Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 07-11-2004
Василь Тарас: Чи вигідно Україні вступати в Євросоюз?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099859699.html

Не знаю, який дилетант чи лукавець розкручує думку, що нам не вигідно вступати в Євросоюз, що ми там будемо маленькою рибкою в великому озері, що нас там будуть мати за ніщо, і що нам поки краще тусуватися з Росією. Читайте підручники по економіці! Не заперечуйте елементарні економічні закони! Людина, яка хоч трохи розбирається в макро і міжнародній економіці вам з допомогою листа паперу і олівця легко доведе, чому саме Україні дуже економічно вигідно саме зараз вступити в ЄС.

Пояснюю. Вступивши в ЄС, Україна буде країною з найдешевшою чи дуже дешевою робочою силою. В той же час, середній рівень освіти в Україні досить високий. При відкритті нового виробництва, підприємствам багатших країн, скажімо німцям, набагато вигідніше розмістити це виробництво саме в Україні, а не в Німеччині. Часто, витрати на робочу силу в Україні можуть бути настільки нижчі, що дуже ймовірним є те, що в Україну будуть перекидати і вже існуючі виробництва з країн Західної Європи. Те саме відбувається в Китаї. Через їх бідність вони привабили стільки інвесторів, що зараз випускають мало не половину всіх світових товарів. Більшість Американських і Японських підприємств вже давно перенесли свої виробництва в Китай і в результаті, слабкий Китай лише виграв, а сильна Америка програє і це було однією з самих важливих тем під час недавніх виборів в США. Вийшло, що Америка працювала на Китай. Так само, багата Європа працюватиме на бідну Україну, якщо Україна стане повноцінним членом ЄС.

Стосовно того, що наші люди всі втечуть на заробітки в Західну Європу. Ну і прекрасно. Тільки на мові економіки це називається не вкрасти робочу силу, а надати робочі місця. Тобто, десь там нашим людям будуть платити заробітну плату достатньо високу, щоб людина ДОБРОВІЛЬНО поїхала за тисячі кілометрів і робила ту роботу. В результаті, це призведе до зниження безробіття в Україні і до притоку валюти, яку заробітчани привозитимуть з собою додому.

Іншe зауваження - вони завалять нас своїми товарами. Не смішіть мене, а читайте Адама Сміта, або будь-яку іншу із тисяч економічних праць про міжнародний розподіл праці. Чому у нас вся їжа українська? Чому наші танки відомі на весь світ? Чому ви купуєте українські, а не німецькі шкарпетки? Тому що ми можемо випускати ці товари найкраще за найкращими цінами і тут з нами важко конкурувати. А деякі речі виробляє краще хтось інший, то хай він на тому і спеціалізується. Від цього виграє кожна країна. І якщо хтось хоче зараз зауважити, що нам відведуть роль аграрну, а вони будуть спеціалізуватися на технологіях - читайте знов попередній абзац, або їдьте в Китай і пересвідчіться, що Китай теж спершу починав з випуску всякого дешевого непотребу. Але через дешевизну їх робочої сили, в них вигідно випускати і високотехнологічні товари. Відповідно, всякі Соні, Тошиби, Дженерал Моторси і Фольксвагени перекинули свої заводи в Китай, бо Ченг Лі може не гірше Джона Сміта, Ганса Шумахера чи Моріото Окіями накрутити деталь А на деталь Б, але Джон Сміт і Моріото Окіяма за свою ту саму роботу захочуть по доларів 20 в годину, а Черг Лі за тридцять центів буде пахати і дякувати. Відповідно, тепер китайці виробляють і купу електроніки і залізної техніки. І якщо ви купуватимете цифрову відеокамеру, купуйте Соні, але вироблену в Китаї, а не в Японії. Бо те що вироблено в Китаї, вироблено на новішому, недавно встановленому японцями обладнанні. Японці в себе вже давно нове обладнання не встановлювали. Все в Китаї. Плюс, я прогнозую, що саме ми завалимо їх нашими дешевими, але часто дуже якісними товарами. Чому німець має платити по три євро за бавовняні шкарпетки якогось Siebereichner GmbH, коли Рівненьска трикотажна фабрика може йому запропонувати не гірші за одне євро?

І саме смішне - вони будуть володіти засобами виробництва, а ми будемо на них працювати. Економіст вжив би іншу мову з цього приводу і сказав - вони вкладуть гроші, відкриють виробництво, запросять на роботу, дадуть зарплату, за яку ти погодишся працювати, сплатять податки в тому числі в твій пенсійний фонд, і візьмуть на себе всі ризики. Спробуй відкрити підприємство в Америці (заволодіти засобами виробництва) і найняти американця на роботу (заставити його на тебе працювати). Знаєш що буде? Тебе американський уряд буде носити на руках, скаже велике дякую, і запропонує американське громадянство. Бо їм це вигідно. То чому ми боїмося інвесторів?

Ну і останнє, культурно-політичне питання. Контакт суспільств веде до перейняття культур, в тому числі політичних і економічних. Чию політичну і економічну культуру ви хотіли б, щоб Україна переймала – демократичну європейську, чи авторитарну російську?

І ще. Недавно в Українській Правді дописувач, який назвався як Ізбіратєль Малорусскій написав, що він за вступ України до ЄС, але лише з Росією. Знов, помилка з точки зору економіки. В даному випадку Росія буде нашим конкурентом в боротьбі за інвестиції в обмін на дешеву робочу силу. Україні вигідно бути однією такою вигідною для інвестицій країною. Досить, що нам і так доведеться конкурувати з іншими країнами Східної Європи.

Тому, кажіть "Ласкаво Просимо!" інвесторам і голосуйте за Ющенка, який є надією, що інвестори, а не російський салдафон в кирзаках, прийде в Україну.

Буду дуже радий почути альтернативну думку.

Василь Тарас
Доктор наук в області економіки і бізнесу

Калгарі, Канада
Haskayne School of Business
University of Calgary

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1099859699.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua