Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 07-11-2004
"Закрита зона": ОСТАННІЙ ЗЛОЧИН
5tv.com.ua/pr_archiv/136/0/204/

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099829084.html

"Закрита зона"/ОСТАННІЙ ЗЛОЧИН
04.11.2004
Цих виборів країна чекала як мінімум 5 років. Вони були надією народу і останньою барикадою влади. Вони стали найжорсткішим протистоянням в історії незалежності України. Влада і підконтрольний їй криміналітет спробували остаточно залякати людей, відібрати в них надію. Цього не вийшло.

«Президентські вибори 2004 без перебільшення є доленосними для України. Вирішується навіть не стільки яка персона стане главою держави, а яким шляхом піде молода європейська країна. Демократія чи диктатура, порядність чи криміналітет. Надія чи розчарування.
За останні 13 років українська влада так і не змогла переконати громадян, що з нею можна пов»язувати сподівання на покращення життя. На фоні мізерних зарплат і пенсій та принизливих передвиборчих подачок, у державі зникають мільярди гривень, що йдуть у кишені кількох приватних осіб, наразі обтяжених владою.
Незважаючи на те, що крадіжки ретельно приховуються, народ відчуває як все є насправді. І вибори 2004 стали для України найважливішою подією з Дня Незалежності.»

Передвиборча кампанія була надскладною. Стартувала рекордна кількість кандидатів – 26. Проте від самого початку було зрозуміло, що реально боротися за посаду глави держави будуть двоє. Представник влади – прем’єр-міністр Віктор Янукович і представник опозиції Віктор Ющенко. Навіть висування основних конкурентов яскраво продемонструвало хто чий кандидат.

Віктор ЮЩЕНКО, кандидат в Президенти України:
- Я прийняв рішення – я іду в президенти. Ось моя заява.

Віктор ЯНУКОВИЧ, кандидат в Президенти України:
- Я, Віктор Янукович, вирішив балотуватися у президенти.

Від самого початку президентська кампанія супроводжується порушеннями з боку провладного кандидата. Йому вдається зібрати кілька мільйонів підписів на свою підтримку. Проте у справжності більшості з них є підстави сумніватися. Виникають заяви про тиск і примус виборців.
Кіровоград.Студенти коледжу по колу різними почерками переносять відомості про виборців зі списків у підписні листи за Віктора Януковича і ставлять фальшиві підписи. У такий спосіб влада заздалегідь намагається переконати виборців – нібито від них нічого не залежить. Паралельно народний депутат від соцпартії Юрій Луценко оприлюднює інформацію - готується зрив виборів.

Юрій ЛУЦЕНКО, народний депутат, СПУ:
- Є конкретний план дискредитації основних лідерів гонки по утворенню суспільних збурень, Починаючи від вибухів на базарах, закінчуючи зіткненням по лінії Схід-Захід України. Виходок екстремістів у день голосування. Відтак ЦВК визнає вибори недійсними. Міжнародні і внутрішні спостерігачі підтримують цю точку зору.

Усі сили адмінресурсу спрямовані проти Віктора Ющенка. Під час передвиборчого туру, у Криму, помічники Ющенка помічають, що за кандидатом у президенти стежать.

- Представьтесь, вы террорист. Я это расцениваю, как угрозу жизни.
- Никто не угрожал.
- Я это расцениваю как угрозу. Слежка.
- Извините, извините, извините…
- Представьтесь!
- Не могу, потому что тут присутствие людей… Я не имею права…

Невдовзі, у вересні Віктор Ющенко на півтора місяці вибуває з президентських перегонів. Ходять чутки, що він захворів. Але виявляєтсья інше.

Олександр Зінченко, керівник передвиборчого штабу коаліції “Сила народу”:
- Є підстави не виключати, що мова йде про замах на життя кандидата в президенти.

Отруєння. На цьому сходяться лікарі. Але чим отруїли – і досі встановити не вдається.
За тиждень в Івано-Франківську відбуваються дивні події. Віктор Янукович вийшов з автобусу і впав. Пролунало повідомлення про замах на прем’єр-міністра. Проте виявляється, що замах скоєно... звичайнісіньким курячим яйцем, кинутим із натовпу студентів, яких примусили вітати владного кандидата. Прем’єр-міністр після влучання опиняється в реанімації.

ІГОР ПУЛИК, зав. Реанімаційним відділенням Івано-Франківської обласної лікарні:
- Видимих ушкоджень на шкірі я не бачив – не було.

В останні дні перед виборами ситуація загострюється. Відбуваються провокації з підкиданням зброї опозиції.
За тиждень до виборів коаліція „Сила народу” проводить під стінами Центральної виборчої комісії стотисячний мітинг проти можливої фальсифікації. За ним стежать працівники спецслужб. Під час акції відбувається відверта провокація – невідомі кидають каміння у вікна ЦВК, димові шашки, б»ють учасників мітингу. Трьох нападників вдається затримати. Ними виявилися перевдягнені працівники міліції.
Події під ЦВК досягають апогею, коли спецпідрозділи міліції не впускають у приміщення народних депутатів на чолі з Віктором Ющенком. Видно, що правоохоронці свідомо загострюють ситуацію, коли чинять незаконні перешкоди депутатам.

Віктор ЮЩЕНКО, кандидат в Президенти України:
- Оце терористи – в державній формі ходять.

Тиждень потому відбувся 1-ий тур виборів. Який перевершив найпесимістичніші сподівання.

31 жовтня. Україна.

Володимир Ар'єв, автор програми:
День голосування. Перед Центрвиборчкомом подвійний паркан. Заходи безпеки небачені – такого не було на жодних українських виборах. Влада відчуває серйозність моменту. І відчуває страх.
За парканом закамуфльовані бронетранспортери з кулеметами. Їхню наявність під ЦВК президент Кучма назвав бздурою. Таких «бздур» тут чотири. Є також три водомети і розпилювач газу. В приміщенні – спецназ у повній бойовій готовності.»

День. Під Центрвиборчкомом ходять молодики кримінальної зовнішності. Знаючи, що вони мають тут робити, опозиція скасовує усі мітинги під ЦВК, щоб уникнути провокацій і кровопролиття, до якого готувалася влада. Тим часом, в регіонах відбуваються тривожні події.

Євген Кушнарьов, голова Харківської Облдержадміністрації:
- Все избирательные участки работали в абсолютно нормальном режиме. Никаких эксцессов.

Самозаспокоєння харківської влади виявилося передчасним. Перше повідомлення – студентам не дали проголосувати на виборчих дільницях. Виборча дільниця №10. До неї приписано 3 гуртожитки Харківського національного авто-дорожного університету. Весь процес незаконно перенесли на територію гуртожитків.

Володимир Михайленко, спостерігач:
- Я обнаружил регистрацию студентов в общежитиях, пошли они голосовать или нет.

Голова дільничої комісії №10:
- Боже упаси, что? Где? Кто?

Перевірити вдалося 2 гуртожитки. У першому переконували, що порушень немає.

Дівчина:
- Такого не может быть. Просто сидим и приглашаем наших студентов на голосование.

В іншому гуртожитку вдалося переконатися – щось відбувається. На столі, за яким сиділи двоє молодиків лежали папери з прізвищами студентів. Напроти деяких імен стояли позначки.

Євген Курочка, член студради гуртожитку № 1:
- Просто отмечаем кто идет голосовать.

- А на каком основании?

Євген Курочка, член студради гуртожитку № 1:
- Чтобы шли голосовать, исполнять свой гражданский долг. Просто какую-то статистику надо провести.

Директор гуртожитку № 1:
- Никто не ведет параллельный учет голосов

- А потом эти списки не будут использоваться против?

Директор гуртожитку № 1:
- Мы? Против? Боже сохрани.

Володимир Ар'єв, автор програми:
Що саме відбувалося у вищих навчальних закладах на східній Україні вдалося зрозуміти на прикладі Сумського національного аграрного університету, ректором якого член СДПУ(о) Царенко. Той самий, проти якого сумські студенти виступили влітку цього року.
В гуртожиток до студентів прийшов куратор. Пояснює як треба голосувати у гуртожитку і за кого. Молоді люди записують розмову на диктофон і знімають події на відео, щоб довести – на студентів чинять тиск. Потім матеріали передають «Закритій зоні».

Суми. Ранок 31 жовтня. Сумський Національний аграрний университет:

«Заходите на другий поверх на дільницю – там де гуртожитки – з паспортом. Вам там дають бюлетені. Ви за цей бюлетень розписуєтесь. Тут же, тут же, на столі, не заходячи в ету кабінку – ви знаєте, ми про це з вами говорили – ви знаєте, що ми отмєчаєм. Ето вторая строчка снізу. Вторая строчка снізу! Так, значіть бюлетні потім не згортаємо, не згортаємо. А откритим бросаєм в урну. В урну бросаєм в четвьортую, в четвьортую. Возле четвертой урни стоїть Наталія Івановна ілі урна стоїть четвьорта возлє Наталії Івановни. Від перестановки доданків сума не зміються – знаєте. Отак, тіхонько, открито. Но нє дємонстріруєм, что от, Наталья Івановна, смотрітє що я проголосував. А просто так вона побачить шо ви там нарісовалі. »


Володимир Ар'єв, автор програми:
Студенти думали, що їм казали голосувати за кандидата Яковенка. Саме так вони порахували другий рядок знизу. Проте, насправді, других рядком є Янукович, адже перший знизу рядок у бюлетені – «Проти всіх». Таким чином, пояснюється несподіване сьоме місце у кандидата Яковенка. Ті, хто піддалися тиску просто переплутали. Але тих, хто піддався тиску виявилося вкрай мало – 0, 8 відсотка.

Суми. Головою адміністрації тут є представник Донеччини – Володимир Щербань. Це зумовило характер голосування. Символом тиску на виборців тут став птах миру – голуб. Цей значок був на одязі тих, хто вдирався на виборчі дільниці і встановлював там свої правила. «Голубців» зафіксовано на багатьох дільницях області.

По закінченню голосування бюлетені замість територіальних виборчих комісій протизаконно везуться до обласної адміністрації. Що з ними там відбувається – невідомо. Ситуація вкрай схожа із тою, про яку повідомили нам джерела в Центрвиборчкомі – перед відправкою даних про підсумки голосування в ЦВК, вони надходили в адміністрацію Президента.

Харків. Тут студентами не обмежилися. Те, що робилося у цьому місті зі списками виборців можна назвати з відвертим знущанням над людьми. Цей чоловік – інвалід першої групи, дуже погано бачить. До дільниці, за його зізнанням, ледь дійшов. І не зміг проголосувати – його прізвище написано невірно.

Олексій Матюрін:
- Там вместо букви і буква и. И не дають проголосовать. Я должен полудня убить на ето – идти туда, потом туда.

Члени комісій все звалюють на комп'ютер. Мовляв, він безграмотно переклав російські списки українською мовою.

Тетяна Журавель, голова дільниці №14:
00.30.06.08 Пожилые люди, они могут мотаться туда- сюда? +Это просто караул. + Вот как это остановить и что сделать? /плачет/ + 00.32.05.18 Вот как можно смотреть на такого человека без слез. Вот что он должен делать? + 00.33.17.06 Молодые, старые, уходят просто толпами, целыми улицами.

Багато хто не схотів іти до територіальної комісії чи до суду, щоб вибороти право на голос. При цьому, за даними ЦВК проголосувало 70 відсотків громадян. Звідки вони з»явилися – питання риторичне. А голова харківської обладміністрації лише поспівчував громадянам, які залишилися без права голосу.

Євген Кушнарьов:
- Я сожалею, видимо эти люди не очень были настроены свой долг или желание реализовать.

Але це ледь не призвело до соціального вибуху. Люди розлютилися на маніпуляції.

Территоріальна комісія, вул.Плеханова

Натовп людей. З усіх сторін проходи перекрила міліція. Люди кричать:

- Ошибки в датах, стоим с 8, домами люди полностью не внесены

- Все мы понимаем – это целенапрвлено, чтобы люди не могли проголосовать за того, кого хотят, никто к нам не выходит.

Списки виборців виявилися не тільки неповними. Сюрпризів дедалі більшало.

Володимир Федоренко, голова дільниці №40:
- Є такі, і двухрічні і які народилися. Засуджених і померлих, дітей, дуже багато таких.

Ірина Вітренко:
- Нестиковки есть. Конечно же и отсутствие избирателей в списках, умершие есть.

Валерій Октябрьов:
- Умершие были, несколько человек.

Володимир Ар'єв, автор програми:
Але неперевершеним виявився документ, який видала територіальна виборча комісія номер 176 міста Харкова. Виборцеві, який не знайшов себе у списках і звернувся до тер виборчкому, якась добра душа видала постанову про внесення до списку виборців, датовану 32им жовтня. Можна зрозуміти куди відправили людину з цим документом. Барон Мюнхгаузен, який безуспішно намагався внести 32 число до календаря, у Харкові точно з»їв би свого капелюха.

Суперечки тривали до вечора.

- Куда люди с этим пойдут? Как они успеют? Это ужас какой-то! Только специально можно это делать, еще раз ошибка, второй раз, это что специально? У нас руководство вообще украинского языка не знает!

- Это элементарно можно было сделать! Значит кому-то надо было организовать, чтобы не состоялось!

- Пошел голосовать, сказали «нет», пришел сюда – дали бумажку, пошел опять, сказали нет. Голос украли! / мужчина выходит в дверь/

Увечорі харківська влада пихато проголосила.

Євген Кушнарьов:
- Можу сказати що перевага Януковича над Ющенко приблизно в 5 разів.

Володимир Ар'єв, автор програми:
Вибори безпрецедентно брутальні. До центрвиборчкому стікається інформація про жахливі події. Те, що на минулих виборах було надзвичайною подією, тепер сприймається рядовим, звичайним випадком. Викрадення спостерігачів, побиття журналістів, «братки» на дільницях. Члени ЦВК не коментують цих подій, кажучи, що до них не надходить відповідних звернень.

Ніч у Києві біля Центрвиборчкому нагадує початок дев»яностих. У подвір»ях навколо групи осіб кримінальної зовнішності. Вони гуртуються і уникають телекамер. Виявляється, що політична активність криміналітету тої ночі набула загальноукраїнських масштабів.

Ніч із 31 жовтня на 1 листопада 2004 року. Закарпатське містечко, яке вже вразило весь світ брутальними виборами мера. Вхід до територіальної виборчої комісії. Всередині триває процес підрахунку голосів. Зовні тервиборчком оточили молодики з відверто кримінальною поведінкою. Вони заблокували всі входи і виходи. Контролюють кожного, хто намагається зайти, в основному представників дільничних комісій, які несуть бюлетені та протоколи. Ці молодики, за твердженням мешканців Мукачевого, підпорядковуються Іванові Чубірку, депутату Мукачівської міської ради, свояку Віктора Медведчука, представнику СДПУ(о). Жінка з протоколами від дільниці дуже ризикує, намагаючись пройти всередину.

Ранок 31 жовтня у Мукачевому. Поки відносно спокійно. Надійшла інформація про прибуття київським потягом великої кількості пасажирів зі Сходу України із цілим набором відкріпних талонів, за якими вони могли би проголосувати на багатьох дільницях. Ця група висаджується у Сваляві.

Олександр КАМІНЯШ, народний депутат України:
- Вони приїхали попити мінеральної води з відкріпними талонами і мали квитки на київський поїзд вечірній.

Гості проголосували у Сваляві і рушили далі. Але перед тим їх зняв на відео місцевий журналіст. Плівку було одразу конфісковано міліцією.

Олександр КАМІНЯШ, народний депутат України:
- Чому правоохоронці рішили конфіскувати матеріали, пов’язані з цим приїздом – нам невідомо.

У містечку Берегово тим часом на дільницях з’являються справжні циганські табори. Члени комісій фізично не витримують напливу ромів, які вирішили голосувати організовано і дружно. Член тервиборчкому Надія Андрієва вбачає у цьому голосуванні багато дивного.

Надія Андрієва, член ТВК:
- Масово прийшли особи, не зареєстровані у списку. Завезли їх автобусом.

Перші повідомлення про втручання криміналітету, тісно переплетеного з владою, у виборчий процес, з’явилися близько обіду у селі Великі Лучки Мукачівського району. На виборчій дільниці №56 шестеро осіб бандитської зовнішності побили депутата грузинського парламенту, міжнародного спостерігача Грегола Матерадзе.

Грегол МАТЕРАДЗЕ, міжнародний спостерігач:
- Пришли ребятки, шестеро, в 2 джипах. Сказали – покажите удостоверение. Когда я переехал на другой участок, они тута уже были, поругались со мной, внутрь не пустили, ударили даже, с ноги. Сказали – вы, грузины не сможете импортировать революции здесь.

- Случалось ли такое во время президентських выборов в Грузии?

Грегол МАТЕРАДЗЕ, міжнародний спостерігач:
- Случалось. Потому и произошла революция.

Ближче до завершення голосування біля Мукачівського тервиборчкому формується бригада підлітків. Пізніше до них приєднуються старші – очевидно, керівники груп. Подібні бригади у ніч підрахунку голосів діють і в інших районах Закарпатської області – зокрема у Сваляві і Тячеві. Міліція не просто ігнорує агресивну поведінку молодиків. Скидається на те, що МВС співпрацює з ними.
Знімальна група «Закритої зони» і закарпатського телебачення «М-студіо» у цей час намагається потрапити до ратуші. Проте шляхи перекрито. Разом із молодиками, у одному з яких мукачівці впізнають працівника СБУ, - державтоінспектор. Ще мить і на авто буде скоєно напад. Нападники завдали ударів по склу. Тільки завдяки майстерності водія вдалося врятувати камеру, запис, а можливо й здоров’я.

Відео матеріали з Донецька «Закрита зона» продемонструвати не зможе. Увечері 31 жовтня місцеві бандити напали на журналіста Сергія Скоробагатька, відібрали камеру касети і посвідчення. Матеріал, який вдалося відзняти Сергієві доводив пряму фальсифікацію виборів на Донеччині – масове голосування відкріпними талонами. Одна особа мала декілька талонів, тому могла голосувати кілька разів.

Сергій Скоробагатько, журналіст:
- Мене зустрічав Братанов Олександр Олександрович, який був довіреною особою кандидата в президенти Грабара. Разом з ним ми цілий день їздили по виборчих дільницях і знімали всі ті негаразди, які були в Донецьку в процесі виборів. (...) Близько 19:30 ми приїхали на дільницю №55 41 виборчого округу міста Донецька, яка знаходилась у СШ № 144 (...) Я побачив, що Братанов підходить до одного зі столів, де знаходились два хлопці, які віддали свої паспорти з вкладишами члену виборчої комісії. Але Братанов помітив якісь порушення виборчого процесу, тому він підійшов до столу. Я вже знімав цей процес. Він помітив порушення у виборах. Коли він підійшов до столу і представився, то хлопці швидко забрали свої паспорти і втекли з дільниці. Весь цей процес я знімав на відеокамеру. А Братанов підійшов до сусіднього столу і став писати акт про порушення. Я стояв у кількох метрах від нього. (...) Буквально хвилин за 7–10 після того, як ті хлопці забрали паспорти і втікли, до виборчої дільниці бистрим шагом зайшли семеро хлопців молодих, приблизно 25–30 років і спрямували прямо до мене. Підійшовши до мене, вони в нецензурній формі спитали у мене, якого «біса» я знімаю на цій дільниці. Побачивши цей агресивний настрой, я достав своє службове посвідчення уже вдруге на цій дільниці. (...) На це мене ці хлопці оточили, хтось з них вирвав моє посвідчення. І мене спробували витягнути на вихід з дільниці. Але я зрозумів, чим це має закінчитися, я пішов до відтіснятися до центру залу, де проходило голосування. Побачивши, що не вдається мене витягнути на вулицю, хтось взяв мене рукою за шию і почав валити мене на землю, одразу один з цих хлопців взяв мене за ліву руку, другий за праву, третій тримав мої ноги і останній спробував вирвати у мене з рук камеру…Коли вони мене душили і декілька разів нанесли ладонею удари, після того ремінець не витримав, відірвався і вони змогли її забрати. В той момент, коли вдалося вирвати камеру, від хлопців я почув слова «уходим» і хлопці, кинувши бити мене і Братанова, вибігли на вулицю і зникли з виборчої дільниці. (...) Жоден з працівників яких було більше 20-ти чоловік на тій дільниці не зробив нічого, щоб припинити це безладдя. Жодного міліціонера не було в момент, коли заходили молодики. Після того, як у мене забрали посвідчення і камеру, викликали ми міліцію, але міліція приїхала десь хвилин за 25 або 30 звилин, після того, як я повідомив про це ЦВК. (...) Було порушено кримінальні справи. Тобто відкрите заволодіння майном, перешкоджання роботі журналіста, нанесення тілесних ушкоджень і ще декілька статей, які були порушені. (...) Мені пропонували гроші, щоб я не писав заяву і закрив цю справу. Це було збоку представників «Партії Регіонів», але напряму на мене ніхто не виходив. Я відмовив зразу. Але постійно біля мене ходили ті люди, які намагалися справу пригасити.

Справу загасити не вдалося. Як не вдалося приховати і неспівпадіння у виборчій документації. На офіційному сайті Центральної виборчої комісії висять дуже цікаві цифри. У Донецькій області та ще чотирьох регіонах виявилося, що проголосувало більше людей, ніж було видано бюлетенів.

У Донецькій області – маже на 28 тисяч голосів,
У Криму – на 18 тисяч
В Одеській області – на 43 тисячі
В Черкаській – на 25 тисяч
У Чернігівській області – близько тисячі голосів.
Загалом неспівпадіння складає 115 тисяч голосів. І це лише те, що лежить на поверхні в документах ЦВК.

Ніч у Центрвиборчкомі тривала цікаво. Члени ЦВК не могли додзвонитися до територіальних комісій, щоб дізнатися про хід підрахунку голосів – там просто не брали слухавку. А голова Центрвиборчкому Сергій Ківалов веселив присутніх розмовами з територіальними виборчими комісіями, які не могли відповісти на прямі питання.

Сергій Ківалов, голова ЦВК:
- А сколько уже сдали протоколов: Сколько участков?

- 106

Сергій Ківалов, голова ЦВК:
- Какие результаті и какой процент? Кто лидирует?

- Мы.

Сергій Ківалов, голова ЦВК:
- Вы лидируете? (сміх) Пожалуйста, скажите, какой процент.

- Мы процент еще не считали. (сміх)

Підрахування відсотків ЦВК завершила тоді, коли, очевидно, стало зрозуміло, що навіть після усіх фальсифікацій Ющенко посяде перше місце. Підрахунок зупинився в понеділок зранку. Янукович посів перше місце з перевагою в 1 відсоток, але без врахування 5 відсотків голосів із регіонів, де переміг Віктор Ющенко.

Володимир Ар'єв, автор програми:
Перший тур українських вразив міжнародну спільноту. Спостерігачів з СНД - так би мовити відкритістю і прозорістю. Спостерігачів від демократичних міжнародних організацій – попранням свободи і порушеннями.
Але уроки з цього кримінального шабашу зробили всі. І передусім громадяни. Там, де люди масово приходили контролювати дільниці – бандити відступали. Тобто, протидія можлива і ефективна. Влада боїться народу.
Тобто, що треба робити, щоб у другому турі у бандитів не залишилося шансів? Перше – перевірити списки виборців. Чи є ви там, чи правильно записане ваше прізвище. Друге – прийти і проголосувати так, як підказує совість. Проігнорувати вибори – подарувати голос фальсифікаторам. Боятися не варто – проконтролювати ніхто не зможе, якщо ви самі не покажете бюлетень стороннім особам. Третє – повідомляти про кожен факт порушення за безкоштовною гарячою лінією. Дзвінки за стаціонарних телефонів – безкоштовні. Четверте – не боятися відстояти вибір усіма можливими засобами, про які пише Конституція.

Перший тур виборів став останнім злочином влади. Вона використала весь ресурс, щоб переміг її кандидат. Переміг одразу. Народ сказав – ні. На цих виборах було багато символічного. Вони відбулися у Хелоуін, коли за легендою на світ вилазить уся нечисть, у високосний рік, на 13ому році незалежності одразу після землетрусу і унікального місячного затемнення. Це було 31 жовтня. Другий тур пройде 21 листопада – у день архістратига Михаїла, покровителя Києва, який стоїть на чолі Небесного воїнства, що нищать сили зла. У цей день кажуть, що Михаїл приїде на білому коні. І привезе з собою переможця. Переможця найкрасивішої за багато років, жовтогарячої осені.

http://5tv.com.ua/pr_archiv/136/0/204/

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099829084.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua