Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 22-10-2004
ЗЕКономіка: Знову криза. І знову продуктова
БЦ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098464892.html

У штабі намісника Кучми знову почалася паніка: там намагаються зрозуміти, чому ж укотре піднімаються ціни на бензин, м’ясо, яйця та інші товари. Про причини чергової кризи Янукович вирішив попитати не в економістів, а в... міліціонерів: «Я збиратиму правоохоронців і ставитиму їм завдання по всіх регіонах розібратися, які підстави для зростання цін». А тим часом Нацбанк України (нагадаємо, що голова НБУ – керівник штабу Януковича Сергій Тігіпко – зараз у відпустці) прогнозує наступного року економічні проблеми, причиною яких будуть передвиборні обіцянки.

Янукович – не професіонал, і в його команді професіоналів мало. Ці люди не знають, як ЕКОНОМІЧНИМИ важелями забезпечити стабільність, вони вміють діяти тільки СИЛОВИМИ методами.


Це не боротьба зі спекуляцією, а передвиборне шоу

Ось як відбувається «боротьба» зі зростанням цін у Черкасах. Розповідає очевидець Павло Карась:

«Іде базаром губернатор Черкащини Льошенко, іде начальник обласного управління МВС Федорович, іде начальник обласної податкової Любченко, іде його заступник – начальник обласної податкової поліції, журналісти, камери, усе як належить. Питають у продавців, яка ціна. На м’ясо має бути не вища ніж 15 гривень, на сало – не більше як 10. Якщо ціна не така, начальники відразу здіймають галас: «Що за бєспрєдєл! Що за беззаконня! Що за спекуляція!» Відразу перевіряють у продавця свідоцтво, береться за справу податкова, інші служби контролю... Коли похід закінчується, губернатор дає повідомлення для преси: «Ось ми тут виконуємо розпорядження прем’єра щодо забезпечення граничної рентабельності товарів, спекулянти не пройдуть!»

Останнє речення характеризує суть дій нинішньої влади. Насправді вони ходять базарами й зустрічаються з представниками нафтових компаній не для того, щоб був якийсь результат, а щоб покрасуватися на блакитних екранах і шпальтах провладних газет.

Ви всі знаєте, яка в нас корупція. Зрозуміло, що постійно губернатори з міліцією й журналістами торговців лякати не будуть. Торговці, які самі змушені купувати м’ясо по 20 гривень, не продаватимуть його по 15 – навіщо це їм? Вони перечекають і далі продаватимуть свинину по 25–40 гривень. А міліціонерові дадуть відступного. І все буде, як і раніше.


А можна було все зробити по-людськи...

Те саме і з бензином. Янукович підписав черговий меморандум із нафтовими компаніями (цього разу бензин А-95 домовилися продавати не дорожче ніж 2,9 гривні за літр), а через кілька тижнів паливо... припинили продавати. Тобто продають, але не за готівку, а після попередньої оплати за безготівковим рахунком. Зрозуміло, що такий бензин коштує дорожче і така форма проплати доступна не всім. Але чому склалася така ситуація?

«Усе дуже просто, – пояснив сайту «Обком» представник мережі АЗС «ОККО». – Сьогодні наша мережа закуповує бензин А-95 за ціною 2,88 гривні за літр, а встановлена меморандумом ціна має бути не вищою ніж 2,9 гривні за літр. Думаю, що пояснення із цього приводу не потрібні».

Наші чиновники досі не допетрали, що силовими методами (ми писали, як під час обох хлібних і першої продуктової кризи уряд тиснув на аграріїв і до яких сумних результатів це все призвело) кризу вирішити неможливо, хіба що затримати на незначний час. Для того щоб запобігти підвищенню цін, достатньо було збільшувати пенсії так, як це ще навесні пропонувала «Наша Україна» – поступово. Тоді ринок не зазнав би такого потрясіння від викиду великої кількості грошової маси, а відповідно й нинішньої інфляції не було б.


Унаслідок дій Януковича країні загрожують економічні проблеми

Із цим, до речі, згодні нечисленні професіонали в нинішній владі. Доки голова Нацбанку Сергій Тігіпко проводить відпустку на посаді голови штабу Януковича, його заступник, що виконує обов’язки голови НБУ, Олександр Шлапак підписує вартий уваги документ. Ідеться про рекомендації НБУ до проекту держбюджету-2005: Нацбанк прогнозує економічні проблеми у 2005 році у зв’язку з несподіваним запровадженням у цьому році «доплат» до пенсій.

Інший банкір – колишній керівник групи радників голови Нацбанку Віктор Лисицький – розповів про ще один безглуздий крок уряду. Намагаючись врятувати гривню, яка після запровадження передвиборних пенсійних «доплат» почала котитися вниз, Янукович не придумав нічого кращого, як запровадити валютний коридор. Таке адміністративне стримування гривні призведе до відновлення тіньових обмінних операцій. І знову з’являться біля обмінок здоровенні бугаї, які пропонуватимуть вигідно поміняти долари, і знову буде спекуляція, і знову «кидатимуть», і знову губернатори з міліціонерами й журналістами влаштовуватимуть раз на місяць показові «облави». І все буде, як і раніше.


Проблема не у «спекулянтах», а в безграмотності нинішнього уряду

Розумієте, у чому проблема?! Наші чиновники не спроможні налагодити навіть елементарну роботу економіки, але іншого нічого запропонувати не можуть. Бо не вміють.

Вони розповідають нам, який поганий Захід, але самі пропонують нам західну, капіталістичну модель економіки, причому в найгіршому виконанні – латиноамериканському. Ідеться про такий «капіталізм», коли в руках кількох відсотків людей (кланів) зосереджено всі капітали країни, а решті кидають крихти з панського столу вперемішку із зомбувальною інформаційною обробкою.

Однак нинішня влада не знає навіть початкових законів економіки. І ось знову ми бачимо підвищення цін і падіння гривні. Чиновники з податківцями не будуть цілими днями бігати по ринках і автозаправках, і ціни зрештою продовжуватимуть зростати. «Спекуляція» тут ні до чого – адже не можуть усі продавці продуктів і палива бути спекулянтами. Щоб зупинити ціни, не потрібно бігати по ринках. Потрібно навести елементарний порядок в економіці.


Потрібен професіонал!

Кілька криз (хлібна – червень 2004-го, продуктова – квітень 2004-го, друга хлібна – серпень 2004-го, бензинова – червень 2004-го, друга продуктова – жовтень 2004-го) за півтора року урядування Януковича засвідчили, що ця людина не може навести порядок. Це може зробити тільки професіонал.


http://gazeta.razom.org.ua/?nId=1478

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098464892.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua