Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 29-10-2004
:: Епопея з відкріпними талонами

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099035617.html

Сьогодні в окремих ЗМІ з’являється інформація про масовий виїзд із території Східної України людей в Центральну, Західну Україну та в Київ. Версії наводяться найрізноманітніші, але основним мотивом залишається побоювання провокацій із застосуванням фізичної сили з боку цих людей.

Насправді все може виявитися не таким страшним, проте не менш продуманим. Варто тільки згадати парламентські вибори 2002 року, коли саме Донецька область забезпечила перемогу і проходження 4-відсоткового бар’єру “прокучмістським силам”.

Який зв’язок між історією дворічної давності й сьогоднішніми подіями з додатковими потягами із Донецької та Луганської областей?

Річ у тім, що саме на парламентських виборах була апробована нова методика масової махінації. Суть її полягає в тому, що людей примушували брати за місцем проживання відкріпні талони і їхати в інше місто, де й відбувалося голосування. Ніхто ж не контролював кількість виданих відкріпних талонів одній особі, а також ніхто не міг гарантувати, що у місцях основної прописки “випадково забували” зняти з голосування виборця. Журналіст Володимир Бойко у 2002-му описував своє стеження за людьми “кримінальної зовнішності”, які активно їздили з одної виборчої дільниці на іншу, але про те, що вони там робили, досі відомо тільки обраним та Богові. Їздили також і звичайні пролетарі: організовано, автобусами з підприємств. Проте цей рух був тільки в межах області. І саме в Донбасі було зареєстровано рекордну кількість людей з відкріпними талонами (про це неодноразово писалося в опозиційній пресі того часу).

Зараз влада діє саме за таким сценарієм (за приблизними підрахунками планується відкріпити до 10 % виборців). Вона відправляє з усіх підконтрольних підприємств, установ, закладів та організацій людей з відкріпними талонами в інші області (і це не означає, що внутрішньообласної “виборчої міграції” не буде!!!). Таким чином можна вбити двох зайців: 1) талони не контролюються жорстко; 2) у разі провокацій людей можна використати як гарматне м’ясо, проте тут виникне надто багато запитань щодо того, що робили ці особи на “чужій” території.

Якщо Футбольний клуб „Шахтар” зміг організувати виїзд більше 30 тис. „вболівальників” на матч до Києва, то якихось 10-15 тис. вже не проблема (а якщо кожному дати 2-3 відкріпні талони?!), тим більше, що їдуть у двох напрямках.

Наразі ми стикаємося із великою діркою в законодавстві, яку вже неможливо “залатати”, бо залишилося 2 дні, проте можна нагально вжити контрзаходи:

1) з підприємств знімають виключно чоловіків і на незнайомій території вони будуть триматися разом (цілком можливо, що будуть напідпитку або після сильного “бодуна”, бо, за інформацією, відправники обіцяють багато спиртного), у них будуть на руках відкріпні талони. Повну інформацію про таких людей (всю групу) необхідно обов’язково записувати на кожній дільниці в містах, особливо великих. Цілком можливо, що вони голосуватимуть протягом дня на кількох дільницях (у кожного може бути до 10 відкріпних талонів), інформацію необхідно звіряти і визначати чи не повторюються одні й ті ж дані (ПІП, дата народження, місце проживання). Потім вимагати визнати недійсними такі бюлетені.

Мінуси: а) навіть якщо у людини один відкріпний талон, її бюлетень за місцем проживання можуть використати (і звірити інформацію з різних регіонів практично неможливо); б) великий обсяг додаткової інформації для перевірки.

2) такі люди почуватимуться невпевнено і будуть намагатися якомога швидше зробити свою справу і зникнути, не звертаючи на себе особливої уваги і не втягуючись у якісь конфлікти, бо місцеве керівництво попереджає: “у разі чогось, ми знати не знаємо, де ви і що там робите”. Відповідно, зайва увага і запитання від спостерігачів може злякати таких виборців. Знаючи місцеве населення, можу сказати, що ці люди легко можуть не піти голосувати, а десь просто відпочити, насолоджуючись “халявним” відрядженням. Це звичайні металурги, шахтарі, водії, слюсарі тощо, які не хочуть втрачати роботу і тому виконують вказівки начальства.

Мінуси: слід остерігатися тих людей, які будуть контролювати дії простих пролетарів. “Командири” легко можуть піти на провокації, кидатися у бійки, бо, швидше за все, будуть мати належним чином оформлені документи (помічників, радників депутатів, посвідчення міліціонерів і под.). Їх слід нейтралізувати, натравлюючи на них місцеву міліцію, причому не ту, що стежить за порядком на дільниці. Мотиви: підозрілість типа (треба перевірити його документи); він за мною стежив; у нього щось підозріле під курткою. Як правило, ці особи на саму дільницю не заходять, а стоять біля входу.

3) у східних областях необхідно дати інструкції спостерігачам щодо жорсткого контролю кількості виданих відкріпних талонів на виборчій дільниці і їх відповідності зі списками виборців. Також варто проінформувати з цього приводу штаби комуністів та соціалістів, бо на теренах Донецької та Луганської області у них добре організовані спостерігачі.

Кожен із громадян повинен бути готовий до найрізноманітніших проявів фальсифікацій, тому важлива будь-яка інформація.

Попереду дуже великий обсяг роботи, тож потрібна злагоджена праця всіх, хто бореться в ім’я добра!!!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099035617.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua