Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 31-10-2004
ББС: ЦВК заявляє, що Україна повністю готова до виборів
ББС

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099180734.html

Центральна виборча комісія заявила в суботу, що Україна повністю готова до виборів, пише Бі-Бі-Сі.

Деякі опозиційні політики заперечують це, нагадуючи про брак скриньок для голосування на багатьох дільницях та масові неточності у списках виборців.

Штаб Віктора Ющенка турбує інформація про спецпотяги, можливо, з десятками тисяч людей зі східних регіонів, які прибувають до Києва та на Західну Україну.

Втім, представник Віктора Януковича в ЦВК Степан Гавриш заявив Українській службі Бі-Бі-Сі, що перевезення спостерігачів до інших регіонів штабами не є чимось надзвичайним - навпаки, допоможе об'єднати Україну і консолідувати її в одну націю.

Окрім того, на думку пана Гавриша, наявність великої кількості спостерігачів з інших регіонів допоможе забезпечити прозорість виборів і навчить людей демократичним процедурам.

Представник Віктора Ющенка у ЦВК Юрій Ключковський, втім, сказав Бі-Бі-Сі, що мова може йти про сотні тисяч людей, у яких, як він заявляє, може бути по кілька відкріпних посвідчень.

Тим часом під ЦВК міліція встановила другий залізний паркан. Кореспонденти кажуть, що паркан складається з металевих листів; заввишки він близько півтора метри і знаходиться за кілька метрів від першого залізного паркану, вищого, побудованого після побиття демонстрантів та сутичок депутатів з Беркутом 23 жовтня. ЦВК заявила агенціям новин, що не замовляла цього паркану і не є замовником робіт.

Опозиція закликала своїх прихильників відмовитися від планів прийти під ЦВК в ніч виборів, вважаючи, що там буде влаштовано провокації. Втім, з Києва повідомляють, що на вулицях роздають листівки нібито від Віктора Ющенка із закликом до киян вийти під ЦВК. Штаб Ющенка заперечує причетність до цих листівок.

Раніше ЦВК заборонила народним депутатам бути присутніми на своєму засіданні. Депутати зі штабу Ющенка Роман Безсмертний, Давид Жванія та Олександр Третьяков, втім, потрапили на засідання ЦВК як довірені особи Михайла Бродського, після попередньої реєстрації.

Бі-Бі-Сі: Чи Україна готова до виборів? Чи є такі проблеми, які можуть призвести до виборчих ускладнень?

Степан Гавриш: У мене як члена Центральної виборчої комісії, як фахівця, немає сумнівів, що Україна готова до виборів. Одначе саме цю тему експлуатують політичні штаби кандидатів, найперше опозиційних, для того, щоб емоції виборців… з єдиною метою – вплинути на їхній стан при голосуванні 31 жовтня. Соціологія зараз мовчить, і немає доступу виборців до реального розуміння ситуації, а разом з тим використовуються технічні прийоми, що нібито не готові дільниці. Викликаються певні сумніви, і таким чином одні намагаються, щоб виборці не з’явилися на дільниці, інші намагаються, щоб виборці не вірили результатам голосування... Можна говорити про війну виборчих штабів, але прагматично і статистично Україна готова. Надруковані виборчі бюлетені, фактично в 99 відсотках випадків завезені і розміщені скриньки для голосування. Що стосується цього одного відсотка чи двох, то вони теж до ранку будуть обладнані.

Бі-Бі-Сі: Чи маєте ви інформацію про ці поїзди, які їдуть з Луганщини та Донеччини до Києва, Тернополя, Івано-Франківська з людьми? Нібито це додаткові поїзди, люди мають голосувати за відкріпними талонами. Про це зараз багато говорять. Яка ситуація?

Степан Гавриш: Дійсно, подібний факт скоріше за все має місце. Він має під собою дуже простий сценарій: оскільки немає довіри політичних команд двох фаворитів одне до одного, то вони намагаються не тільки за рахунок власних спостерігачів, які були зареєстровані на даних географічних територіях контролювати процес виборів, але й направити спостерігачів із територій, де є абсолютна підтримка того чи іншого кандидата. Наприклад, сьогодні зранку з Івано-Франківська приїхали спостерігачі на Харківщину – мені дзвонили мої помічники і доповідали, скільки їх там. З Донецька сьогодні приїхало близько шести тисяч на Львівщину – і звичайно, вони всі приїхали з відкріпними талонами, щоб проголосувати саме там, оскільки іншого способу не існує. Що ж, так сталося, ми не змогли запобігти саме цій обставині. Конструюючи сучасний закон, ми розуміли, що так може бути, але будь-якого суттєвого впливу на результати виборчої кампанії не буде. Мова йде про переміщення декількох десятків тисяч людей з одного регіону в інший, і це не може визначити результати виборів.

Бі-Бі-Сі: Кажуть, що для цього були організовані додаткові поїзди...

Степан Гавриш: Важко сказати, я не є оператором на залізній дорозі, але як із Львова, Франківська та Тернополя зуміли дістатися в Донецьк, Харків, Луганськ, так і спостерігачі, одночасно виборці, доїхали туди. Напевно, дійсно задіяно додаткові пересувні вагони. Я в цьому переконаний, тому що існують ринкові стосунки, і якщо є попит, то є і пропозиція. Я би не робив із цього жодної проблеми, оскільки її не існує. Це також технологія, але вона не є грубою і екстравагантною. Вона є звичайною. Коли мова йде про контроль над виборами, то я вважаю, що будь-які заходи по залученню до цього громадян лише посилять прозорість і справедливість цих виборів і зобов’яжуть владу на місцях діяти відповідально для унеможливлення фальсифікацій і провокацій.

Степан Гавриш: Так, наскільки мені відомо, на Донбас на цей час із Західної України приїхало близько чотири тисячі спостерігачів. Біля півтори тисячі на Харківщини. Мова йде про те, що це не велике переселення народів, а громадянський контроль, який усіх учить демократії. І громадян, які переїжджають із місця на місце, вони вчаться і одночасно спілкуються і консолідуються в одну націю, в одну Україну, і попри всі неврози, які виникають з цього приводу, це дуже позитивний крок.

Бі-Бі-Сі: Чи можливе скасування виборів в Україні?

Степан Гавриш: Хочу заявити одному з популярних інформаційних джерел для українців, як Бі-Бі-Сі, що юридично зрив виборів неможливий. Можна собі уявити, що це може бути в другому турі, коли два кандидати наберуть абсолютно однакову кількість голосів, що малоймовірно навіть за теорією відносності Ейнштейна. Єдиний спосіб, коли вибори можуть бути визнані недійсними, - це рішення Верховного Суду, який відмінить постанову Центральної Виборчої Комісії про визнання результатів виборів. Але думаю, що Верховний Суд не наважиться взяти на себе цю функцію, і ЦВК, визнавши результати виборів, таким чином докаже, що зірвати вибори неможливо. Навіть якщо на 80% виборчих дільниць вибори будуть визнані недійсними, вибори все одно відбудуться.

Довірена особа Віктора Ющенка Микола Катеринчук заявив журналістам у суботу, що для визнання виборів недійсними на виборчій дільниці потрібно, щоб кількість осіб, що незаконно проголосували, чи пошкоджених бюлетенів становила більше 10% від повної кількості тих, хто проголосував на дільниці, або ж потрібно, щоб кількість виборчих бюлетенів у скриньках перевищувала на 10% кількість виборців, що проголосували.

Юрій Ключковський: Україна не готова

Бі-Бі-Сі: Чи готова Україна до виборів? Чи ця заява ЦВК відповідає дійсності?

Юрій Ключковський: Мені здається, що це не відповідає дійсності. До нас сьогодні приходять сигнали про те, що бракує виборчих скринь, дехто тільки сьогодні їх отримує. Достатньо багато безпорядку зі списками виборців, і що найсмішніше – почалися нові історії. Штампування „вибув” біля прізвища Бродського майже по всій Україні по окремих дільницях, виключення із членів комісій представників Ющенка і, я довідався, Симоненка. Тобто тих, хто може чинити конкуренцію і чинити опір фальсифікаціям, намагаються позбутися з комісій. Тому говорити про якусь готовність я не бачу підстав і, більше того, я бачу добре організований безпорядок в Україні.

Бі-Бі-Сі: Чи є така можливість, що вибори в Україні будуть визнані недійсними?

Юрій Ключковський: Я думаю, що цей безпорядок організовується з метою повної дезорганізації виборчого процесу. Ходять чутки, що деякі дільниці вже заявили, що не з’являються, щоб не дати можливості виборцям проголосувати, щоб зривати кворум. Побачимо, наскільки з цим може боротися система виборчих комісій – це буде відомо тільки завтра зранку.

Бі-Бі-Сі: Звідки ви чули таку інформацію?

Юрій Ключковський: Ми чули таку інформацію з західних регіонів, де малі шанси кандидата від влади і де основні голоси підуть Віктору Андрійовичу Ющенкові. Щоб він не отримав тих голосів, вони хочуть зірвати голосування на окремих дільницях.

Бі-Бі-Сі: Що ви робите з приводу цих чуток?

Юрій Ключковський: Робимо все, що від нас залежить. Будемо підіймати питання тут, на засіданні ЦВК. Воюємо на територіальних комісіях, не даємо приймати незаконні рішення. Мобілізуємо виборців на те, щоб уточнили списки... Однак я хотів би уточнити: в даному випадку ми діємо проти влади. Влада, а не окрема політична сила, діє на дезорганізацію виборців.

Бі-Бі-Сі: Чи у вас є дані з приводу потягів, які прибувають?

Юрій Ключковський: Є така інформація, і не тільки по Києву. Про Київ у нас є інформація про 12 поїздів. Крім того, є інформація про Івано-Франківську область, про Хмельницьку та Рівненську область, і про Закарпаття. Дуже багато такої інформації – йде масове переселення народів. Воно вже сягає масштабів кількох сотень тисяч.

Бі-Бі-Сі: З яких регіонів?

Юрій Ключковський: З Донбасу, Запоріжжя, Криму. По-перше, загроза полягає в тому, що кажуть, що в них є по кілька відкріпних посвідчень, тобто вони будуть по кілька разів голосувати і таким чином спотворювати результат голосування. По-друге, це люди, які можуть спровокувати конфлікти, а потім показувати будуть на команду Ющенка.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099180734.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua