Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-11-2004
:: Дайджест "Збірник порушень" за 1-е листопада

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099358116.html

Загалом головною причиною порушень можна назвати слабку підготовку членів виборчих комісій та прогалини в “Законі про вибори Президента”. Внаслідок цього багато громадян не змогли проголосувати, а деякі спеціально підготовані члени комісій навмисно здійснювали маніпуляції з результатами голосування. Деякі високопосадовці перекручували трактування закону ([14], [4]). Не варто відкидати також недоліки в роботі місцевих штабів від “Нашої України”.

Найбільш широко поширені порушення зафіксовані зі списками виборців. За словами Зінченка, близько 30% списків не відповідали дійсності (про причини цього див. також [8], [13]). В списках зафіксовано багато мертвих душ ([1]), дублікати, які не усувалися незважаючи на звернення громадян ([2], [5]), відсутність в списках ([3], [4], [6], [7], [16]). Єдиним виходом з цього є заклик для людей прийти, перевірити правильність внесення себе і знайомих до списку виборців та вимагати усунення виявлених неточностей. Втім, слід зауважити, що це право громадян, а не обов’язок. Обов’язком членів комісії є усунення виявлених громадянином неточностей ([11]).

Іншим джерелом порушень є відкріпні посвідчення, використання яких дозволяє проголосувати одній і тій же людині будь-яку кількість разів ([10], [12]). Так, в Броварах через безлад в комісії одна й та ж людина могла проголосувати як по списку, так і по відкріпному посвідченню ([9]).

Низька підготовка деяких членів виборчих комісій призвела до того, що частина бюлетенів була визнана недійсною через відсутність підпису або невідірваний контрольний талон (ДВК 55 в ТВО 219, ДВК 41 в ТВО 220).

Зафіксована спроба голосування після закінчення виборів, коли намагалися виїхати для проведення голосування вдома.

Наведені вище порушення є наслідком загального безладу, наявного в виборчих комісіях. Однак, виявлені порушення, які цілеспрямовано унеможливлювали встановлення результатів голосування. Так, на ДВК 50 в ТВО 143, людей примушували ставити хрестики за Януковича, а членам виборчої комісії пригрозили звільненням, якщо не буде більше 50% голосів за Януковича. В Сумах під тиском райдержадміністрацій підраховані бюлетені не вивозили до територіальної комісії, оскільки там більшість набрав Ющенко. В кабінеті голови Тростянецької (м. Суми) районної держадміністрації БЕРЕЗІНА переписувалися протоколи всіх виборчих дільниць цього району.

Велика кількість порушень виявлена в лікарнях, де адміністрація має великі можливості контролювати хід виборів ([12], [15], [17]). Дійшло до того, що в Дніпропетровську 1200 душевнохворих обирали президента.

На останніх виборах також було зафіксоване незаконне вкидання бюлетенів в скриньки для голосування. Зокрема, в Конотопі по дільницях їздили знані в місті бандити в компанії міліціонерів і вкидали заповнені бюлетені в скриньки для голосування. На виборчій дільниці в Будапешті в скриньці виявлено 120 додаткових бюлетенів. Як наслідок - остаточні підрахунки показали перевагу Януковича близько 50 голосів.

Часто чинилися перешкоди діяльності журналістів та спостерігачів. У Кам’янці-Подільському, Хмельницької області міліція заарештувала журналіста, який збирав інформацію про перебіг виборів. На виборчій дільниці №2 ТВО 223 заступник голови комісії пан Хлисін намагався вигнати журналістів з території виборчої дільниці. В Конотопі спостерігачів вигнали майже з усіх виборчих дільниць, і результатів “підрахунку” вони чекали біля входів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099358116.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua