; але це так складно, що вони врешті-решт роблять просто те, що хочуть, не маючи – як нам видається – жодних законних підстав для цього.

Втім, ця теорія не має поки жодного офіційного підтвердження. Нагадую, - ані ФБР, ані МВС Британії, ані інший орган будь-якої держави не зробив будь-якої заяви.

В іншій теорії йшлося про те, що до цих подій причетна італійська поліція, яка так само мала проблеми з Індімедією-Італія, яку також було вміщено на цьому сервері.

На стрічці відкритого розміщення повідомлень італійської Індімедії було кілька повідомлень, де дуже жорстко критикувалося американське вторгнення до Іраку. Через це італійський прокурор розпочав розслідування по Індімедії-Італія. Однак один з представників італійської влади заявив, що - хоча розслідування й триває - до видання цього ордеру Італія не причетна.

Дещо подібна інформація надійшла й від швейцарської влади. Ми знали, що щодо Індімедії проводять розслідування, - однак вони нічого не казали про залучення до нього ані ФБР, ані американської влади. Тож все це виглядає досить цікаво.

Надзвичайна самоорганізація

Вражаючим було те, як, коли це сталося, люди негайно почали обговорення в irc-чатах. Тож ми дуже швидко взнали про те, що „лежить” вся європейська Індімедія; ми також майже негайно взнали, що проблема була у сервері. Тож ми почали виробляти стратегії виходу з цієї ситуації, намагаючись водночас дізнатися, що сталося. За кілька годин у нашій програмі адміністрування сайту та у wiki було, мабуть, сторінок 12-15, на яких було перераховано всі різноманітні теорії, вміщено лінки до всіх важливих організацій. За 4-5 днів ми почали збирати статті у пресі; було сформовано прес-групу, яка контактувала з журналістами, які потім і самі виходили на контакт...

Схоже, нам вдалося наробити чимало шуму. Але підтримка з боку громадянського суспільства, корпоративних мас-медіа, журналістських орагінзацій була вражаючою. Майже з першого дня нас підтримували організації захисту громадянських прав і свобод. Від самого початку дуже активно нас підтримала організація, яка зараз представляє Індімедію – „Фонд Електронного Кордону”. Те саме можна сказати про AMARK – світову асоціацію громадських мас-медіа - вони негайно підтримали нас. Потім – Національна Спілка Журналістів Британії і національні організації журналістів Бельгії та Голандії оприлюднили заяви солідарності. Організація „Стейтвотч” (“Стеження за державою”) написала про це дуже гарну аналітичну статтю... А нині ця тема досить голосно лунала під час Європейського Соціального Форуму в Лондоні.

Сервери і Дзеркала

Британську Індімедію нам довелося повернути дуже швидко, бо один з наших активістів свого часу вмістив постійне дзеркало Індімедії в себе на сервері. Взагалі, британська Індімедія перебувала весь час на двох серверах – ні, насправді на трьох, бо в нас був виробничий сервер і сервер публікацій. Здається, вилучили сервер публікацій. Але це означає, що з усього обсягу забрали лише половину. Тож малий сервер, на якому було розташовано дзеркало, справлявся зі своєю роботою, хоча все працювало дуже повільно. А за два-три дні нам почали надходити пропозиції від інших людей про вміщення дзеркал у них. Тепер сайт розташовано не на одному диску, а на чи п’ятьох, чи шістьох.

Тому британська Індімедія не втратила наповнення. Хіба що медіа-файли: наприклад, радіо-програми лондонського „Індімедія-радіо”за понад два роки – у нас не було копій, тож вони зникли. Втім, зараз їх повернено. А інші Індімедії втратили досить багато.

Як уникати таких ситуацій в майбутньому? В Індімедії – величезний потенціал, це – мережа зі 140 колективів на п’ятьох континентах. У нас є потенціал для підтримання децентралізованої системи серверів – і в нас є потенціал вміщувати веб-сайти один одного в різних країнах. Але цікаво те, що дотепер, попри всі гарні передумови, ми цього не зробили. Це показує, як те, що можливо технологічно, не завжди є можливим соціально.

Існує ідея використання великої кількості малих дзеркал – однак це піднімає купу дуже практичних питань: фінансування, ресурсів. Підтримувати потужний сервер, в Британії, скажімо, коштує щонайменше £2000 ($3700) на три місяці. Дотепер нам вдавалося використовувати ресурси, насправді, не платячи за них. Ми завжди знаходили людей, які надавали нам безкоштовно: сервери, місце, трафік, таке інше – і ми намагатимемося чинити так і надалі. Однак ідея малих дзеркал обговорюється вже довгий час - тож, може, вона і є виходом?

Інтернет і громадянські свободи

Той факт, що нам повернули жорсткі диски, не відповідає на жодне питання. Ми отримали назад деякий матеріал, що просто чудово. Однак ми дотепер не знаємо: передусім – чому їх забрали; чому будь-хто міг це зробити, не повідомивши нас; хто фізично забрав їх? Ми прагнемо отримати пояснення МВС, ми хочемо дізнатися – що насправді відбулося.

Бо це сталося з Індімедією, але існує чимало альтернативних – або й не альтернативних – мас-медіа, які можуть опинитися в абсолютно такій самій ситуації. Саме тому, мені здається, кампанія на підтримку Індімедії, яка зараз відбувається, є настільки важливою для всіх організацій із захисту громадянських прав і свобод – адже ми намагаємося захистити свободу майже кожного. Може, в цьому розумінні навіть добре, що все це відбулося саме таким чином, і набуло такого розголосу.


Інтерв’ю в активістки Індімедії-Лондон ionnek брав Ґастон

додано: 21-10-2004 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098381318.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua