Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 28-10-2004
Володимир МАРТИНЮК: Як протистояти “каруселізації” виборів?
Форум Майдану.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098976863.html

Грандіозні колони автобусів з відкріпниками, які появилися у Києві в день виборів 31 березня 2002 року справили апокалікаптичне враження на працівників виборчих комісій та штабів, які абсолютно не очікували такого .

Проголосувавши на одній дільниці, колони організовано вирушали на інші, вкидаючи бюлетені навіть не так за блок “ЗаЄду”, як за конкретних мажоритарних кандидатів , які “спонсорували” цю акцію.

Я тоді координував роботу членів комісій від “Нашої України” на дільницях київських районів Татарка і Сирець. Поява численних колон “пришельців” викликало паніку і розгублення серед членів комісій – адже не було ніяких підстав відмовляти їм у голосуванні, навіть незважаючи на інформацію про те що ті самі автобуси півгодини назад привозили “голосувальників” до дільниць у сусідньому районі міста.

Я прийняв досить неоднозначне рішення, яке потім виявилося правильним –“ з огляду на переповненість виборчих дільниць і те що вони початково не розраховувалися на обслуговання додаткових виборців” ( а це були сотні ( !) голосувальників) я дав команду всім членам комісій ( а серед було багато голів та заступників) повідомити “автобусних” виборців що їх “обслужать” після 7 години вечора, тобто тоді коли пройде основний потік місцевих виборців. Тим хто дуже обурювався цим рекомендувалося дзвонити у ЦВК детально все розповідати і питати поради що робити. Також я висловив сподівання що нечуваний сплеск громадянської свідомості , який заставив їх сісти в автобуси і приїхати з Черкаської області у Київ, допоможе їм трохи потерпіти і дочекатися коли на виборчих дільницях поменшає народу і хаосу.

Як і очікувалося всі автобуси просто поїхали кудись, нікуди не дзвонячи і не чекаючи “черги”- воно й зрозуміло – людям треба гроші отримати за поїздку, дому повертати, тай хочеться випити-закусити і просто погуляти по Києву.

В теперішній ситуації Зінченко рекомендує фотографувати “пришельців” і потім виявляти тих, хто голосував декілька раз. Це хороший хід, але ні в якому разі не потрібно давати їм можливість спокійно “помножувати” голоси, їздячи від дільниці до дільниці. Тому що в стосунках з януковичівською командою майбутнього часу не існує - є тільки минулий і теперішній. Якщо іхній незчисленний "відкріпний електорат" проголосує, то їхні "голоси" увійдуть в протоколи і махати після виборів фотопортретами порушників буде безкорисно.

Члени та керівники дільничних комісій несуть відповідальність за дотримання законодавства під час голосувань. Логічно абсолютно ясно що поява перед дільницею натовпу “відкрепощонних” донбасівців чи дніпропетровців означає лише одне – грубе і безцеремонне порушення закону та намагання сфальсифікувати вибори.

Всі ці люди скоріше всього достроково проголосували у себе вдома або за них це зроблять інші. Однак доказів цього нема -попри абсурдність і очевидну незаконність того що вони роблять, вони формально мають право голосувати. Однак вже наявність дзвінка із іншої дільниці про перебування під нею того самого автобуса з тими ж самими номерами, або свідчення очевидців про людей , які за описом такі самі як ці, є вже підставою для якихось дій з боку членів та керівників комісій. Вони мають абсолютно законне право відмовити їм в голосуванні до вияснення обставин.

В нормальній країні виясняти обставини мала б поліція чи міліція. В нас цього не буде , тому ці функції повинні будуть виконувати добровольці, спостерігачі та активісти штабів. Врешті можна взяти авто і прослідкувати за автобусами чи просто групами. Можна оперативно проявити фотографії з якоїсь дільниці- слава богу зараз це робиться за 20 хв. , і використати їх для опізнавання “повторно открепощонных”. Виявлення лише одного такого на цілий автобус дає підставу послати під три букви весь автобус – нехай їдуть в суд і вимагають у нього підтвердження свого права фальсифікувати вибори.

Гадаю абсолютно не завадить листівка чи навіть плакатик з переконливим викладенням статей кримінального кодексу, які порушують учасники різноманітних каруселей. Його можна поклеїти чи роздавати навіть на самій дільниці, бо це не є агітація на користь одного з кандидатів.

А взагалі треба буде не втрачати часу, не чекати завтрашнього дня, не сподіватися на допомогу високого керівництва та міжнародної спільноти , а діяти самому, брати на себе відповідальність, придумувати і реалізовувати найнесподіваніші засоби і дії , аби не дати шахраям фальшувати вибори.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1098976863.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua