Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 29-10-2004
Віктор Ющенко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі: Яку Україну бачить Віктор Ющенко
Бі-Бі-Сі

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099051527.html

В разі перемоги опозиції на виборах президента в Україні не буде перерозподілу власності, а до уряду цілком можуть увійти не лише представники нинішніх партнерів по коаліції, а навіть представники лівих, заявив лідер української опозиції. Проте лише активна позиція громадян здатна забезпечити чесний підрахунок голосів і всі зміни, що їх обіцяє опозиція.


Про це сказав в інтерв'ю спеціально для Української служби Бі-Бі-Сі кандидат на посаду президента України Віктор Ющенко, з яким у Кременчуці розмовляла наша кореспондентка Світлана Дорош.

Бі-Бі-Сі: Вже відомі результати судово-медичної експертизи, яку провели українські лікарі. Вони твердять, що ваш діагноз - це герпетичний вірус. Коли ви очікуєте на результати експертизи, яку проводять віденські лікарі з залученням експертів з установ інших держав?

В.Ющенко: Ви знаєте, герпес - одне із захворювань, яке мене "супроводжувало" з першого дня хвороби. Якщо до такої думки схиляється генеральний прокурор, то я хочу сказати, що це виключно його позиція. Зараз ситуація по цій справі є така: я днів чотири тому надіслав фінальні обстеження крові та інших матеріалів до віденської клініки, які буде долучено до загального висновку по динаміці лікування. За дорученням клініки "Рудольфіннерхаус" це здійснює група лікарів в Україні під керівництвом доктора Миколи Поліщука. Я сподіваюся, що ближчим часом клініка одержить результати аналізів, які мають надійти з низки установ світу. Я дійсно не знаю, коли саме вони одержать ці висновки. Один медичний висновок я вже маю – по токсикології. Решта провідних центрів, я так розумію, надішлють висновки виключно у Відень. Тільки після цього клініка зробить свій остаточний висновок і передасть його мені. Я готовий потім передати його у будь-який центр світу, аби сказали, чим мене отруїли, як мене лікували, про усі інші речі, що стосуються моєї хвороби.

Бі-Бі-Сі: Ви закликаєте людей 31 жовтня вийти на вулиці з гаслами проти фальсифікації результатів виборів. Але ваші опоненти вже звинувачують Вас у тому, що кинути людей на протистояння, досягати своїх цілей Ви готові, ризикуючи їхнім життям і здоров'ям...

В.Ющенко: 31 жовтня люди, які проголосували, мають законне право захистити свій голос. Для чого потрібні демонстрації, коли ми говоримо про необхідність прийти на виборчі дільниці і до Центрвиборчкому і не залишати їх, поки не завершиться підрахунок голосів? Бо ми знаємо, який тиск чиниться на кожну дільницю, скільки грошей влада дала на те, щоб підкупити членів виборчих дільниць, територіальних комісій і Центрвиборчкому. Я добре знаю і пам'ятаю, за якого уряду ми живемо. І те, з якими знущаннями зараз стикається кожна виборча дільниця. У Черкасах до мене підійшла жінка, голова дільничної комісії, вона слово скаже і п'ять хвилин плаче, і каже: "Якби ви знали, що вони зі мною роблять". То скажіть, будь ласка: повинен я чи ні закликати людей захистити свої права від тих бузувірів, які сьогодні намагаються плюндрувати ідею вільних і прозорих виборів? Тому ми кажемо: люди, це ваша особиста позиція, ваш вибір. Вона може бути пасивною, і тоді ви будете мати Януковича, цю владу і ті клопоти, що у нас є. Або ми змінимо владу чесно і законно, ретельним підрахунком ваших голосів. Але для цього треба мати активну позицію, проконтролювати, що ваш голос врахований правильно. І це є законна вимога. Це не бешкетування і не пікетування спокою, навпаки, це солідарність із законом.

Бі-Бі-Сі: Де ви особисто будете 31 жовтня?

В.Ющенко: Зараз мій штаб визначає місце, де ми будемо у цей день. Гадаю, що частину часу я проведу у Центральній виборчій комісії. Ми хочемо винайняти приміщення, запросити туди журналістів, політичних партнерів, вивести туди на монітори усі дослідження і інформацію про паралельний підрахунок голосів, який ми проводитимемо. Одне слово, ми хочемо створити центр інформації для зацікавленого кола осіб.

Бі-Бі-Сі: Наскільки імовірно, що у разі Вашої перемоги до уряду, який формуватиметься президентом, увійдуть представники інших політичних сил, а не лише ваших сьогоднішніх партнерів по коаліції? Які це можуть бути політичні сили?

В.Ющенко: Це дуже імовірно. Бо ми не хочемо поставити партійний фільтр і сказати, що в уряд потраплять лише власники якогось партійного квитка чи якогось кольору партійного прапора. Партійність не буде обов'язковою умовою входження до уряду. Загальна теза буде така: ми запропонуємо політичній еліті атмосферу круглого столу, за яким ми б гармонізували ті конфлікти, які ми успадковуємо від нинішньої влади. Я б хотів бачити за партнерів і ділову еліту, і політичну еліту, і інтелігенцію. І тому перший принцип, за яким ми будемо будувати національний уряд – ти повинен бути професійним, для тебе національні, державні інтереси мають бути понад усе, ти зобов'язаний бути чесним. Якщо ці три речі є, незалежно від того, чи ти комуніст, чи ліберал, чи аграрій чи нашоукраїнець чи соціаліст, - це не так важливо.

Бі-Бі-Сі: Ви можете запропонувати увійти до уряду соціалістам і комуністам?

В.Ющенко: Безумовно, чому ні. Тим паче, що ми ведемо мову не лише про концепцію формування центрального уряду, а й місцевих урядів.

Бі-Бі-Сі: У разі вашої перемоги багато хто остерігається перерозподілу власності, загроз для бізнесу ваших політичних опонентів. Буде реванш? Як ви плануєте будувати стосунки з політико-бізнесовими групами?

В.Ющенко: Перше – я не допущу наближеності до президента одних бізнесових груп чи їхніх інтересів і віддалення інших. Я буду рівновіддаленим від усіх бізнесових груп, тому що розумію, що тільки такий принцип дозволить грати у чесну політику центрального і місцевих урядів. Щодо перерозподілу власності. Я вже неодноразово казав, що мені не подобаються слова "реприватизація" і "націоналізація". Давайте не будемо забувати, що за ці роки відбулося, можливо, 98% українського бізнесу, чесно, відповідно до тих законів, які у той час існували в Україні. І тому робити якусь ревізію - це означало б засумніватися у діяльності десятків тисяч представників малого та середнього бізнесу в роки української незалежності. Тому ніякого перерозподілу, ніякого переслідування за політичними мотивами не буде. Хоча, звичайно, такі злочини, як крадіжка "Криворіжсталі", не залишаться поза увагою. Безумовно, це злочин, і ми кілька місяців говоримо, що не вважаємо юридичним рішення про приватизацію комбінату.

Бі-Бі-Сі: Достатньо багато людей у цій країні вважають, що на виборах переможе чинний прем'єр Віктор Янукович. Ви особисто припускаєте, що співпрацюватимете з його командою, його урядом, з ним як президентом?

В.Ющенко: Ви знаєте, це питання зараз перебуває у площині моралі, що й штовхає мене на відповідь "ні". Ні, це не моя доля, це не мій вибір, і я б не хотів, щоб моє ім'я було поруч зі списком того оточення, яке сформував навколо себе Янукович.


Бі-Бі-Сі: Якою ви бачите роль президента Леоніда Кучми у цій виборчій кампанії?

В.Ющенко: Я думаю, що у Леоніда Даниловича Кучми була унікальна нагода продемонструвати обов'язок президента, перш за все, як гаранта Конституції і законів цієї країни, і провести чесні, демократичні і правдиві вибори. Думаю, це найкращий сувенір, сюрприз, який він міг би подарувати своєму народові, йдучи з посади. На жаль, він цієї дороги не обрав. Він з самого початку кампанії заявив, що ці вибори будуть найбільш брудними за усю історію України. Ці слова належать людині, котра є головнокомандуючим Збройних Сил, якому підпорядковані Служба безпеки України, міліція, усі глави місцевих держадміністрацій, людині, у якої є усі можливості сказати зворотнє: що ці вибори будуть чесними, спокійними, на користь Україні. Він цього не каже і цього не робить. На жаль. Я не знаю, з чим це пов'язано. Але це небезпечна гра з бандитами, з вогнем, з долею країни. Але це та дорога, яку обрав президент.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099051527.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua