Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-11-2004
Володимир Тиліщак: Українські вибори як дзеркало СНД-івської демократії

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099411861.html

“Кожен судить в міру своєї розпущеності,” — є така не зовсім пристойна народна приказка, котра чомусь приходить в голову під час порівняння коментарів іноземних спостерігачів щодо перебігу українських виборів.
Оцінки іноземних місій зі спостереження за українськими виборами, зокрема європейських та СНД доволі відрізняються. Так, місія Парламентської асамблеї Ради Європи зі спостереження за виборами президента України негативно оцінює їх проведення. За словами керівника місії Дорос Крістодулідес, які передають “Українські новини”, ці вибори не є для України кроком вперед у відношенні демократії.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі також оцінює вибори Президента України як такі, що не відповідають стандартам демократії. Про це журналістам в понеділок у Києві повідомив почесний голова Парламентської асамблеї ОБСЄ Брюс Джордж. "Президентські вибори в Україні не відповідали великій кількості стандартів ОБСЄ, Ради Європи й інших європейських стандартів демократичних виборів", - сказав Джордж. Джордж зазначив, що багато засобів масової інформації висвітлювали передвиборну кампанію на користь кандидата в Президенти, прем'єр-міністра Віктора Януковича. Крім того, не було належного розмежування між державними ресурсами і власними ресурсами однієї з політичних сил. Джордж констатував також перешкоджання державної влади кампанії опозиційних кандидатів у Президенти.
З іншої сторони, як випливає з заяви міжнародних спостерігачів від СНД, оголошеної керівником місії Володимиром Рушайлом в понеділок на прес-конференції в Києві, “президентські вибори проведені відповідно до виборчого законодавства України, є легітимними, вільними, відкритими". На думку спостерігачів від СНД, при проведенні виборів в Україні, були дотримані принципи законності, політичного плюралізму і багатопартійності, публічності і відкритості, свободи передвиборчої агітації, рівності всіх кандидатів на посаду президента і рівних можливостей їхнього доступу до засобів масової інформації, безпристрасності органів виконавчої влади і місцевого самоврядування до кандидатів.
На думку спостерігачів від СНД, вибори президента України проходили в умовах конкуренції, альтернативності, вільної змагання претендентів, передвиборна кампанія - в умовах широкої гласності. У заяві відзначається, що надання кандидатам ефірного часу і друкованих площ за рахунок державних бюджетних засобів бути здійснено з дотриманням принципу рівних умов. Органи виконавчої влади і місцевого самоврядування робили кандидатам сприяння в організації і проведенні масових заходів, надавали їм рівні можливості для розміщення в людних місцях інформаційних плакатів, матеріалів передвиборної агітації.
Як бачимо, погляди на українські вибори значно відрізняються, аж до діаметрально протилежних, зокрема в оцінці умов передвиборчої агітації. Чому ж такі відмінності в оцінках українських виборів? Звичайно, можна у висновках спостерігачів бачити певне політичне замовлення. Та, все-таки, не хотілось би ставити під сумнів чесність та об’єктивність високоповажних місій. Отож, не ставлячи під сумнів, чесність спостерігачів, відповідь на поставлене питання потрібно шукати у критеріях їхньої оцінки. Все таки, кожен із нас оцінює оточуючу дійсність в рамках певних звичних для нього уявлень, стандартів, практик, норм, тощо. Тому спостерігачі, звичними для яких є європейські стандарти демократії отримали негативне враження від української виборчої практики.
Проте одночасно виникає інше питання, до яких уявлень, стандартів, норм демократії звикли спостерігачі із Росії та інших країн СНД, що в українських виборах вони побачили “дотримання принципів законності, політичного плюралізму і багатопартійності, публічності і відкритості, свободи передвиборчої агітації, рівності всіх кандидатів на посаду президента і рівних можливостей їхнього доступу до засобів масової інформації, безпристрасності органів виконавчої влади і місцевого самоврядування до кандидатів”.
Якщо те, що кожен із нас бачив за останні передвиборчі місяці в Україні є зразком “дотримання законності” і “рівних можливостей” по-СНДівськи, то хочеться повторити за М.Хвильовим — “геть від Москви”.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099411861.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua